Trwa ładowanie...

Kobieta nie mogła zajść w ciążę, dzisiaj oczekuje narodzin czworaczków

 Agnieszka Gotówka
14.02.2017 10:24
Kylie i Phillip Szafrański spodziewają się czworaczków
Kylie i Phillip Szafrański spodziewają się czworaczków (Archiwum prywatne (Facebook))

Historia tej rodziny jest niezwykle optymistyczna dla par, które od wielu lat starają się o potomstwo. Kylie i Phillip Szafrański mieli nigdy nie doczekać się dziecka. Trzy lata temu na świecie pojawiła się ich córeczka, której niedługo urodzi się rodzeństwo. I to poczwórne!

Kylie i Phillip mieszkają w Phoenix w stanie Arizona (Stany Zjednoczone). Przez wiele lat starali się o dziecko. Ostatecznie udało się spełnić marzenie o potomstwie. W 2014 na świecie pojawiła się ich córka River.

Rodzice nie chcieli jednak, by dziewczynka wychowywała się sama. Zaczęli więc starać się o rodzeństwo dla niej. Mijały kolejne miesiące, a upragnione dwie kreski na teście ciążowym nie pojawiały się. Para nie chciała jednak pomagać naturze i nie zdecydowała się na zapłodnienie in vitro.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"
Facebook
Facebook

Kilka miesięcy temu Kylie dowiedziała się, że jest w ciąży. Gdy małżeństwo odwiedziało lekarza, ten od razu potwierdził, że jest to ciąża mnoga.

Jak się później okazało, para spodziewa się czworaczków. I to poczętych w sposób naturalny.

Ciąża mnoga tego typu zdarza się niezwykle rzadko, raz na 700 tysięcy urodzeń.

Małżeństwo już przygotowuje się do narodzin dzieci. Ruszyła zbiórka pieniędzy, z których pokryte zostaną wydatki na opiekę medyczną Kylie.

Facebook
Facebook

1. Jakie czynniki zwiększają szansę na ciążę mnogą?

Dużo częściej ciążę mnogą stwierdza się u kobiet po 30. i 40. roku życia. W tym okresie w organizmie wzrasta poziom folitropiny (hormonu FSH). To on między innymi odpowiada za dojrzewanie pęcherzyka Graafa w jajniku. Gdy utrzymuje się na wysokim poziomie, z jednej strony zajść w ciąże może być trudno, z drugiej zaś w czasie jednego cyklu może dojść do uwolnienia dwóch lub więcej komórek jajowych.

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy
Objawy niepłodności, które bagatelizujemy [6 zdjęć]

Jeszcze kilkanaście lat temu para nieposiadająca ani jednego dziecka była rzadkością. Obecnie z problemem

zobacz galerię

Częściej w ciążę mnogą zachodzą kobiety z nadwagą i otyłością. Szanse na bliźnięta zwiększają się ponadto, gdy kobieta jest wysoka. Za taki stan rzeczy najpewniej odpowiadają zmiany hormonalne.

Ciąża mnoga zdarza się częściej również wówczas, gdy dziecko zostało poczęte metodą in vitro.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze