Trwa ładowanie...

Karmienie piersią może zapobiec różnicom w stanie zdrowia dzieci

Avatar placeholder
16.12.2019 10:16
Karmienie piersią może zapobiec różnicom w stanie zdrowia dzieci
Karmienie piersią może zapobiec różnicom w stanie zdrowia dzieci (123rf)

Nowe badania, opublikowane w "Journal of Pediatrics", wykazały, że czarne dzieci umierają dwa razy częściej niż białe z powodu braku odpowiedniego karmienia piersią. Czarne niemowlęta chorowały również trzy razy częściej na martwicze zapalenie jelit, niszczycielską chorobę u wcześniaków, spowodowaną brakiem optymalnego karmienia mlekiem matki.

Zaleca się, aby każde dziecko było karmione piersią w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, a następnie, aby kontynuować karmienie piersią, podczas wprowadzania rozszerzania diety, co najmniej do pierwszego roku życia. Autorzy zdefiniowano tę praktykę jako "optymalny czas karmienia piersią".

Białe kobiety znacznie częściej rozpoczynają karmienie piersią niż kobiety czarne i nieco częściej niż kobiet latynoskie. Ponadto białe kobiety karmią piersią dłużej i zdecydowanie dłużej stosują wyłączne karmienie piersią.

Karmienie piersią jest bardzo istotne dla zdrowia zarówno matek, jak i dzieci
Karmienie piersią jest bardzo istotne dla zdrowia zarówno matek, jak i dzieci (Shutterstock)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Aktualne wskaźniki karmienia odnoszące się do czarnych, białych i latynoskich kobiet zostały określone jako karmienie "w niepełnym wymiarze godzin". Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, w jaki sposób te różnice przekładają się na różnice w wynikach zdrowotnych dzieci.

"Jeśli mama nie może iść do pracy, to nie zarabia. A to może oznaczać dokonywanie wyborów między opłaceniem mieszkania, światła, albo podstawowych potrzeb" - powiedział dr Melissa Bartick, adiunkt na Cambridge Health Alliance i główny autor badania. "Kiedy pierwszy raz zobaczyłam nasze wyniki, płakałam" - dodaje.

Współautorami badania są dr Alison Stuebe, wybitny znawca w kwestii karmienia niemowląt i małych dzieci w Ogólnoświatowym Instytucie Karmienia Carolina i profesor nadzwyczajny Instytutu Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill oraz dr Eleanor Bimla Schwarz, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis Health System.

ZOBACZ TAKŻE:

"Te dysproporcje we wskaźnikach karmienia odzwierciedlają przeszkody w karmieniu piersią, takie jak brak płatnego urlopu i przestarzała opieka położnicza, które bardzo oddziałują na rodziny o innym kolorze skóry" - powiedziała dr Stuebe. "Możemy zmniejszyć nierówności zdrowotne poprzez ochronę prawa każdej kobiety do karmienia piersią swoich dzieci".

Dwie powszechne choroby okresu niemowlęcego dotyczą szczególnie dzieci czarnych i latynoskich. Są to infekcje ucha i zakażenia żołądkowo-jelitowe. W porównaniu z białymi niemowlętami, infekcje ucha z powodu karmienia piersią "w niepełnym wymiarze godzin" były o 1,7 razy częstsze u czarnych niemowląt i 1,4 razy częstsze u Latynosów.

Zakażenia przewodu pokarmowego z powodu takiego karmienia były o około 1,3 do 1,4 razy bardziej powszechne zarówno wśród niemowląt czarnych, jak i latynoskich.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię

Infekcje ucha i infekcje żołądkowo-jelitowe mogą przełożyć się na znaczną niepewność ekonomiczną rodziców, którzy muszą opuszczać pracę w celu opieki nad chorymi dziećmi. Departament Statystyki Pracy wykazał, że czarne i latynoskie matki częściej są głowami rodzin, mają niskie pensje i nie mają płatnego zwolnienia chorobowego.

Badanie wykazało również różnice w skutkach zdrowotnych u matek w wyniku karmienia piersią "w niepełnym wymiarze godzin". Zarówno w przypadku nadciśnienia, jak i cukrzycy typu 2, ryzyko było 1,4 razy wyższe u czarnych kobiet, w porównaniu z białymi kobietami.

Badanie zostało sfinansowane przez Fundację WK Kellogg. W badaniu wykorzystano modelowanie komputerowe do symulacji hipotetycznej kohorty czarnych, białych i latynoskich kobiet i dzieci, które urodziły, na podstawie aktualnej literatury łączącej ryzyko chorób i karmienie piersią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze