Trwa ładowanie...

Sprawdź wiarygodność towarzystwa, zanim się w nim ubezpieczysz

Ubezpieczenie na życie daje wielu osobom poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny, że w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych mają zapewnioną ochronę. Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela jest więc ważną sprawą, do której warto podejść bardzo skrupulatnie, aby związać się umową z wiarygodnym i uczciwym partnerem. Rynek firm ubezpieczeniowych jest bardzo obszerny i tak naprawdę jest w czym wybierać. Jednakże nie jest sztuką zapisać się do pierwszego lepszego towarzystwa, a potem żałować decyzji, bo firma okazała się niewypłacalna. Szukając idealnego ubezpieczyciela, najlepiej zapoznać się z ratingami oceniającymi wiarygodność towarzystw ubezpieczeniowych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Co to jest rating?

Przeciętny Polak nie potrafi samodzielnie ocenić, czy firma, z którą chce się związać jest rzetelna i uczciwa. Aby dokonanie właściwego wyboru stało się łatwiejsze, został stworzony system klasyfikacji ratingowej, który funkcjonuje już od początku XX wieku. Ma on za zadanie analizować pod względem jakościowym i ilościowym, czy dana firma jest wiarygodnym partnerem, aby móc nam wypłacać należne świadczenia.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Rating stanowi rodzaj oceny towarzystwa ubezpieczeniowego (choć może dotyczyć również innych przedsiębiorstw lub banków), dzięki której można określić, jakie jest prawdopodobieństwo wywiązania się dłużnika z podjętych zobowiązań. System ratingowy związany jest z oceną i klasyfikacją ryzyka inwestycyjnego, potwierdzeniem solidności ubezpieczyciela oraz standaryzacją ryzyka na rynku finansowym, kończącą się przyznaniem oceny wiarygodności.

Osoby, które chcą się ubezpieczyć, szczególną wagę przywiązują do tego, czy dane towarzystwo ma zdolność wypłacania potencjalnych świadczeń, odszkodowań lub innych zobowiązań, określonych w treści umowy. Ratingi tworzone są w oparciu o różne źródła informacji. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje – dobrowolny, którego baza obejmuje dane wewnętrzne, oraz kwalifikowany, w którym baza opiera się wyłącznie na danych ogólnodostępnych, publikowanych np. w mediach.

2. Poznaj swojego ubezpieczyciela

Oceną towarzystw ubezpieczeniowych zajmują się profesjonalne agencje ratingowe. Prowadzą one działalność analityczną, która ma na celu ocenę sytuacji finansowo-ekonomicznej firm ubezpieczeniowych. Jednakże nie jest to jedyny sposób, aby sprawdzić, czy podmiot, z którym chcemy się związać jest wiarygodnym i rzetelnym partnerem. Warto zapoznać się również z rankingami, dostępnymi chociażby w prasie ekonomicznej. Tego typu zestawienia różnią się tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe są w nich uszeregowane według określonego kryterium, np. wartości giełdowej lub wysokości obrotów. Niestety rankingi mają swoje wady, ponieważ nie zawsze w pełni odzwierciedlają sytuację ekonomiczną zestawionych w nich firm. Dlatego najlepiej skorzystać z systemów ratingowych, które są najbardziej rzetelnym źródłem informacji na temat działalności towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki dywersyfikacji gospodarki, wiarygodnej polityce monetarnej i poprawiającym się wskaźnikom zadłużenia, obecna ocena rynku ubezpieczycieli w Polsce prezentuje się całkiem dobrze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.