Trwa ładowanie...

O chwaleniu

Pochwały są zawsze bardziej skuteczne od krytyki. Nasze dzieci stają się takie, jakimi chcemy je widzieć. Utrwalają sobie i powtarzają te zachowania, którymi skutecznie uda im się przyciągnąć naszą uwagę. To trochę jak samospełniająca się przepowiednia. Jeśli np. wciąż mówimy, że dziecko jest nieporządne i znów nie umiało dobrze czegoś zrobić, to prawdopodobnie jeszcze długo tak będzie.

Zobacz film: "Czego nie robić, by mieć szansę na wychowanie szczęśliwego człowieka?"

Jeśli jednak będziemy starali się zauważać i doceniać każdy drobny sukces, to wzmocni to dziecięcą samoocenę, a co za tym idzie będzie ono coraz lepiej sobie radziło w codziennych życiowych sprawach. Nie znam dziecka, które nie chciałoby zasłużyć na uznanie rodzica. Aby to osiągnąć są w stanie zrobić wiele, by mama i tata byli zadowoleni.

Zdecydowanie większą moc od pochwał za to, na co dziecko nie miało wpływu "Jesteś śliczną dziewczynką.", ma pozytywne motywowanie, gdy dziecko zrobiło coś dobrze, np. ładnie poukładało zabawki. Zamiast tego dzieci często słyszą: "No, jak sprzątasz? Tu nie równo ustawione, tam krzywo powieszone." itp. Tak na pewno nie zbudujemy poczucia własnej wartości u dziecka.

Zobacz artykuły i filmy na ten temat:

Przeczytaj, co na ten temat sądzą rodzice na forum Parenting.pl:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.