Trwa ładowanie...

Powrót do szkoły pełen niepewności i niepokoju. Z takimi problemami boryka się współczesna młodzież

 Anna Klimczyk
12.09.2022 16:25
Z takimi problemami boryka się wspólczesna młodzież w szkołach
Z takimi problemami boryka się wspólczesna młodzież w szkołach (East News)

Nasze pociechy niedawno usłyszały pierwszy dzwonek. Niestety ten, wydawać by się mogło zwyczajny, dźwięk wywołuje u uczniów cały kalejdoskop emocji. Dla jednych wrześniowy powrót do szkoły to czas radości i ekscytacji, dla drugich zaś okres pełen nerwów i niepokoju. Z badania przeprowadzonego przez producenta papieru POL wynika, że dla 23 proc. uczniów to wręcz wyczekiwany moment, ale dla ponad 1/3 to czas smutku, związany ze stresem. Jak mądrze wspierać dzieci i młodzież? Jaka jest w tym rola nauczyciela? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się uczniowie, gdy już zasiądą w szkolnej ławce?

szkoła
szkoła (East News)
spis treści

1. Stresujące sytuacje w szkole

Uczniowie szkół podstawowych, częściej niż kończący naukę licealiści, skarżą się na przykre sytuacje w szkole. Niemal 40 proc. uczniów wskazuje na problem z kolegami i koleżankami, którzy lekceważą nauczycieli i z pogardą odnoszą się do rówieśników, którzy chcą się uczyć. To pokazuje, że grono pedagogiczne również stoi przed dużym wyzwaniem.

35 proc. uczniów doświadcza złego traktowania ze strony uczniów z "bogatych domów" oraz oceniania ze względu na ubiór. Wśród uczniów szkoły podstawowej istotnym problemem jest także przemoc fizyczna, wskazuje na nią 34 proc. respondentów. Liczba tych incydentów maleje wraz z wiekiem uczniów.

Oczywiście do tego dochodzą wyzwania, z którymi nastolatki mierzą się od lat:

  • kłopoty z samooceną,
  • wahania nastroju,
  • odkrywanie własnej tożsamości
  • budowanie swojej pozycji w grupie społecznej.

Jednak dzisiejsza młodzież swoje problemy, rozterki i trudności przeżywa niejako na publicznym forum. Dzieci mają o wiele mniej prywatności - poddawane są nieustannej, często bezlitosnej ocenie. Ich życie toczy się w mediach społecznościowych, gdzie powinny chwalić się swoimi sukcesami, podróżami, sposobami na spędzanie wolnego czasu i zachwycać wyglądem. Bycie nastolatkiem w dzisiejszym świecie to zmaganie się z nieustanną presją - często samotne.

- Wyzwania współczesnego świata są trudne dla nas - dorosłych, co dopiero dla dzieci. Społeczne niepokoje i sytuacja na świecie sprawiają, że problemy psychiczne będą się nasilać, a wsparcie specjalistów jest potrzebne jak nigdy dotąd. Na szczęście zdrowie psychiczne i problemy z nim związane od jakiegoś czasu przestały być tematem tabu - mówi Karolina Isio-Kurpińska, autorka pomocnika dla nauczycieli i pracowników szkół "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży", który powstał w ramach kampanii "POLećmy ze wsparciem", która dofinansowuje akcję PAH.

2. Wsparcie szkoły i kredyt zaufania dla nauczyciela

I choć o zdrowiu psychicznym mówi się coraz częściej, to początek roku szkolnego to dobry moment, by mówić o nim szczególnie głośno.

- Stres to tylko jeden z elementów, który towarzyszy uczniom. Szkoła jest miejscem odgrywającym bardzo istotną rolę w życiu młodych ludzi. To tutaj spędzają dużą część swoich dni, zdobywając nie tylko wiedzę merytoryczną, ale również społeczną. To szkoła jest miejscem budowania relacji z rówieśnikami, tworzenia przyjaźni, radzenia sobie z odrzuceniem czy niechęcią innych. Świadkami tego wszystkiego są nauczyciele, dlatego ich uważność na uczniów jest tak ważna - przekonuje Karolina Isio-Kurpińska.

Dzieci potrzebują współpracujących ze sobą dorosłych, aby odnieść sukces oraz poradzić sobie z przeciwnościami. Jest to szczególnie istotne w przypadku uczniów zmagających się z trudnościami emocjonalnymi czy mentalnymi: dla nich dwutorowe wsparcie, w domu i w szkole, dobrze skoordynowane i komplementarne jest wręcz niezbędne

Zbudowanie przez nauczyciela sojuszu z rodzicami jest zatem bardzo ważne - jednocześnie może to być jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed pedagogiem. Dlatego, aby zwrócić uwagę na ten problem, marka POL zleciła badanie "Idealny nauczyciel. Polscy uczniowie i ich oczekiwania wobec nauczycieli".

Z badania wynika, że 41 proc. uczniów chętnie rozmawia ze swoimi nauczycielami, wymienia spostrzeżenia i uwagi. 40 proc. nastolatków wskazuje także, że chciałoby, żeby nauczyciel rozmawiał z nimi o kwestiach niezwiązanych z przedmiotem.

Okazuje się, że nauczyciele cieszą się u dzieci sporym kredytem zaufania – aż 75 proc. uczniów deklaruje, że lubi swoich nauczycieli. To od podejścia do uczniów, czy sposobu prowadzenia zajęć, w głównej mierze zależy to, czy szkoła jest lubiana i jak czują się w niej uczniowie. Nauczyciele mają więc dobrą bazę do tego, by dotrzeć do każdego ucznia, skupiając się na bardziej spersonalizowanym podejściu.

3. Dialog i współpraca?

Rodzice i nauczyciele powinni być szczególnie wyczuleni na zachowania uczniów po powrocie z wakacji, by, w razie potrzeby, móc wychwycić niepokojące sygnały. Dziś coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje profesjonalnego wsparcia.

- Zarówno przed uczniami, jak i nauczycielami rok szkolny pełen wyzwań. Nikt nie oczekuje od nauczyciela tego, by stał się psychologiem. Ważne tylko tyle (i aż tyle), by był uważny na zmiany w zachowaniu uczniów. Stawiał na dialog, współpracował ze szkolnym pedagogiem, tam, gdzie to możliwe – mówi Magdalena Jaranowska, menedżerka programu "Pajacyk" w Polskiej Akcji Humanitarnej.

Zdrowie psychiczne i problemy z nim związane od jakiegoś czasu przestały być tematem tabu, wręcz przeciwnie, mówi się o nich i pisze coraz więcej. Rośnie również świadomość znaczenia wczesnego rozpoznawania trudności w obszarze psychicznym i emocjonalnym.

W przypadku większości zaburzeń, dysfunkcji czy trudności wczesna diagnoza, a następnie wczesna interwencja i odpowiednio zaprojektowane i przygotowane indywidualne wsparcie mogą znacząco poprawić nie tylko ogólną jakość życia dziecka, ale również jego funkcjonowanie w zakresie edukacyjnym i społecznym, a w konsekwencji zwiększyć szanse na satysfakcjonujące, samodzielne, niezależne i szczęśliwe życie. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie takich zaburzeń i fachowa pomoc.

4. POlećmy ze wsparciem - informacje

Aby zwrócić uwagę na problem kondycji psychicznej uczniów, marka POL prowadzi kampanię "POLećmy ze wsparciem". Pomaga finansować różne formy zajęć psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej.

POL zlecił również przeprowadzenie badania "Idealny nauczyciel. Polscy uczniowie i ich oczekiwania wobec nauczycieli" oraz wraz z PAH i ekspertką, Karoliną Isio-Kurpińska, przygotował pod patronatem WP Parenting poradnik dla nauczycieli, który już wkrótce będzie dostępny bezpłatnie na stronie polećmyzewsparciem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze