Jak usprawnić pamięć?
Pamięć ma trzy zadania: zapamiętuje, magazynuje i odtwarza. Ludzki mózg jest w stanie przechować nieskończenie dużą liczbę wrażeń i informacji. By zapamiętać wszystkie konieczne dane, mózg musi być odpowiednio stymulowany. W aptekach dostępne są preparaty na pamięć i koncentrację, ale nawet dobrej jakości tabletka nie jest w stanie pomóc, gdy jesteśmy przemęczeni i niewyspani. Jak ćwiczyć pamięć i co zrobić, by efektywniej zapamiętywać ważne (ale i te mniej ważne) informacje?
1. Co służy dobrej pamięci?
Specjaliści z Centrum Starzenia Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles są zdania, że ludzki mózg starzeje się w wieku... 20-30 lat. Wpływ na tak niekorzystny stan rzeczy ma przede wszystkim niezdrowy styl życia. Prowadzący badania – Gary Small – opracował 10 przykazań, których przestrzeganie zapewni dłuższą młodość ludzkiego mózgu. Zapisał je w swojej książce „Biblia umysłu” (oryg. „The Memory Bible”).
Co zatem według badacza należy robić, by pamięć nas nie zawodziła? Przede wszystkim prowadzić zdrowy styl życia, odpowiednio się odżywiać, zminimalizować stres, ale również wykonywać ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Należą do nich: czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się języków, układanie puzzli.
Warto również ograniczyć picie alkoholu, który niszczy tysiące komórek nerwowych.
Umysł zatem, podobnie jak ciało, zdecydowanie szybciej się starzeje, gdy nie jest poddawany codziennej gimnastyce i treningowi.
2. Pamięć a sen
W uzyskaniu lepszej koncentracji pomoże również odpowiednia porcja snu w ciągu doby. Naukowcy z niemieckiej uczelni University of Lubeck na podstawie wyników swoich badań twierdzą, że wzmocnić pamięć można, stymulując mózg prądem o niskim natężeniu podczas sennego wypoczynku.
Chętnych do udziału w eksperymencie, wybranych wśród najlepszych studentów medycyny, poddawano przez ponad pół godziny stymulacji impulsami, których potencjał był zbliżony do tych, które występują w naturalnej fazie snu. Zdolności zapamiętywania u tych osób poprawiły się o 8 procent. Impulsy musiały być jednak nieustannie na tym samym poziomie – zmiana ich częstotliwości lub natężenia zaburzała cały proces.
Musisz to wiedzieć
3. Nowe doświadczenia stymulują pamięć
Podróżowanie, czytanie i zawieranie nowych znajomości pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Odpowiada za to dopamina, której produkcja zwiększa się w chwili pobudzenia przez nowe bodźce. To z kolei ułatwia zapamiętywanie.
Trening pamięci powinien odbywać się każdego dnia. Podjąć go powinni zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. W połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą przyniesie on wiele korzyści dla zdrowia i umysłu.