Trwa ładowanie...

Jaki jest schemat żywienia niemowląt?

Jaki jest schemat żywienia niemowląt?
Jaki jest schemat żywienia niemowląt? (123rf)

Rozszerzanie diety, czyli wprowadzanie do codziennego jadłospisu niemowlęcia nowych produktów stałych, to ważny punkt w rozwoju każdego dziecka. Jedzenie dla dzieci powinno być przede wszystkim zdrowe i pożywne. Jeśli dziecko jest karmione piersią, wówczas pierwsze pokarmy stałe powinno otrzymać w 6 miesiącu życia. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym dietę rozszerza się nieco wcześniej – około 4-5 miesiąca życia.

Dieta niemowlaka nie jest – jak by się mogło wydawać – skomplikowana. Należy jednak stosować się do kilku zasad wprowadzania do jadłospisu dziecka posiłków uzupełniających. Każdy nowy produkt w diecie dziecka powinno wprowadzać się osobno, by móc zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Warto wówczas odczekać co najmniej trzy dni z podaniem niemowlęciu kolejnego nowego posiłku.

spis treści

1. Gluten w diecie dziecka

W oparciu o najnowsze wytyczne, gluten należy wprowadzić do diety w 6 miesiącu życia dziecka karmionego piersią. Podaje się wówczas np. pół łyżeczki kaszki manny wymieszanej z odciągniętym mlekiem matki (lub mlekiem modyfikowanym).

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Po 6 miesiącu życia dziecka należy wprowadzać gluten
Po 6 miesiącu życia dziecka należy wprowadzać gluten (123RF)

2. Schemat żywienia niemowląt

W 7 miesiącu życia dziecka co najmniej raz w tygodniu podaje się niemowlęciu mięso (to dobre źródło żelaza) lub rybę. Można dodać je do zupki, wcześniej rozdrabniając widelcem. Między 7 a 9 miesiącem życia do zupek powinno się dodawać pół ugotowanego żółtka. W 9 miesiącu życia dziecku można wprowadzić do diety sucharki, pieczywo, biszkopty. Nabiał w postaci jogurtów, kefiru lub twarożku powinien na stałe zagościć w jadłospisie dziecka jeszcze przed ukończeniem 12 miesiąca życia (jednak nie wcześniej niż w 11 miesiącu życia). Jest to jednak grupa produktów, które często wywołują u niemowląt alergie. Należy więc uważnie obserwować maluszka, a jeśli pojawią się problemy trawienne (tj. nadmiar gazów, biegunka, wysypka, ulewanie), zrezygnować z podawania dziecku produktów mlecznych.

Nowe produkty w diecie niemowlaka
Nowe produkty w diecie niemowlaka [7 zdjęć]

Odpowiedni moment na rozszerzenie diety dziecka następuje zazwyczaj między 4. a 6. miesiącem życia niemowlaka.

zobacz galerię

Dwulatek może już z powodzeniem spożywać niemal wszystkie produkty, z których na co dzień komponowane są posiłki wszystkich domowników (przy założeniu, że jest to dieta zdrowa i pełnowartościowa).

Musisz to wiedzieć

Wdrażanie do diety dziecka nowych produktów to ciekawa przygoda zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. To również inwestycja w rozwój niemowlęcia, warto więc zadbać o to, by codzienna dieta dziecka była pełnowartościowa i zdrowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze