Trwa ładowanie...

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Agnieszka Kaczorowska zdradziła nam swoje sposoby

Avatar placeholder
26.12.2021 08:35
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Agnieszka Kaczorowska zdradza swoje sposoby
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Agnieszka Kaczorowska zdradza swoje sposoby (Instagram)

Narodziny dziecka to ogromna rewolucja w życiu całej rodziny, a w szczególności w życiu starszego rodzeństwa. Wiadomość o ciąży i oczekiwaniach na młodszego brata lub siostrę, to nowa i często trudna do zaakceptowania sytuacja. Starszaki czują się zdegradowane i zepchnięte na drugi plan. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób przygotować dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny. - Poród nie powinien być pierwszą rozłąką dziecka z rodzicami – podkreśla Agnieszka Kaczorowska, aktorka i mama dwójki dzieci.

spis treści

1. Dużo rozmawiaj

Najlepszym sposobem na przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa, jest rozmowa. O ciąży i nadchodzących zmianach najlepiej powiedzieć w domu tak, by wszyscy czuli się komfortowo i swobodnie. Warto przygotować zdjęcie USG, na którym będzie widać nowego członka rodziny.

- Ważne, by z dzieckiem rozmawiać już od samego początku i o wszystkim je informować. Pokazywać i wyjaśniać, że w brzuszku jest mały dzidziuś. Oczywiście do niczego nie możemy zmuszać. Dobrym pomysłem jest pokazywanie starszemu dziecku zdjęć, na których to właśnie ono jest noworodkiem. Dzięki temu łatwiej zrozumie, że w brzuszku rośnie kolejny maluszek – mówi w rozmowie z WP parenting Agnieszka Kaczorowska.

2. Zaangażuj w przygotowania

Warto włączyć dziecko w przygotowania do pojawienia się rodzeństwa – jednak tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Zmuszanie, czy zachęcanie na siłę, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Pozwól maluchowi wybrać ubranka, zabawki i kocyk dla dzidziusia. Dzięki temu będzie czuł się ważny, wyjątkowy i doceniony. Imię dla nowego członka rodziny także wybierzcie wspólnie.

3. Zadbaj o więź między rodzeństwem

Już na etapie ciąży zadbaj o wyjątkową więź między rodzeństwem. Zachęć starsze dziecko do opowiadania maluchowi w brzuchu bajek lub śpiewania piosenek.

- Emilka bardzo często głaskała mój brzuch. Szybko nauczyła się słowa "bobo", które jest łatwe do wymówienia i zapamiętania. Wspieraliśmy się również książeczkami edukacyjnymi przygotowującymi do pojawienia się rodzeństwa – dodaje Agnieszka Kaczorowska.

4. Spraw, by czuło się wyjątkowe

Już od samego początku należy uświadomić i pokazać dziecku, że pojawienie się rodzeństwa nie będzie miało wpływu na wasze relacje. W głównej mierze to właśnie od rodziców zależy, czy starsze dziecko zaakceptuje i pokocha młodszego brata lub siostrę.

To zupełnie normalne, że pojawi się zazdrość i walka o uwagę mamy i taty. Dlatego już na etapie oczekiwań zadbajcie o czas tylko dla was. Wspólne wyjście na plac zabaw, do kina czy czytanie książeczek w domu, da dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Podkreślaj, jak bardzo kochasz i przytulaj częściej niż dotychczas. Wytłumacz, że choć dzidziuś początkowo będzie potrzebował więcej opieki, to z czasem stanie się świetnym kompanem do wspólnych zabaw.

5. Wyjaśnij, co się zmieni

Dzieci nie lubią być zaskakiwane. Cenią sobie bezpieczeństwo i szczerość. Wyjaśnij, jak będzie wyglądała opieka nad maluszkiem. Wytłumacz, że w pierwszych miesiącach większość czasu będzie przesypiał.

Uświadom, że noworodek nie potrafi nic zrobić samodzielnie, a kiedy jest głodny lub ma brudną pieluszkę, płacze.

Zapytaj dziecko, czy chciałoby pomóc wam w opiece nad maluszkiem. Jeśli zauważysz, że nie ma ochoty, buntuje się, nie zmuszaj. Powinna to być dla niego przyjemność, a nie przykry obowiązek.

6. Przygotuj do porodu

Już kilka tygodni przed porodem warto zorganizować opiekę dla dziecka. Poproś o pomoc osobę, przy której będzie czuło się komfortowo. W większości przypadków tata razem z mamą oczekuje na narodziny dziecka w szpitalu i nie mogą zająć się starszym dzieckiem.

- Ważna jest również kwestia samego porodu, bo przecież mama na jakiś czas "znika" z domu. Jeśli dziecko nigdy wcześniej nie zostawało bez rodziców, warto się do tej sytuacji przygotować. Zrobiliśmy próbę generalną i Emilka na całą dobę została z babcią. Poród nie powinien być pierwszą rozłąką dziecka z mamą czy rodzicami – podpowiada Agnieszka Kaczorowska.

7. Nie obwiniaj za negatywne emocje

Dziecko postawione w zupełnie nowej roli – starszego brata lub siostry – może różnie zareagować. Często pojawia się bunt, złość i niechęć do nienarodzonego jeszcze rodzeństwa.

To zupełnie naturalne. Nie wymagaj od dziecka, by już od samego początku cieszyło się razem z wami. Nic na siłę!

Obserwuj zachowanie starszego dziecka i słuchaj, co ma do powiedzenia. Nie wpadaj w panikę, nie krzycz i nie obwiniaj za negatywne emocje. Może się okazać, że maluch potrzebuje więcej czasu, by zaakceptować nadchodzące zmiany.

8. Zadbaj o drobiazgi

Każde dziecko uwielbia dostawać prezenty i drobne upominki. Zadbaj o prezent dla starszaka od młodszego rodzeństwa, którym zostanie obdarowany po powrocie mamy z noworodkiem ze szpitala.

Dobrym pomysłem jest również kupno podarunku od starszego dla młodszego dziecka. Pozwól maluchowi zdecydować, czym chce obdarować brata lub siostrę.

Można także poprosić odwiedzających was gości, by przynieśli drobiazg nie tylko dla niemowlaka, ale i starszego dziecka. Wtedy również ono poczuje się ważne i docenione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze