Trwa ładowanie...

Jak zmieniały się księżniczki Disney'a?

 Anna Krzpiet
Anna Krzpiet 04.12.2018 10:58
Jewel Moore - księżniczki XXL
Jewel Moore - księżniczki XXL (Pinterest)

Każda produkcja Disneya, która wejdzie do kin bije rekordy popularności. Nic więc dziwnego, że najważniejsze postaci z filmów są uwielbiane i chętnie naśladowane. Dziewczynki z zachwytem wpatrują się w słynne księżniczki - Arielkę, Królewnę Śnieżkę czy Kopciuszka. Warto przy tym zwrócić uwagę na ewolucję, jaką przeszły główne postacie kobiece w animacjach Disneya. Jak się okazuje, Królewnę Śnieżkę i Vaianę dzieli przepaść.

1. Księżniczki Disneya

Znane od lat księżniczki Disneya mają ze sobą wiele wspólnego. Po pierwsze, każda z nich polegała na swoich (głównie męskich) towarzyszach. Po drugie, musiały zostać uratowane, odnalezione, obronione lub obudzone przez pięknego księcia bądź rycerza. Na końcu filmu zawsze podobna scena - idealny pocałunek oraz napisy końcowe - "i żyli długo i szczęśliwie".

Każda z księżniczek musiała również zmierzyć się z różnymi trudnościami. Królewna Śnieżka, żeby mieć dach nad głową, skorzystała z pomocy 7 krasnoludków. Oprócz tego od dzieciństwa walczyła o swoje życie ze złą królową-macochą.

Kopciuszek dopiero po związaniu się z ukochanym mężczyzną, księciem mogła uwolnić się od złej macochy, która wykorzystywała i znęcała się psychicznie nad biedną dziewczyną. Takie przykłady można jeszcze mnożyć.

2. Pierwsze zmiany

Zobacz film: "#dziejesiewkulturze: Disney podjął rewolucyjną decyzję"

Z biegiem lat możemy jednak zauważyć pewne zmiany w prezentowaniu kobiecych postaci. Już w bajce "Księżniczka i żaba" to główna bohaterka Tiana ratuje innych, dzielnie walczy o szczęśliwe życie i spełnienie marzeń. Podobnie dzieje się w "Zaplątanych", temperamentna księżniczka Roszupunka bierze los we własne ręce, nie liczy wyłącznie na pomoc Flynna, swojego towarzysza.

Disney zadebiutował animacjami z księżniczkami w roli głównej w 1937 roku i od początku wszystkie przedstawiane bohaterki miały białą, alabastrową skórę niczym ówczesna arystokracja. Zmiany pojawiły się w 1922 roku, kiedy widzowie mogli zobaczyć bajkę "Alladyn".

To właśnie Jasmina była pierwszą księżniczką o innym kolorze skóry. Następnie w 1995 roku pojawiła się Pocahontas, a w 1998 Mulan. Te trzy księżniczki rozpoczęły przełom i były jedynymi przedstawicielkami wyróżniającymi się na tle innych bohaterek Disneya.

W 2009 roku po raz pierwszy można było zobaczyć czarnoskórą bohaterkę – Tianę z "Księżniczki i żaby". W 2016 roku wytwórnia wprowadziła nową bohaterkę Vaianę z Polinezji, która w celu dopełnienia dzieła swoich przodków, wyrusza w niebezpieczną misję po oceanie.

Księżniczki Disney'a
Księżniczki Disney'a (Pinterest)

3. Walka z kompleksami

Księżniczki Disneya, pomimo, że przeszły pewną metamorfozę, wciąż są krytykowane. Po pierwsze mimo tego, że producenci wzięli pod uwagę problemy społeczne, ekonomiczne i etnicznie, wciąż nie przywiązują uwagi do współczesnych problemów.

Chodzi głównie o postrzeganie kobiecego piękna. Wszystkie księżniczki posiadają idealne ciało, niczym lalki Barbie, są piękne i nie mają żadnych fizycznych wad. To może wiele dziewczynek, szczególnie w wieku dorastania, utwierdzać w kompleksach.

W 2014 roku, obecnie 20-letnia Jewel Moore, rozpoczęła akcję społeczną, której celem było zachęcenie wytwórni Disney do stworzenia księżniczek o krągłych kształtach. W ten sposób chciała, aby wszystkie dziewczyny mogły identyfikować się z postaciami z bajek. Dodatkowo stworzyła petycję, pod którą podpisały się tysiące osób.

Jewel Moore - księżniczki XXL
Jewel Moore - księżniczki XXL (Pinterest)

Moore chciała, aby rysownicy nie promowali tego samego kanonu piękna, który jest wielbiony na wybiegach. Jawel sugerowała, że obecnie za grubą uważa się osobę, która posiada rozmiar 40, co jest całkowitym absurdem. Niestety minęło wiele lat, a my jeszcze nie doczekaliśmy się księżniczki plus size.

Księżniczkom często zarzuca się również to, że są zbyt podporządkowane mężczyznom, najważniejszym momentem ich życia jest spotkanie wymarzonego partnera. Dlatego ostatnie produkcje przedstawiają księżniczki, które są silne, mądre, samodzielne i niezależne. Potrafią przeciwstawiać się mężczyznom i pokazywać swoją silną stronę.

Zobacz także:

Jakie główne wartości przekazują bajki Disneya?

  1. Zło zawsze od czegoś się zaczyna, ma swój powód. Postaci pozornie złe, bardzo często są wielowymiarowe i kierują nimi różne motywy.
  2. To my mamy duży wpływ na to, jak wygląda nasza przyszłość. Dokonywanie odpowiednich wyborów może pociągać za sobą dobre, jak i złe skutki. Dlatego zawsze powinniśmy być świadomi własnych decyzji.
  3. Starość, odmienność, a nawet brzydota nie są wyłącznie atrybutami zła, a młodość, piękność i urok nie zawsze są powiązane z dobrem.
  4. Najważniejsza jest rodzina, miłość i przyjaciele.
  5. Dobro zawsze do nas wraca.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze