W dzieciństwie straciła oko. Dziś oglądają się za nią na ulicy
Daisy Passfield, gdy miała zaledwie dwa lata, przeszła operację usunięcia oka z powodu rzadkiego nowotworu. Teraz, dzięki protezie, dziewczynka przypomina superbohaterkę. Jej wygląd i odwaga wzbudzają podziw, a historia Daisy pokazuje, jak niezwykłe mogą być efekty medycyny oraz siła dziecięcego ducha.
1. Chorowała na rzadki nowotwór oka
U Daisy Passfield zdiagnozowano raka, gdy miała 14 miesięcy. Guz znajdował się w siatkówce prawego oka, niestety trzeba było je usunąć.
Lekarze zaproponowali operację rodzicom po tym, gdy sześć kolejnych chemioterapii nie zmniejszyło guza, a jedynie podzieliło go na mniejsze części.
Z obawy o to, że nowotwór może się rozprzestrzenić, postanowiono przeprowadzić operację.
2. Wybrała nową protezę
Daisy przez lata nosiła protezę oka, której kolor pasował do jej naturalnego koloru tęczówki. Jednak, gdy przyszedł czas na wymianę jej na większą, dziewczynka postanowiła zrobić coś wyjątkowego.
Po latach noszenia niebieskiej protezy dziewczyna wybrała nową, w swoim ulubionym kolorze. W czasie wakacji dopasowano jej oko, którego kolor tęczówki może zaskoczyć. Jest brokatowe i różowe. Dziewczynka przyznaje, że już wzbudza sensację na ulicy.
"Jestem szczęśliwa, ponieważ teraz każdy może zobaczyć moje różowe, błyszczące oko" - mówi Daisy z Abbots Langley w Hertfordshire.
Dziewczynka jest podekscytowana powrotem do szkoły i zastanawia się, jakie będą reakcje znajomych na jej nowy kolor oka.
"Myślę, że pokochają je tak, jak ja" - cieszy się.
"Powiedziano mi, że wygląda jak oko superbohatera, oko smoka i oko jednorożca i cieszę się, ponieważ lubię te wszystkie rzeczy" - dodaje.
"Daisy zawsze interesowała się błyszczącymi rzeczami, makijażem i dbaniem o swój wygląd" - mówi mama dziewczynki.
"Jest jedną z najbardziej pewnych siebie osób, jakie kiedykolwiek spotkałam" - dodaje.
3. Nowotwór atakujący oczy
Szpital Childhood Eye Cancer Trust podaje, że w Wielkiej Brytanii rocznie diagnozuje się około 50 przypadków siatkówczaka. Oznacza to nawet jedno dziecko tygodniowo z nowotworem oka.
Stanowi to trzy proc. wszystkich nowotworów wieku dziecięcego i 10 proc. nowotworów u dzieci poniżej pierwszego roku życia w Wielkiej Brytanii.
Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl