Trwa ładowanie...

Jazda na rolkach dla dzieci krok po kroku

 Agnieszka Gotówka
22.08.2023 08:48
Jazda na rolkach dla dzieci krok po kroku
Jazda na rolkach dla dzieci krok po kroku (https://stock.adobe.com/)

Jazda na rolkach to świetna zabawa i dobry trening. Poprawia koordynację ruchową i pozytywnie wpływa na wydolność organizmu. Kiedy zacząć naukę roller skatingu? I jak się do tego zabrać?

spis treści

1. Jazda na rolkach – dzieci

Dzieci z natury są bardzo aktywne fizycznie. Poznają świat, będąc w nieustannym ruchu. Z czasem samo bieganie im nie wystarczy, więc chętnie jeżdżą na biegówce, hulajnodze i rowerze. Do tego zestawu mogą też dołączyć rolki.

Jazda na rolkach dla dzieci ma wiele zalet. Wzmacnia organizm, poprawia ogólną wydolność, pomaga ćwiczyć równowagę. Jest też rodzajem aktywności, w którą może się zaangażować cała rodzina. Pytanie tylko, jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Zadanie to wydaje się trudne, jednak wcale nie musi być skomplikowane. Jest tu podobnie jak z jazdą na rowerze – pierwsze chwile na jednośladzie również budziły nasz strach, podobnie jak pierwsze upadki i próby hamowania. Z czasem jednak każdy z tych elementów przychodzi naturalnie i nie wywołuje gęsiej skórki u opiekunów.

Tu będzie podobnie. Na początek więc kupcie odpowiednie rolki. Dobierzcie rozmiar, zadbajcie też o ich jakość. Konieczny jest też kask ochronny (zakładamy go zawsze, nawet gdy jeździmy już na bardzo zaawansowanym etapie) oraz ochraniacze na łokcie, kolana i na nadgarstki.

2. Jak nauczyć jazdy na rolkach swoje dziecko?

  • Wybierzcie odpowiednią powierzchnię: na początek idealna będzie alejka o chropowatej płaszczyźnie (takie podłoże zapewnia łatwiejsze utrzymanie równowagi).
  • Omijajcie zatłoczone alejki, chodniki i ścieżki rowerowe. Poszukajcie miejsca, w którym jest dużo wolnej przestrzeni.
  • Wyjaśnij lub pokaż jak prawidłowo jeździć na rolkach: plecy powinny być lekko pochylone, nogi lekko ugięte w kolanach, a ręce swobodnie opuszczone wzdłuż ciała (jeśli dziecko jeździ na łyżwach lub nartach, ucząc się jazdy na rolkach powinno przyjąć analogiczną pozycję).
  • W czasie jazdy nogi powinny być lekko w rozkroku, a wzrok skierowany przed siebie.
  • Najczęściej zadawane pytanie przez dzieci to jak utrzymać równowagę na rolkach. Spokojnie! Na początku asekuruj swoją pociechę. Trzymaj ją za rękę i pomóż wyczuć odpowiedni balans.
  • Opanujcie też zatrzymywanie się. Najłatwiej jest użyć do tego hamulec umieszczony na rolce. Można też hamować pługiem (stopy układamy w odwróconą literę „V”, pamiętając, że im większa prędkość, tym szerszy rozkrok przed hamowaniem powinniśmy wykonać).

Na początek tyle wystarczy. Inne wyzwania, np. jak nauczyć się jeździć tyłem na rolkach albo hamować przez obrót, warto zostawić na czas, kiedy dziecko będzie czuło się swobodnie i opanuje podstawowe umiejętności roller skatingu.

3. Nauka jazdy na rolkach. O czym warto pamiętać?

  • Jeśli samemu jeździsz, nie bój się na pierwszą lekcje dziecka ubrać rolek i uczyć poprzez aktywny przykład.
  • By utrzymać równowagę dziecko może chcieć instynktownie odchylić się do tyłu. W przypadku rolek warto od razu wyrobić nawyk pochylania się do przodu.
  • Na początku trzymaj dziecko za ręce i płynnie pociągaj je do przodu. Stopniowo puszczaj jedną rękę, potem drugą.
  • Pozwól dziecku na naukę we własnym tempie.
  • Kontroluj postawę dziecka i w razie potrzeby ją koryguj.
  • Ustalajcie odcinki do pokonania – na początku krótkie, z czasem coraz dłuższe. Ich przejazd dla dziecka będzie dużą motywacją.
  • Nie naciskaj. Jeśli dziecko nie chce kontynuować nauki, wspieraj je w tej decyzji. Wrócicie do lekcji za jakiś czas.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze