Trwa ładowanie...

Lukrecja - właściwości, zastosowanie

Lukrecja - właściwości, zastosowanie
Lukrecja - właściwości, zastosowanie (123RF)

Ma brązowy kolor i słodki smak. Zawiera m.in olejki eteryczne i sole mineralne. Łagodzi kaszel i wspomaga leczenie wrzodów żołądka - mowa o lukrecji. Nie każdy może skorzystać z jej leczniczych właściwości. Niewskazana jest dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Poznajmy jej zastosowanie.

Lukrecja jest znana głównie jako środek słodzący napoje, dodawana jest także do słodyczy. Zawiera glizyryzynę, związek słodszy kilkadziesiąt razy od cukru trzcinowego.

Roślina ta stosowana jest również w medycynie i w kosmetyce. W celach leczniczych wykorzystywany jest suszony korzeń. Przygotowuje się z niego odwary, ekstrakty, występuje także jako suplement diety w postaci kapsułek.

1. Na lepsze trawienie

Korzeń lukrecji jest polecany przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym regeneruje błony żołądka, szczególnie po zatruciu pokarmowym, ale i w przypadku wrzodów czy zgagi.

Zobacz film: "Właściwości herbaty z dzikiej róży"

Według badań lukrecja może hamować rozwój bakterii Helicobacter pylori, która przyczynia się do powstania wrzodów. Napar z rośliny można stosować także po operacjach przewodu pokarmowego.

2. Zwalcza próchnicę

Lukrecja słynie z właściwości bakteriobójczych, dzięki czemu zmniejsza szkodliwą florę bakteryjną w jamie ustnej, która przyczynia się do próchnicy i chorób przyzębia. Naukowcy z Uniwersytetu w Minesocie odkryli, że słodycze z ekstraktem lukrecji powstrzymują u dzieci rozwój bakterii i próchnicy. Roślina ta hamuje rozwój płytki nazębnej i chroni przed przebarwieniami.

3. Leczy kaszel

Korzeń lukrecji polecany jest w chorobach górnych dróg oddechowych. Używany jest jako środek wykrztuśny, w przypadku suchego kaszlu, jak również mokrego.

Zalecana jest w chorobie oskrzeli i gardła. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom łagodzi chrypę i dolegliwości związane z zapaleniem krtani. Pomocna okazuje się również w przypadku chrypki oraz zapalenia migdałów.

4. Lukrecja w kosmetyce

Wskazana jest do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do trądziku. Substancje w niej zawarte wykazują działanie bakteriobójcze i łagodzące stany zapalne skóry. Leczą wypryski i podrażnienia. Z kolei jej właściwości nawilżające pomogą osobom z suchą, wrażliwą cerą z problemami naczynkowymi.

Korzeń rośliny ma działanie przeciwłojotokowe i antyzapalne, dlatego jest składnikiem szamponów dla zniszczonych włosów. Występuje także w kremach przeciwzmarszczkowych. Dzięki własnościom antyoksydacyjnym regeneruje i uleastycznia skórę.

5. Przeciwwskazania

Przeczytaj koniecznie

Nie każdy może spożywać preparaty z lukrecją. Unikać jej powinny osoby, które mają wysokie ciśnienie. Roślina niewskazana jest także dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że spożywanie jej w dużych ilościach przez ciężarne ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Zbyt długie stosowanie tej rośliny może powodować obrzęki, zawroty głowy i zaburzenia rytmu serca. Niezalecana jest także dla osób chorych na marskość wątroby i nerki.

Ci, którzy cierpią na przewlekłe choroby i stosują wiele leków, zanim spożyją suplemetny z lukrecją, powinny poradzić się lekarza. Niektóre farmaceutyki wchodzą z rośliną w niekorzystne dla zdrowia interakcje. Lukrecji nie łączymy z lekami sterydowymi i moczopędnymi. Nie wolno podawać ją także dzieciom do 4 roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze