Trwa ładowanie...

Jaka jest najlepsza różnica pomiędzy rodzeństwem?

Avatar placeholder
Kamila Okulska-Kosek 23.03.2017 13:59
Jaka jest najlepsza różnica pomiędzy rodzeństwem?
Jaka jest najlepsza różnica pomiędzy rodzeństwem?

To jedno z najczęściej zadawanych sobie pytań, kiedy planujemy mieć więcej niż jedno dziecko. Odpowiedzi na nie tyle, ile ludzi, którzy je sobie zadają. Każdy przedział wiekowy ma swoje plusy i minusy.

1. Różnica wieku do 3 lat

„Po co bawić się dwa razy w pieluchy, jak można raz a porządnie” - tak mawiał mój znajomy, któremu dzieci urodziły się w odstępie roku. Jest to jedna z zalet, ponieważ rodzice nie wychodzą jeszcze z trybu małego dziecka. Drugą zaletą jest to, że dzieci szybko zaczną się ze sobą bawić i będą miały dobry kontakt. Podobny wiek rodzeństwa to ta sama szkoła, wspólni znajomi, wspólne tematy do rozmów. Istotny jest też aspekt ekonomiczny, wszystkie potrzebne rzeczy typu wózek, łóżeczko, nosidełko ma się już kupione i nie trzeba od nikogo pożyczać.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Niestety pierwsze 3 lata są naprawdę ciężkie, jeśli ma się dwójkę dzieci w podobnym wieku. Kolki, ząbkowanie, bunty, wszystko niemal w tym samym czasie. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę, że rodzeństwo może konkurować o względy rodziców i być zazdrosne o siebie. Nie można pominąć także kwestii pracy. Przy dwójce malutkich dzieci najczęściej jeden z rodziców musi z niej zrezygnować, chyba, że z pomocą przyjdzie nam babcia lub niania.

2. Różnica 3-6 lat

Dużym plusem takiej różnicy wieku jest to, że starszak jest już w miarę samodzielny, więc nie trzeba mu poświęcać aż tak wielkiej uwagi. W razie czego jest też sam w stanie się sobą chwilę zająć. Oczywiście nie oznacza to, że całą uwagę należy poświęcić maluszkowi, starsze rodzeństwo również jej potrzebuje. Można też zachęcić go do pomocy i opieki nad braciszkiem czy siostrzyczką, tak by czuł się potrzebny. Drugi plusem jest to, że ma się nowe siły do wstawania w nocy, przerabiania kolek, ząbkowania i zmieniania pieluch.

5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo
5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo [7 zdjęć]

Jedynacy zyskują więcej uwagi i czasu rodziców, nie muszą się z nikim dzielić słodyczami czy zabawkami.

zobacz galerię

Wadami takiej różnicy jest zazdrość starszego dziecka o młodsze. Starszak może czuć się odtrącony, zapomniany i niekochany, w związku z tym, aby zwrócić uwagę rodziców, może zacząć ponownie moczyć się w nocy czy ssać kciuk. Rzeczą, którą sama przerabiałam, ponieważ pomiędzy mną a moją siostrą jest 5 lat różnicy, to naśladowanie. Młodsze rodzeństwo najczęściej biega za starszym i naśladuje każde jego zachowanie.

3. Różnica powyżej 6 lat

Jedno dziecko jest już całkiem samodzielne. Samo zje, samo się ubierze i pobawi, nie jest już tak absorbujące, jak dwu czy czterolatek. Może też pomóc przy opiece nad młodszym rodzeństwem, choć nie powinien być to jego główny obowiązek. Łatwiej mu zrozumieć, że nowy członek rodziny wymaga więcej zaangażowania i poświęconego czasu.

Minusem jest brak wspólnych tematów czy rozmów, ponieważ dzieci są na różnych szczeblach rozwoju. Mało łączy ze sobą dwulatka i ośmiolatka. Im większa różnica wieku tym, mniej wspólnych zainteresować, zabaw i znajomych. Dodatkowo starszak przyzwyczaił się do tego, że jest sam i cała uwaga rodziców skupia się na nim. Szczególnie trudny może być okres buntu nastolatka, jeśli w tym czasie przyjdzie na świat młodsze rodzeństwo. Spowoduje to jeszcze większe zagubienie i pogłębienie problemów charakterystycznych dla tego wieku.

Zobacz także:

Nie ma ściśle określonej różnicy wieku, która jest najlepsza. Często jednak natura sama podejmuje za nas decyzję, kiedy przyjdzie na świat nasze kolejne dziecko rodzeństwo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze