Trwa ładowanie...

Jak rozszerzyć dietę rocznego dziecka?

Avatar placeholder
05.07.2019 09:53
Jak rozszerzyć dietę rocznego dziecka?
Jak rozszerzyć dietę rocznego dziecka? (123rf)

Dzieci po 12. roku życia powinny mieć wprowadzane zmiany w swoim jadłospisie. Taki maluch ma wiele energii, dlatego należy urozmaicać mu jadłospis. Jednakże, gdy zaczniesz komponować menu, musisz wziąć pod uwagę to, że jego organizm jest jeszcze wciąż niedojrzały. Odpowiednie żywienie dziecka zapewnia mu prawidłowy rozwój. Jak więc zatem powinniśmy karmić naszą roczną pociechę?

spis treści

1. Proporcje w jadłospisie dla naszego malucha, czyli ile i kiedy

Dziecko na ogół powinno jeść od 4 do 5 posiłków (w tym 3 posiłki główne, czyli śniadanie, obiad i kolację, oraz dwa mniejsze – drugie śniadanie i podwieczorek). Gdy dziecko wprowadzamy w rytm codziennego jedzenia, wchodzi mu to w nawyk i ma apetyt. Musisz pamiętać, aby podawać mu porcje, które są adekwatne do jego potrzeb i możliwości. Dlatego też łatwo zaufać swojemu rocznemu dziecku, które samo potrafi regulować wielkość swoich posiłków.

Dziecko powinno jeść od 4 do 5 posiłków dziennie
Dziecko powinno jeść od 4 do 5 posiłków dziennie (123RF)

2. Mleko – ważny produkt diety dziecka

Nawet, gdy dziecko skończy już roczek, bardzo ważnym produktem jest mleko, które przekazuje dziecku wapń niezbędny do rozwoju kości i ząbków. Do 3. roku życia możesz podawać dziecku mleko modyfikowane, zawierające m. in. wapń, witaminę D, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe i probiotyki. Wskazuje się, aby dostarczać dzieciom dziennie dwie porcje mleka po 200 ml i jedną porcję innego produktu mlecznego.

3. Produkty, którym mówimy TAK po roku życia dziecka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pamiętaj, aby nowe produkty podawać ostrożnie, ponieważ w każdej chwili może pojawić się reakcja alergiczna. Gdy dziecko skończy już 12 miesięcy, możesz wprowadzić do jego diety miód, kakao i orzechy. Najlepszym posiłkiem na śniadanie dla dziecka są płatki, które przeznaczone są dla dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia. Gdy podasz je z mlekiem, jogurtem bądź kefirem, będą bardzo zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem.

Te produkty zminimalizują objawy alergii u dziecka
Te produkty zminimalizują objawy alergii u dziecka [7 zdjęć]

Podczas powstania reakcji alergicznej organizm wytwarza śluz. Pomaga on w pozbyciu się obecnych we krwi

zobacz galerię

4. Podawaj dziecku dużo wody

Mimo iż soki z owoców i warzyw są bardzo zdrowe i dostarczają wielu cennych witamin, nie przesadzajmy z ich nadmiarem. Dziennie możesz dostarczyć swojemu dziecku pół szklanki soku, dlatego też najlepszym wyborem jest woda. Najlepiej podawać maluchowi wodę źródlaną, posiadającą odpowiedni atest, niskozmineralizowaną. U dzieci powyżej pierwszego roku życia potrzeba zaspokajania pragnienia wynosi 1300 ml na dobę. Podawanie dziecku wody jest najlepszym sposobem na odzwyczajenie malca od butelki. Staraj się dawać mu napoje w kubkach niekapkach.

5. Lekcja samodzielnego jedzenia

Jeśli nasze dziecko dobrze już sobie radzi z kubeczkiem, nadchodzi czas nauki samodzielnego jedzenia. Ucząc tego malucha, najważniejsza jest cierpliwość. Zapewne zjedzenie posiłku zajmie mu dłuższą chwilę niż zwykle. Musisz również pamiętać, że dziecko umie już samo jeść, więc spokojnie możesz odstawić blender na półkę. Miksowanie posiłków bardzo zniechęca dziecko do gryzienia i może prowadzić do późniejszych problemów ze zgryzem.

Musisz to wiedzieć

6. Jakim posiłkom mówimy „NIE”?

Bardzo często, gdy dziecko skończy roczek, jada posiłki, które przygotowywane są dla całej rodziny. Wiele mam stara się w ten sposób ułatwić sobie gotowanie, lecz to nie jest dobra metoda. Musisz pamiętać, że na talerzu dorosłego jest wiele przypraw, soli bądź cukru. Musisz unikać produktów zawierające konserwanty. Nie zaleca się również częstego podawania słodyczy, napojów gazowanych, frytek czy chipsów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze