Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Jak znaleźć opiekunkę do dziecka?

Avatar placeholder
12.06.2017 14:50
Jak znaleźć opiekunkę do dziecka?
Jak znaleźć opiekunkę do dziecka? (Zdjęcie kobiety i dziecka / Shutterstock)

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka matka zazwyczaj nie chce opuszczać go nawet na krok. Przychodzi jednak moment, kiedy – z różnych powodów – opiekę nad maleństwem trzeba powierzyć komuś innemu. To poważny problem. Kto bowiem zajmie się maluchem tak dobrze jak mama? Okazuje się, że zadaniu niewiele gorzej podołać może odpowiednio wybrana opiekunka. Jak ją znaleźć?

spis treści

1. Krok pierwszy – szukaj w dobrych źródłach

To jasne, że najwięcej zaufania mamy do osób, które znamy. Poszukiwania opiekunki warto zatem rozpocząć w tych kręgach. Zapytajcie krewnych i znajomych, czy nie chcieliby zająć się waszym dzieckiem. Jeżeli taka osoba się nie znajdzie, poszukajcie wśród studentów kierunków, na których mają oni styczność z małymi dziećmi. Wybierając nianię, warto także zwrócić uwagę na to, czy ukończyła kurs pierwszej pomocy. Często najlepszym kandydatem okazuje się osoba z polecenia, ale też wiele dobrych kandydatek na nianię można znaleźć przez agencje specjalizujące się kwalifikowaniu i wyszukiwaniu opiekunek.

2. Krok drugi – przeprowadź rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa z potencjalną opiekunką jest bardzo ważna i nie chodzi tu jedynie o uzyskanie informacji na temat jej doświadczenia w opiece nad dziećmi. Postarajcie się dowiedzieć, jaką jest osobą, co ją interesuje, w jaki sposób spędza czas wolny. Spotkanie najlepiej zorganizować w domu, w obecności dziecka. Dzięki temu będziecie mogli zaobserwować, w jaki sposób kandydatka się przy nim zachowuje. Czy zauważa jego obecność, czy skupia się jedynie na tym, by dobrze odpowiedzieć na zadane pytania?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Podczas rozmowy z nianią warto także zapytać o to, jak dana osoba zachowałaby się w określonych sytuacjach, np. kiedy maluch odmówi jedzenia, lub będzie zachowywał się niegrzecznie. To świetny sposób, by przekonać się, czy teoretyczna wiedza, o której z nią rozmawiacie, ma szansę sprawdzić się w praktyce. Dowiecie się także, czy wasze koncepcje wychowania są podobne.

Pamiętajcie, by podczas rozmowy zadawać dużo pytań. O to, co myśli na temat określonych metod wychowawczych, o nałogi, stan zdrowia, motywację do pracy w tym zawodzie. Także o spodziewane wynagrodzenie. Im więcej tego typu drobiazgów się dowiemy, tym łatwiej będzie nam stworzyć jej profil.

3. Krok trzeci – okres próbny

Zanim zdecydujecie się zatrudnić nianię, jak w przypadku każdej innej pracy warto poddać ją próbie. To czas, w którym opiekunka i dziecko mogą nawiązać bliższy kontakt, a wy macie okazję poobserwować, w jaki sposób niania odnosi się do malucha, jakie ma pomysły na zabawę. Jeśli zdecydujecie się pozostawić ją sam na sam z pociechą, przyjrzyjcie się, w jaki sposób dziecko zachowuje się po powrocie rodziców. Czy niania szczegółowo, nawet niepytana, opowiada o tym, co działo się pod waszą nieobecność? Czy chętnie dzieli się informacjami, czy musicie ciągnąć ją za język?

Obserwujcie także zachowanie swojego dziecka. Zwróćcie uwagę na to, czy cieszy się z waszego powrotu, czy może niechętnie rozstaje się z nową ciocią. Czy jest rozdrażnione? Czy bez problemu zasypia? Czy jego zachowanie jakkolwiek się zmieniło? Dobrym pomysłem jest niezapowiedziany, wcześniejszy powrót do domu, a także rozmowa z sąsiadami czy innymi mamami w parku, do którego opiekunka chodzi na spacer z dzieckiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze