Jakie jedzenie nasila ból stawów?

Mogłoby się wydawać, że ból stawów związany jest przede wszystkim z naturalnym procesem starzenia się organizmu i dotyczy zwłaszcza osób starszych, które bardzo często cierpią na tzw. reumatyzm, czyli nic innego jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestety, ból ten pojawia się równie często u dzieci – najczęściej w okresie dojrzewania i przeważnie nie oznacza żadnej choroby. Aby go zminimalizować, warto wykluczyć z diety dziecka kilka produktów spożywczych, które mogą go nasilać.

Polecane wideo:

Pokarmy zabronione przy bólu stawów

Przede wszystkim z menu powinny zniknąć produkty zakwaszające i mogące powodować stany zapalne w organizmie.

Należy do nich cukier, który według Narodowego Instytutu Zdrowia niekorzystnie wpływa na układ immunologiczny. Powoduje również zwiększenie produkcji kwasu mlekowego, który przyczynia się do silniejszego odczuwania bólu, a także rozwoju groźnych chorób w dorosłym wieku, np. podagry.

Aby pozbyć się cukru z diety, zrezygnuj z karmienia dziecka słodyczami oraz wysoko przetworzonymi produktami i pojenia napojami gazowanymi. Sprawdzaj skład artykułów żywnościowych, które kupujesz i wybieraj te bez dodatkowych ilości cukru.

Niekorzystny wpływ na zdrowie stawów mają także jedzenie typu fast food, czerwone mięso, tłuszcze trans oraz niektóre oleje roślinne.

Podczas smażenia, pieczenia czy grillowania, wraz ze wzrostem temperatury  tworzą się związki odpowiedzialne za stany zapalne, m.in. akryloamidy. Żywność przetworzona to przede wszystkim doskonałe źródło konserwantów i sztucznych dodatków, które negatywnie wpływają na zdrowie stawów.

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego zakłócają procesy odpowiedzialne za wchłanianie białek potrzebnych do prawidłowej budowy i rozwoju stawów.

Z kolei oleje, takie jak słonecznikowy czy kukurydziany  zawierają zbyt duże ilości kwasów omega-6, które dla zachowania idealnej równowagi w organizmie powinny być spożywane w proporcji 2:1 do omega-3. Wówczas nie wspomagają produkcji hormonów pro-zapalnych.

Innymi produktami mogącymi nasilać bóle stawów są rafinowane węglowodany oraz gluten, gdyż są one przetwarzane tak samo w organizmie jak cukier. Takie produkty przyczyniają się również do rozwoju nadwagi, która powoduje znaczne obciążenie dla stawów.

Niewskazane są w diecie także warzywa z rodziny psiankowatych, czyli bakłażany, papryka, ziemniaki, a nawet pomidory. Zawierają one w swoim składzie solaninę, która przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.

Co jeść gdy bolą stawy?

Przy bólu stawów wskazane są natomiast produkty odkwaszające oraz te łagodzące stany zapalne. Sięgaj po przetwory nabiałowe, takie jak kefir, jogurt czy maślanka, które zawierają cenne białko będące składnikiem budulcowym chrząstki stawowej.

Stawiaj również na rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo i makaron.  Włącz do diety oliwę z oliwek, ryby oraz czosnek, które naturalnie leczą stany zapalne. Nie zapominaj o warzywach i owocach.

Pozytywnie na zdrowie stawów wpływają brokuły, kapusta, sałata, ogórki, żurawina, jagody, ciemne winogrona.  Możesz również skorzystać z naturalnych lekarstw uśmierzających ból. Wystarczy dodawać do potraw dziecka takie przyprawy, które w swoim składzie zawierają gingerol, np. imbir.

Kiedy ból nie ustępuje?

Ból stawów u dzieci nie zawsze jest objawem związanym z okresem dojrzewania. Wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który postawi  diagnozę i zleci dalsze leczenie.

Do innych przyczyn mogą należeć: stłuczenie, nadwyrężenie, skręcenie, zaburzenia hormonalne, choroby stawów, fibromialgia oraz nowotwory. Te ostatnie są bardzo rzadką przyczyną, wywołują silne bóle pojawiające się zwłaszcza w nocy.

Katarzyna Krupka, 8 miesięcy temu

Rozwój fizyczny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny ucznia
Rozwój fizyczny ucznia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Wiek przedszkolny to czas dużej aktywności fizycznej dzieci. Można zacząć rozwijać preferowane sporty.

Rozwój fizyczny ucznia

Szczepienie przeciwko HPV

rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do powstania raka szyjki macicy. Pomimo faktu, że typy te są mniej powszechne, w przypadku kontaktu z nimi

Rozwój fizyczny ucznia

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

. Plecak Rafała Golma, ucznia trzeciej klasy szkoły podstawowej w Lublinie, nosi po lekcjach do domu mama albo babcia. Jest za ciężki na jego drobne (...) inspektor sanitarny. Najcięższy tornister należał do ucznia...

Rozwój fizyczny ucznia

Urazy podczas gry w piłkę nożną

Urazy podczas gry w piłkę nożną

: zrezygnować z aktywności fizycznej (uprawianie sportu mogłoby doprowadzić do dalszego uszkodzenia tkanek i do zwiększenia krwawienia, dlatego

Rozwój fizyczny ucznia

Pierwszy stanik

Nie ma określonego momentu, w którym trzeba kupić pierwszy stanik. Biustonosz dla nastolatki jest potrzebny wtedy, kiedy biust zaczyna mieć swoją wagę. Stanik ma za zadanie wspomóc dziewczynę w utrzymaniu piersi w wygodnej pozycji. Może także pomóc dziewczynom,...

Rozwój fizyczny ucznia

Oburęczność - dodatkowa umiejętność czy wada rozwojowa?

Oburęczność - dodatkowa umiejętność czy wada rozwojowa?

. Oburęczność wcale nie jest korzystna dla dziecka i świadczy o zaburzeniu jego rozwoju. Szacuje się, że oburęczność zdarza się jednemu na 100 dzieci (...) predyspozycje do określonego typu lateralizacji, czyli niesymetrycznego rozwoju....

Rozwój fizyczny ucznia

Siłę do walki z rakiem biorę z jazdy konnej

Siłę do walki z rakiem biorę z jazdy konnej

Ma dopiero dwanaście lat, a przeżyła więcej niż niejeden dorosły. Kiedy dowiedziała się o raku przyjęła wiadomość z pokorą. Nie płakała, gdy lekarze nie uratowali jej nogi. Nigdy nie skarży się na ból - jest przecież sportowcem, a dla nich to chleb powszedni....

Rozwój fizyczny ucznia

Prawidłowy wzrost dziecka

, co jest normą, a co nieprawidłowością w rozwoju? Na co należy zwracać uwagę, oceniając wzrost dziecka na tle rówieśników? Czym jest prawidłowy wzrost (...) , jego wagi oraz obwodu głowy. Następnie dane zostają zanotowane w karcie...