Trwa ładowanie...

Czym są ubezpieczenia inwestycyjne?

Chcesz uskładać dodatkowe pieniądze na swoją emeryturę? A może chciałbyś zacząć oszczędzać na przyszłość dla swoich dzieci? Jeśli masz takie plany, to dobrym rozwiązaniem dla ciebie jest ubezpieczenie inwestycyjne. Pozwala ono nie tylko powiększać swoje środki finansowe, ale również zapewnia ochronę w przypadku nagłych zdarzeń. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają ubezpieczenia inwestycyjne oraz jakie wady i zalety posiadają.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
spis treści

1. Co to są ubezpieczenia inwestycyjne?

Ubezpieczenia inwestycyjne łączą ochronę życia z inwestycją kapitału. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą jednocześnie inwestować swoje pieniądze i ubezpieczać się na życie. Umowa ubezpieczenia jest zwykle podpisywana na czas nieokreślony. Ubezpieczający się może samodzielnie decydować, w jakie instrumenty chce inwestować swoje pieniądze, ale jednocześnie ponosi ryzyko tych inwestycji. Może również samodzielnie ustalać poziom ochrony i oszczędzania zależnie od swojej sytuacji finansowej. Ubezpieczający jest zobowiązany do opłaty składki, która ustalana jest indywidualnie. Ma również możliwość zmiany wysokości składki, a także sumy ubezpieczenia.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Korzyści z ubezpieczeń inwestycyjnych

Ubezpieczenia inwestycyjne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zgromadzić konkretną kwotę pieniędzy w dość długim czasie. Jeżeli chcesz zebrać pieniądze na zakup mieszkania, odłożyć dodatkowe fundusze na emeryturę czy też zbierasz środki na edukację dla dzieci, to ten rodzaj ubezpieczenia jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Umożliwia on znacznie większe zyski niż lokata, dzięki temu, że pieniądze są inwestowane, a zyski z tych inwestycji zwolnione są z podatku Belki. Zwolnione są one również z podatku od spadków i darowizn. Jako że część składki jest przeznaczana na inwestycje, a druga część na pokrycie ryzyka ewentualnego odszkodowania, to możemy jednocześnie mieć zyski i ochronę rodziny na wypadek naszej śmierci. Ochrona ubezpieczeniowa zwykle obejmuje śmierć ubezpieczającego się, znaczny uszczerbek na zdrowiu, niemożność pracy oraz leczenie szpitalne. Plusem ubezpieczeń inwestycyjnych jest także możliwość zawieszenia opłacanych składek w przypadku problemów finansowych.

3. Wady ubezpieczeń inwestycyjnych

Największą wadą ubezpieczeń inwestycyjnych jest ponoszone ryzyko. W związku z inwestowaniem swoich środków w fundusze, ubezpieczający się jest obarczony ryzykiem ich utraty. Możliwa jest utrata nawet wszystkich inwestowanych pieniędzy. Ponadto może tak się zdarzyć, że po wielu latach inwestowania umowa nie przyniesie zysku, jaki był oczekiwany. Kolejnym minusem są opłaty, jakie towarzystwa pobierają za zarządzanie naszymi środkami. Nie zawsze należą one do niskich.

Na rynku ubezpieczeń mamy dziś do wyboru wiele produktów. Ubezpieczenia finansowe są jednym z nich. Jednych wymagania będą one spełniały, innych nie. Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zastanowić się, jakie efekty i kiedy chcemy uzyskać. Odpowiedź na te pytania może mieć kluczowe znaczenie przed podjęciem decyzji o inwestycji w te ubezpieczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.