Trwa ładowanie...

Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia na życie?

Każdy z nas pewnością chciałby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczną i spokojną przyszłość. Nie możemy jednak w pełni ochronić rodziny przed każdym nieszczęściem. Dlatego też warto zastanowić się nad ubezpieczeniem na życie. Służy ono zapewnieniu najbliższym godziwych warunków życia, gdyby nas nagle zabrakło. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto wcześniej poznać specyfikę ubezpieczeń na życie, a także dokładnie przejrzeć i porównać poszczególne oferty różnych firm.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Dla kogo polisa na życie?

Polisą na życie powinny przede wszystkim zainteresować się osoby, które założyły już własną rodzinę. Jest to forma zabezpieczenia bliskich na wypadek śmierci. Wówczas członkom rodziny przekazywane są pieniądze, które powinny z powodzeniem wystarczyć na kilka miesięcy. Środki z ubezpieczenia na życie są nieocenioną pomocą szczególnie wtedy, gdy zmarły jako jedyny utrzymywał rodzinę lub zasilał domowy budżet w największej mierze.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Obecnie firmy ubezpieczeniowe posiadają bogatą ofertę ubezpieczeń na życie. Mogą być one indywidualne bądź grupowe. Charakter polisy może być ochronny, a oprócz tego posiadać dodatkowy fundusz inwestycyjny. Przyjrzyjmy się bliżej wymienionym rodzajom. Ubezpieczenie indywidualne, jak sama nazwa wskazuje, zawierane jest pomiędzy firmą ubezpieczeniową a jedną osobą, która zobowiązuje się do uiszczania składek. Ubezpieczenie grupowe przeznaczone jest dla pracowników przedsiębiorstw, a także ich pracodawców. W ramach umowy (odnawialnej co jakiś czas) powinno być ubezpieczonych minimum kilka osób. Składki na tę polisę nie są zbyt wysokie. Towarzystwa starają się wówczas zapewnić ubezpieczonym odpowiednie wsparcie finansowe po nieszczęśliwym wypadku lub wręcz przeciwnie – przy radosnych okazjach, np. po powiększeniu się rodziny. Ubezpieczenia ochronne mają na celu zabezpieczenie najbliższej rodziny po śmierci osoby, która była właścicielem polisy. Środki z konta są wówczas wypłacane w określonej kwocie. Z kolei dzięki ubezpieczeniu inwestycyjnemu możemy zapewnić sobie lub swoim bliskim dodatkowe środki, które mogą okazać się przydatne za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat, np. jako dodatek do emerytury. Polisa na życie z funduszem inwestycyjnym wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, ponieważ część wpłacanych środków jest inwestowana przez firmę ubezpieczeniową. Trzeba więc liczyć się z tym, że część środków możemy utracić.

3. Kiedy zdecydować się na ubezpieczenie na życie?

Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia na życie powinna być podjęta wtedy, gdy będziemy mieli własną rodzinę. Jest to niesamowicie istotne, ponieważ na pewno chcielibyśmy, aby na wypadek naszej śmierci pieniądze z polisy przeszły we właściwe ręce. Jeśli dopiero planujemy założyć rodzinę, możemy spokojnie poczekać z wyborem polisy na życie. To jednak nie wszystko. Na ten rodzaj ubezpieczenia warto zdecydować się wtedy, gdy będziemy mieli odpowiednio wysoki stały przychód, który pozwoli nam odprowadzać regularne składki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.