Trwa ładowanie...

Czy starsze rodzeństwo jest bardziej inteligentne? (WIDEO)

Zobacz film: "Kolejność urodzenia a inteligencja"

Nie ma jednej definicji inteligencji. Najogólniej przyjmuje się, że jest to zdolność uczenia się na własnych doświadczeniach, umiejętność przystosowania się do otaczającego środowiska, zdolność przetwarzania informacji i rozwiązywania problemów. Składają się na nią procesy rozumowania i wnioskowania.

Howard Gardner, profesor psychologii z Uniwersytetu Harvarda wyróżnił osiem odrębnych zdolności umysłowych: inteligencję językową, matematyczną, przestrzenną, muzyczną, przyrodniczą, ruchową, interpersonalną i intrapersonalną.

Pierwszy test inteligencji został opracowany w 1904 roku przez dwóch francuskich psychologów: Alfreda Bineta i Teodora Simona. Osiem lat później niemiecki psycholog William Stern wprowadził pojęcie ilorazu inteligencji jako miary zdolności umysłowych, która oznacza stosunek wieku umysłowego do wieku życia pomnożony przez sto. Obecnie do pomiaru inteligencji stosuje się dewiacyjny iloraz inteligencji.

Na inteligencję mają wpływ zarówno geny, jak i środowisko. Liczne badania pokazują, że pierworodne dzieci mają wyższy iloraz inteligencji niż ich młodsze rodzeństwo i osiągają lepsze wyniki w nauce.

Okazuje się, że wpływ na inteligencję dziecka ma kolejność urodzenia, która przekłada się na uwagę rodziców.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czy starsze rodzeństwo jest bardziej inteligentne? (WIDEO)

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.