Trwa ładowanie...

Jaki jest schemat żywienia niemowląt?

Rozszerzanie diety, czyli wprowadzanie do codziennego jadłospisu niemowlęcia nowych produktów stałych, to ważny punkt w rozwoju każdego dziecka. Jedzenie dla dzieci powinno być przede wszystkim zdrowe i pożywne. Jeśli dziecko jest karmione piersią, wówczas pierwsze pokarmy stałe powinno otrzymać w 6 miesiącu życia. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym dietę rozszerza się nieco wcześniej – około 4-5 miesiąca życia.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Dieta niemowlaka nie jest – jak by się mogło wydawać – skomplikowana. Należy jednak stosować się do kilku zasad wprowadzania do jadłospisu dziecka posiłków uzupełniających. Każdy nowy produkt w diecie dziecka powinno wprowadzać się osobno, by móc zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Warto wówczas odczekać co najmniej trzy dni z podaniem niemowlęciu kolejnego nowego posiłku.

spis treści

1. Gluten w diecie dziecka

W oparciu o najnowsze wytyczne, gluten należy wprowadzić do diety w 6 miesiącu życia dziecka karmionego piersią. Podaje się wówczas np. pół łyżeczki kaszki manny wymieszanej z odciągniętym mlekiem matki (lub mlekiem modyfikowanym).

Po 6 miesiącu życia dziecka należy wprowadzać gluten
Po 6 miesiącu życia dziecka należy wprowadzać gluten (123RF)

2. Schemat żywienia niemowląt

W 7 miesiącu życia dziecka co najmniej raz w tygodniu podaje się niemowlęciu mięso (to dobre źródło żelaza) lub rybę. Można dodać je do zupki, wcześniej rozdrabniając widelcem. Między 7 a 9 miesiącem życia do zupek powinno się dodawać pół ugotowanego żółtka. W 9 miesiącu życia dziecku można wprowadzić do diety sucharki, pieczywo, biszkopty. Nabiał w postaci jogurtów, kefiru lub twarożku powinien na stałe zagościć w jadłospisie dziecka jeszcze przed ukończeniem 12 miesiąca życia (jednak nie wcześniej niż w 11 miesiącu życia). Jest to jednak grupa produktów, które często wywołują u niemowląt alergie. Należy więc uważnie obserwować maluszka, a jeśli pojawią się problemy trawienne (tj. nadmiar gazów, biegunka, wysypka, ulewanie), zrezygnować z podawania dziecku produktów mlecznych.

Nowe produkty w diecie niemowlaka
Nowe produkty w diecie niemowlaka [7 zdjęć]

Odpowiedni moment na rozszerzenie diety dziecka następuje zazwyczaj między 4. a 6. miesiącem życia niemowlaka.

zobacz galerię

Dwulatek może już z powodzeniem spożywać niemal wszystkie produkty, z których na co dzień komponowane są posiłki wszystkich domowników (przy założeniu, że jest to dieta zdrowa i pełnowartościowa).

Musisz to wiedzieć

Wdrażanie do diety dziecka nowych produktów to ciekawa przygoda zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. To również inwestycja w rozwój niemowlęcia, warto więc zadbać o to, by codzienna dieta dziecka była pełnowartościowa i zdrowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.