Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Marcin Jeśka

Jak wychować pewnego siebie malucha?

Avatar placeholder
23.05.2021 17:14
Jak wychować pewnego siebie malucha?
Jak wychować pewnego siebie malucha? (Zdjęcie chłopca / Shutterstock)

Odpowiednio rozwinięte poczucie własnej wartośc to dla malucha przepustka do lepszego życia. Stanowi ono podstawę dobrego samopoczucia w wieku dziecięcym i jest kluczem do sukcesu dla dorosłego. To, w jaki sposób o sobie myślimy, wpływa na sposób naszego działania i często decyduje o powodzeniu najróżniejszych przedsięwzięć. Oto wskazówki i porady, które mogą pomóc zwiększyć pewność siebie naszego dziecka.

spis treści

1. Rodzicielstwo bliskości

Dziecko otoczone miłością czuje się dowartościowane – stwierdzenie to wydaje się dość oczywiste. Bliskość ważna jest już od pierwszych dni życia – reagowanie na płacz, tulenie czy całowanie powtarzane tysiące razy w ciągu pierwszego roku życia pozwolą zaobserwować dziecku pewien schemat, niewyraźną jeszcze świadomość, że jest ktoś, kto odpowie na jego potrzeby. Ważna jest także bliskość pomiędzy rodzicami, w świetle której maluch buduje poczucie własnej wartości.

Niemowlęta wychowywane w atmosferze miłości i bezpieczeństwa, w późniejszych latach lepiej radzą sobie z życiowymi niepowodzeniami, ponieważ są bardziej zmotywowane, by naprawić to, co się nie udało i odzyskać znany im psychiczny komfort, który towarzyszył im od najmłodszych lat.

2. Prawidłowy obraz własnej osoby

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dziecko musi umieć myśleć o sobie jako o kimś, kto potrafi sprostać wyzwaniom, o kimś, kto jest godny miłości. Głównym źródłem prawidłowej samooceny malucha są rodzice, którzy swoim zachowaniem powinni utwierdzać go w takim przekonaniu. Większość problemów behawioralnych u dzieci wynika właśnie z nieodpowiedniego zachowania rodziców, którzy nie potrafią w odpowiedni sposób docenić jego postępów. Dorośli muszą we właściwy sposób chwalić osiągnięcia swojej pociechy. Dzięki temu będzie ona wiedzieć, że to, co robi, jest naprawdę ważne.

3. Pozytywne zwierciadło

W wielu przypadkach samoocena dziecka zależy nie od tego, w jaki sposób patrzy ono na siebie, ale od tego, jak jego zdaniem postrzegają go inni. Dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym, które uważnie obserwują reakcje dorosłych, zwracając uwagę na to, jak reagują na ich problemy, czy jakie zachowania krytykują. Pamiętajmy jednak, że maluchy są w stanie bardzo szybko wyczuć fałsz, więc jeśli wiemy, że nie mamy za sobą najlepszego dnia i nasza nerwowa reakcja może sprawić maluchowi przykrość, wytłumaczmy mu po prostu, że jesteśmy zmęczeni i porozmawiamy z nim nieco później.

4. Wspólne spędzanie czasu

Nie ma lepszego sposobu na poznanie swojego dziecka niż wspólna zabawa, dzięki której poczuje ono, że jest warte tego, by dorosły poświęcił mu swój czas. Ważne jest, aby wykorzystywać w tym czasie pomysły i sugestie malucha, pozwolić mu zadecydować o tym, co będziemy robić. Nawet jeśli będzie to kolejne z rzędu czytanie tej samej bajki. Dzięki temu także w przyszłości podejmowanie decyzji nie będzie stanowiło dla niego problemu, a wzięcie na swoje barki odpowiedzialności okaże się całkiem proste.

5. Zwracanie się do dziecka po imieniu

Mówienie do dziecka po imieniu oraz utrzymanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy także odgrywa ważną rolę w kształtowaniu jego samooceny. Ta technika pozwala wpoić maluchowi cenną umiejętność sprawnego nawiązywania kontaktów, a jednocześnie świadomości, że sam jest wartościowymi towarzyszem rozmowy. Docenione w ten sposób dziecko chętniej będzie angażowało się w dyskusje, a strach przed dzieleniem się z innymi własną opinią nie przeszkodzi mu w kontaktach z innymi.

To tylko niektóre spośród metod, dzięki którym pewność siebie naszego dziecka może zostać ukształtowana w odpowiedni, zdrowy sposób. Pamiętajmy, że wiele zależy od nas i naszego spojrzenia na rodzicielstwo. Pewność siebie to klucz do wielu drzwi, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by nasza postawa była dla malucha najlepszym przykładem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze