Trwa ładowanie...

Jakie dolegliwości możesz odziedziczyć po rodzicach i dziadkach?

Avatar placeholder
28.05.2021 18:09
Cukrzyca jest jedną z chorób, którą możesz odziedziczyć
Cukrzyca jest jedną z chorób, którą możesz odziedziczyć (123rf)

Nie tylko kolor oczu i włosów jest przez nas dziedziczony. Od genów naszych rodziców i dziadków zależy również ryzyko wystąpienia problemów z podwyższonym cholesterolem, skłonności do łysienia, a nawet chorób nowotworowych. Sprawdź, jakie inne dolegliwości mogłeś odziedziczyć w genach.

spis treści

1. Wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol łączony jest z tłustą, niezbilansowaną dietą. Według genetyków niezdrowe żywienie nie jest jedyną przyczyną, bo problem mógł zostać podarowany w genach. Odpowiedzialny jest za to gen LDLR, potocznie nazywany złym cholesterolem.

1 na 500 osób jest posiadaczem mutacji genetycznej, która powoduje hipercholesterolemię (inaczej hiperlipidemię) rodzinną. To jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych. Zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego zawału serca oraz udaru mózgu.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Mutacja genów powoduje problemy z metabolizowaniem się cholesterolu. W efekcie gromadzi się on w żyłach. Osobom chorym nie pomoże nawet aktywny tryb życia czy lekka dieta.

Niektóre choroby dziedziczymy po rodzicach i dziadkach
Niektóre choroby dziedziczymy po rodzicach i dziadkach (123rf)

2. Rak piersi – z genów po ojcu

Myśląc o historii raka piersi w rodzinie, najczęściej koncentrujemy się tylko na linii żeńskiej. Okazuje się, że zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu piersi czy jajnika, kobiety mogą odziedziczyć od swoich ojców.

Odpowiedzialne są za to mutacje BRCA1 czy BRCA2. Mężczyźni znacznie rzadziej chorują na raka piersi. Geny te mogą powodować u nich z kolei raka prostaty czy trzustki.

3. Łysienie typu męskiego – po matce

Problemy z łysieniem również mogą być skutkiem genów recesywnych. Te odpowiedzialne za łysienie znajdują się w chromosomie X – tym, który mężczyźni dziedziczą od swoich matek.

Nie oznacza to jednak, że wszystkiemu winna jest genetyka. Wypadanie włosów to także skutek złego odżywiania.

4. Cukrzyca MODY

Cukrzyca MODY to rodzaj choroby występującej najczęściej wśród dzieci i młodzieży. W ponad 5 proc. przypadków nie objawia się ona (tak jak w cukrzycy innego typu) otyłością czy brakiem aktywności fizycznej. Jest dziedziczona genetycznie, niezależnie od płci.

Przyczyną jej powstawania jest mutacja jednego z genów odpowiedzialnego za wytwarzanie insuliny w trzustce. Jeżeli ojciec albo matka cierpią na cukrzycę MODY, istnieje 50 proc. prawdopodobieństwo, że choroba wystąpi również u dziecka.

5. Nietolerancja laktozy

Jedną z przyczyn pojawienia się nietolerancji laktozy jest genetycznie uwarunkowany defekt metaboliczny. W rezultacie organizm nie jest w stanie produkować laktazy – enzymu trawiennego niezbędnego do rozkładu tego związku.

Nietolerancja może być też spowodowana genem LCT, który dziedziczony jest recesywnie. Choroba objawia się dolegliwościami układu trawiennego, m.in. biegunkami, wzdęciami czy bólami brzucha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze