Czy starsze rodzeństwo jest bardziej inteligentne? (WIDEO)
Nie ma jednej definicji inteligencji. Najogólniej przyjmuje się, że jest to zdolność uczenia się na własnych doświadczeniach, umiejętność przystosowania się do otaczającego środowiska, zdolność przetwarzania informacji i rozwiązywania problemów. Składają się na nią procesy rozumowania i wnioskowania.
Howard Gardner, profesor psychologii z Uniwersytetu Harvarda wyróżnił osiem odrębnych zdolności umysłowych: inteligencję językową, matematyczną, przestrzenną, muzyczną, przyrodniczą, ruchową, interpersonalną i intrapersonalną.
Pierwszy test inteligencji został opracowany w 1904 roku przez dwóch francuskich psychologów: Alfreda Bineta i Teodora Simona. Osiem lat później niemiecki psycholog William Stern wprowadził pojęcie ilorazu inteligencji jako miary zdolności umysłowych, która oznacza stosunek wieku umysłowego do wieku życia pomnożony przez sto. Obecnie do pomiaru inteligencji stosuje się dewiacyjny iloraz inteligencji.
Na inteligencję mają wpływ zarówno geny, jak i środowisko. Liczne badania pokazują, że pierworodne dzieci mają wyższy iloraz inteligencji niż ich młodsze rodzeństwo i osiągają lepsze wyniki w nauce.
Okazuje się, że wpływ na inteligencję dziecka ma kolejność urodzenia, która przekłada się na uwagę rodziców.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl