Trwa ładowanie...

Kamera nagrała, jak dzieci wykorzystały drzemkę taty. Eksperci ostrzegają przed taką zabawą

Dzieci pomalowały markerem śpiącego ojca
Dzieci pomalowały markerem śpiącego ojca (Instagram)

Dzieci potrafią zaskoczyć rodziców swoją twórczą inwencją. Na jednym z instagramowych profili pojawiło się nagranie, na którym widzimy, jak dwójka maluchów maluje pisakami po ciele swojego taty.

spis treści

1. Pomalowali markerem śpiącego ojca

Instagram wdarł się na scenę portali społecznościowych przebojem i stał się jednym z najważniejszych graczy cyfrowych na świecie. Platforma umożliwia udostępnianie i oglądanie zdjęć, relacji i krótkich filmików oraz obserwowanie poczynań ulubionych twórców czy też tematycznych kont. Instagram to także platforma, którą pokochali rodzice. Mogą oni znaleźć w aplikacji m.in. wpisy i nagrania z rodzicielskimi poradami, relacje z podróży, poradniki.

Na instagramowym profilu "baby.bebek.video" publikowano nagranie, które przedstawia dzieci z zapałem malujące po ciele śpiącego ojca.

Twarz, tors i brzuch mężczyzny "zdobią" malunki wykonane czarnym pisakiem. Widzimy również, że nie tylko ciało młodego taty stało się płótnem, na którym maluchy mogły zaprezentować swoje artystyczne zdolności. Dzieci również są pomalowane. Malutki chłopiec jest pokryty mazajami od stóp do głów.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Oto niektóre z nich:

"Ten maluch zostanie tatuatorem w przyszłości",

"Moje dzieci zrobiły kiedyś to samo",

"Gdy mamy nie ma w domu" - czytamy.

2. Rakotwórcze substancje w przyborach szkolnych

Pamiętajmy, że takie zabawy mogą okazać się niebezpieczne w skutkach. Pomijając już fakt, że ślady po markerze bardzo trudno się zmywa, dziecko może także dostać reakcji alergicznej.

Amerykańska grupa badawcza Public Interest Research Group Education Fund sprawdziła, co znajduje się w przyborach szkolnych. Wyniki są zaskakujące i zatrważające. W niektórych znaleziono tak niebezpieczne substancje, jak m.in. benzen.

Zestaw zbadanych kredek zawierał też ślady azbestu. Prawdopodobnie jego źródłem jest talk, wykorzystywany w procesie produkcyjnym. Azbest wprowadzony do układu pokarmowego lub oddechowego może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Skutkiem kontaktu z azbestem mogą być nowotwory płuc, opłucnej, osierdzia i otrzewnej.

Markery suchościeralne okazały się również potencjalnie niebezpieczne. Znaleziono w nich grupę szkodliwych substancji, określanych w skrócie mianem BTEX. Są to, kolejno: benzen, toluen (czyli metylobenzen), etylobenzen i ksylen. Benzen i jego pochodne, są stosowane głównie jako rozpuszczalniki. Kontakt z nimi powoduje podrażnienie oczu. Działają również szkodliwie na układ oddechowy. Uważa się, że mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę, nerki, układ odpornościowy. Benzen to silna trucizna przemysłowa, o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.