Czy łaskotki są bezpieczne dla dziecka?

Wiele z nas łakotki kojarzy głównie z dzieciństwem. Dla nas to forma zabawy i kontaktu z bliską osobą, jednak dla naukowców wciąż to zjawisko zostaje nie do końca wyjaśnione. Juz od wielu lat, głównie psycholodzy i neurobiolodzy starają się wyjaśnić, czym są łaskotki i jak na nas wpływają. Na czym zatrzymały się badania?

Czym są łaskotki?

Łaskotki to nic innego, jak nagłe podrażnienie zakończeń nerwowych. Dodatkowo odczucie to zostaje w odpowiedni sposób interpretowane przez ludzki mózg i nadaje sygnał do centralnego układu nerwowego. Według neurobiologa Roberta Provineza z Uniwersytetu z Maryland, łaskotki są wyjątkowo intymną czynnością, która sprzyja budowaniu więzi między ludźmi, a także wywołuje wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Polecane wideo:

Jednak nawet w łaskotkach najważniejsze jest zachowaniu umiaru. Niestety bardzo często dorośli łaskocząc dzieci nie wiedzą, kiedy zostaje przekroczona granica. Bywa, że ciężko jest ocenić, w którym momencie łaskotanie nie jest już przyjemne dla dziecka. Łaskotanie powoduje te same reakcje fizjologiczne, co śmiech, gęsia skorka, czyli napady skurczów mięśniowych.

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Wybierając zabawki dla dzieci, warto pamiętać nie tylko o radości, jaką mają sprawić, ale także o bezpieczeństwie maluchów. Chroń je przed zadławieniem...

Według psychoterapeutki Tracy Lamperti w wielu przypadkach może to wyglądać na uczucie przyjemności, jednak podświadomie ciało w tym czasie może cierpieć. Biolog ewolucyjny Richard Alexander wyjaśnia, że śmiech bardzo szybko może przekształcić się w płacz, w tym przypadku zewnętrznie pozytywnie wyglądające zjawisko łaskotania, może sprawiać wewnętrzny dyskomfort.

Badacz opisuje również, że z historycznego punktu widzenia, wiele kultur wykorzystywało łaskotanie, jako tortury. Na przykład, w czasie panowania dynastii Han, łaskotanie było jednym z rodzajów znęcania się, które nie pozostawiało żadnych śladów, zaś sprawiało cierpienie. Już w 1939 roku w naukowcy ze Szwecji udowodnili, że nerwy pobudzane w czasie łaskotania są również odpowiedzialne za przewodzenie impulsów bólowych.

Łaskotki, a zdrowie

Nie chodzi jednak o to, aby całkowicie ograniczyć zabawy w łaskotanie z dzieckiem. Jeśli samo prosi o połaskotanie powinniśmy to zrobić, jednak kiedy pragnie by przestać - nie powinniśmy tego przedłużać. Dziecko samo wie najlepiej, kiedy coś zaczyna sprawiać mu ból lub inne dolegliwości. W ten sposób uczymy również dziecko wyznaczania granic jego cielesności, dzięki czemu w przyszłości będzie potrafiło rozpoznawać sytuacje, w których ktoś przekroczy tę granice. U dorosłych z resztą występuje podobny mechanizm.

Psychoterapeutka Tracy Lamperti podkreśla, że najważniejsze w takim zabawach jest nieprzekroczenie odpowiedniej granicy, która oddziela przyjemność od dyskomfortu. Zaś psycholog Alice Miller podaje kilka wskazówek, w jaki sposób można odpowiedzialnie bawić się z dzieckiem wykorzystując łaskotki:

  1. Nie łaskoczemy dziecka, które jest jeszcze małe i nie rozumie takich zabaw. W dodatku nie potrafi powiedzieć, że chce aby czynność została przerwana i nie potrafi się obronić.
  2. Warto przygotować dziecko do tego, w co będziemy chcieli się z nim bawić. Zapytać, czy ma ochotę na taką formę zabawy.
  3. Wyjaśnij swojemu dziecko, że jeśli zacznie mu cokolwiek przeszkadzać zawsze musi umieć powiedzieć „STOP”. Dorośli również powinni skupiać się na odczytywaniu mowy ciała dziecka, by w razie potrzeby odpowiednio zareagować.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Fizjologia malucha
Fizjologia malucha

Moczenie u malucha

się. Każdy rodzic powinien dokładnie obserwować swojego malucha, a jeśli zauważy niepokojące objawy natychmiast powinien zgłosić się z dzieckiem

Fizjologia malucha

Wszawica - zarażenie, leczenie

Wszawica - zarażenie, leczenie Odtwórz wideo

Dermatolog Dorota Bystrzanowska mówi o tym, że zarażenie się wszawicą wcale nie jest tak łatwe, jak sądzimy. Zobacz, na co uczulić dzieci, aby zmniejszyć ryzyko wszawicy. Dowiesz się też, jak prawidłowo leczyć tę pasożytniczą chorobę, którą jest wszawica.

Fizjologia malucha

Nawyki maluchów

smoczka, jedzenie z butelki oraz spanie z rodzicami w jednym łóżku. Karmiąca mama może mieć poważny dylemat, kiedy odstawić malucha od piersi. Na pewno (...) jest dla dziecka okazją do zaspokojenia głodu, przytulenia się i poczucia...

Fizjologia malucha

Trening czystości

zagląda do łazienki i ściąga pieluchę. Czasem można zauważyć jak maluch się napina, a na twarzy widać bardzo wyraźne skupienie. Wszystkie wymienione (...) sygnały mówią, że trening czystości już czas zacząć. Na początku nauki najważniejsza...

Fizjologia malucha

Nigdy nie mów nigdy

Nigdy nie mów nigdy

piersią uważa za jedyny słuszny sposób odżywiania malucha. Wszystkie inne są przez nią bardzo emocjonalnie krytykowane. Dziecinny głosik Mówienie (...) do dziecka dziennym głosikiem zawsze wydawało mi się głupie. Myślałam wtedy, co...

Fizjologia malucha

Nauka korzystania z nocniczka

Nauka korzystania z nocniczka

Nauka korzystania z nocnika nie jest prosta ani dla dzieci, ani dla rodzica. Czasem potrzeba na to wiele czasu, cierpliwości i wyrozumiałości dla pociechy. Dwulatek może zacząć powoli przyswajać wiadomości do czego służy nocnik, lecz nie zawsze będzie...

Fizjologia malucha

Ssanie kciuka

Ssanie kciuka

w zgryzie malucha. Efektem mogą być krzywe zęby mleczne oraz stałe. Nie jest to jednak sztywna reguła, niektóre dzieci nie robią tego na tyle