Trwa ładowanie...

Rower dla 5-latka. Jaki model wybrać?

 Agnieszka Gotówka
06.04.2023 11:37
Rower dla 5-latka. Jaki model wybrać?
Rower dla 5-latka. Jaki model wybrać? (https://stock.adobe.com/)

Rower dla 5-latka to nierzadko pierwszy pojazd, na którym nasza pociecha będzie jeździła bez bocznych kółek. Jego wybór nie może być przypadkowy. Na co więc zwracać uwagę?

spis treści

1. Rower dla 5-latka. Ile cali powinien mieć?

Przedszkolaki chętnie bawią się na świeżym powietrzu. I słusznie! By jednak je do tego zachęcić, warto wyposażyć dziecko w jego pierwszy pojazd. Rower, bo o nim mowa, to marzenie wielu dzieci. Sami przypomnijmy sobie, jak chętnie na nim jeździliśmy. Jednoślad to zresztą pożądany dziś środek transportu.

Z roku na rok wydłuża się lista tras rowerowych. Chętnie więc wyruszamy na wycieczki, zwłaszcza wiosną i latem. Jeśli nasza pociecha nie chce (albo nie może) jeździć w foteliku rowerowym, potrzebuje wówczas własny jednoślad. Tylko jaki rower dla 5-latka będzie odpowiedni? I jak duży powinien być?

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"
Przyczepka rowerowa do 1000 zł – przegląd modeli
Przyczepka rowerowa do 1000 zł – przegląd modeli

Rodzice chcąc wyjechać na wycieczkę rowerową nie muszą zostawiać swoich pociech w domu lub liczyć na

przeczytaj artykuł

2. Ile cali rower dla 5-latka?

Najważniejsza zasada przy wyborze jednośladu to kierowanie się wzrostem, a nie wiekiem dziecka. To niezwykle ważne, bo przecież nie wszystkie dzieci są tak samo wysokie.

A jaki rozmiar kół powinien mieć rower dla 5 latka? 16 cali jest wybierany najczęściej, ale wiedza ta nie zastąpi przymiarki. Jeśli więc mamy taka możliwość, wybierzmy się z kilkulatkiem do sklepu rowerowego, by pod okiem specjalisty dobrać odpowiedni rozmiar kół.

Pamiętajmy, że zarówno za mały, jak i za duży rower, mogą skutecznie zniechęcić dziecko do jazdy. Będzie niewygodnie, ale też niebezpiecznie.

Zwróćmy też uwagę na wagę roweru, pamiętając, że stosunek masy roweru do wagi dziecka jest bardzo wysoki. Najlepszym wyborem jest lekki rower dla 5-latka. Trzeba się jednak przygotować na jego wyższą cenę.

Testy na kartę rowerową. W jakim wieku można podejść do egzaminu na kartę rowerową?
Testy na kartę rowerową. W jakim wieku można podejść do egzaminu na kartę rowerową?

Karta rowerowa to niezbędny dokument dla dziecka, które lubi aktywnie spędzać czas. Nazywana jest "małym

przeczytaj artykuł

3. Jaki rower dla 5-latka do nauki jazdy?

Zastanawiając się, jaki rower dla 4-5 latka wybrać, warto wziąć pod uwagę, czy nasze dziecko potrafi już jeździć na rowerze. Jeśli bowiem ma się dopiero uczyć, dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy jednoślad ma łatwo odkręcane... pedały. Jest to szczególnie istotne, jeśli nasze dziecko nie jeździło nigdy na biegówce. W ten sposób bowiem przedszkolak nauczy się utrzymywać równowagę. Odkręcając pedały, stworzymy więc swego rodzaju rower biegowy dla 5-latka, z którego łatwiej będzie mu się przesiąść na tradycyjny pojazd.

Kupując rower dla 5-latka (dziewczynki i chłopca) warto zastanowić się, gdzie nasza pociecha będzie jeździć. Jeśli planujemy rodzinne wycieczki na drodze o dużej częstotliwości ruchu, warto dokupić hol rowerowy. W bardzo łatwy sposób pozwala on na połączenie roweru dorosłego z rowerem dziecka, co zwiększa znacząco bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Nie zapominajmy też o rowerowych akcesoriach, m.in. dzwonku lub trąbce oraz koszyczku. I obowiązkowo dokupmy kask rowerowy!

Rower dla 5-latka na pewno będzie rowerem przejściowym. Dzieci szybko rosną i szybko okaże się, że pojazd trzeba wymienić na większy. Mimo to postarajmy się o to, by nasza pociecha zawsze jeździła na jednośladzie sprawnym i bezpiecznym. W tej kwestii nie ma bowiem kompromisów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze