Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Pierworodni są mądrzejsi od młodszego rodzeństwa - badania naukowe

Kto nie przekomarzał się ze swoim młodszym rodzeństwem o to, kto jest mądrzejszy? Teraz mamy dowody na to, że rzeczywiście kolejność urodzenia może wpływać na inteligencję. Badania przeprowadzone w University of Edinburgh pokazują, że pierwsze dzieci są mądrzejsze od rodzeństwa. Wyniki opublikowano w prestiżowym magazynie Journal of Human Resources.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo
5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo [7 zdjęć]

Jedynacy zyskują więcej uwagi i czasu rodziców, nie muszą się z nikim dzielić słodyczami czy zabawkami....

zobacz galerię

W badaniu wzięło udział 5000 dzieci, które były obserwowane od narodzin, do momentu ukończenia 14 roku życia, biorąc pod uwagę ich status majątkowy oraz sytuację rodzinną. W eksperymencie wzięto także wyniki zebrane przez badaczy z University of Sydney. W trakcie badania sprawdzano, jak dzieci czytają, piszą i jaki mają zasób słownictwa oraz przeprowadzono test IQ.

Okazało się, że rzeczywiście pierworodni osiągają lepsze wyniki niż ich młodsze rodzeństwo. Naukowcy upatrują przyczyn takie stanu w zachowaniu rodziców, a nie wrodzonych zdolnościach. Rodzice zazwyczaj więcej czytają i bardziej wspierają swoje pierwsze dziecko, co przekłada się na lepsze wyniki w późniejszych latach. Z analizy wyników jasno wychodzi na to, że młodsze rodzeństwo jest w gorszej sytuacji z powodu proporcjonalnie mniejsze troski rodziców.

Pierworodni są mądrzejsi od młodszego rodzeństwa - badania naukowe
Pierworodni są mądrzejsi od młodszego rodzeństwa - badania naukowe

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.