Trwa ładowanie...

Ile powinna trwać idealna drzemka? Naukowcy nie mają wątpliwości

Avatar placeholder
21.09.2023 07:27
Jesteś rodzicem niemowlęcia? Tyle powinna trwać twoja drzemka
Jesteś rodzicem niemowlęcia? Tyle powinna trwać twoja drzemka (Getty Images)

Ile śpią rodzice niemowlaka? Za mało - to wiedzą wszyscy. Świeżo upieczeni opiekunowie w pierwszych miesiącach życia dziecka "zarywają" wiele nocy i muszą ratować się drzemkami. Ile powinny trwać? Zbadała to profesor Sanae Oriyama, japońska ekspertka w dziedzinie nauk pielęgniarskich.

spis treści

1. Oto przepis na drzemkę idealną

"Wyśpijcie się na zapas" - radzą znajomi rodzicom oczekującym na narodziny dziecka. Chociaż ta rada to oczywisty żart to ma w sobie odrobinę prawdy. Przekrwione oczy, nieustanne ziewanie, ciągłe zmęczenie - to cechy charakterystyczne świeżo upieczonych rodziców.

Opiekunowie ratują się drzemkami. Ile powinny trwać? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się na łamach czasopisma "Scientific Reports", gdzie znajdziemy obszerną analizę badań dotyczących drzemek nocnych wśród pracowników ochrony zdrowia.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Naukowcy próbowali dowiedzieć się, jak najlepiej przeciwdziałać zmęczeniu podczas dyżurów nocnych. Naukowcy podkreślają, że analiza kierowana jest również do rodziców małych dzieci.

Profesor Sanae Oriyama, japońska ekspertka w dziedzinie nauk pielęgniarskich w Wyższej Szkole Biomedycyny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Hiroszimie, porównywała wydajność oraz czujność po różnych rodzajach drzemki u medyków dyżurujących w godzinach 16.00-9.00.

Wnioski?

Okazuje się, że osoby, które ucinały sobie pojedynczą 120-minutową drzemkę jeszcze przed północą, odczuwały bardzo dużą senność od około godziny 4 aż do końca ich zmiany. Natomiast medycy, którzy zaplanowali sobie dwie drzemki - 90-minutową przed północą i 30-minutową przed 3 - powstrzymywali senność aż do 6.

Badaczka twierdzi, że warto dodać 30 minut snu także między 5 a 6 rano.

2. Ile powinna trwać drzemka?

We wszystkich badanych grupach poziom odczuwania zmęczenia był najwyższy między 4 a 9. Jednak osoby, które zrobiły sobie dwie drzemki, opisywały je jako dużo mniej intensywne niż uczestnicy badania, którzy "drzemali" tylko raz.

- Strategia dwóch drzemek: 90- i 30-minutowej we wspomnianych wcześniej porach może być kluczowa dla utrzymania wydajności i bezpieczeństwa pracy we wczesnych godzinach rannych - zauważyła autorka publikacji.

Badacze podkreślają, że zarówno drzemka pojedyncza, jak i dzielona nie spowodowały poprawy wyników związanych z funkcjami poznawczymi.

Jednak prof. Oriyama poinformowała, że osoby, które podczas pierwszej drzemki spały poniżej 90 minut, gorzej radziły sobie z testami oceniającymi ich sprawność umysłową. Badaczka wyjaśniła, że pełen cykl snu trwa 90 minut. Zatem wybudzanie się przed jego końcem może nasilić uczucie oszołomienia i dezorientacji.

Dlaczego więc druga z zalecanych drzemka ma trwać 30 minut? Badaczka tłumaczy, że drzemki trwające pół godziny lub mniej pomagają zwiększyć czujność i poziom energii.

W zalecanej przez nią "strategii snu" pierwsza - dłuższa - drzemka służy utrzymaniu długoterminowej wydajności, a druga - krótsza - obniżeniu poziomu zmęczenia i przyspieszeniu reakcji.

Również pora drzemki odgrywa kluczową rolę. Im późniejsza, tym skuteczniej przeciwdziała senności i wyczerpaniu.

- Wyniki mojego badania znajdują zastosowanie nie tylko u pracowników nocnych zmian, lecz także przy minimalizowaniu zmęczenia wynikającego z braku snu u rodziców niemowląt - podkreśliła Oriyama.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze