Trwa ładowanie...

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka na placu zabaw

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka na placu zabaw
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka na placu zabaw (123RF/ Dziecko na placu zabaw)

Plac zabaw to miejsce, gdzie dzieci mogą poznawać świat, nawiązywać przyjaźnie, spędzać aktywnie czas, rozwijać wyobraźnię, podejmować kolejne wyzwania. Maluchy uwielbiają wspinać się po drabinkach, pokonywać tory przeszkód, bujać się na huśtawkach, budować zamki w piaskownicy. Latem mają ku temu jeszcze więcej okazji.

Bywa jednak, że beztroska zabawa może się zakończyć otarciem, zadrapaniem, rozbitym kolanem czy zwichniętą kostką. Na placu zabaw na malucha czeka wiele niebezpieczeństw. Dlatego nawet jeśli codziennie odwiedzacie to samo miejsce, warto zachować czujność. O czym należy pamiętać, by zabawa na świeżym powietrzu była bezpieczna?

Dziecko bawi się w piaskownicy
Dziecko bawi się w piaskownicy (123RF)

1. Nie wychodź w samo południe

Kiedy z nieba leje się żar, lepiej jest wybrać się na krytą pływalnię lub po prostu zostać w domu. Upał jest bowiem szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. Między godzina 10 a 15, kiedy słońce grzeje najmocniej, lepiej zrezygnować z wyjścia na plac zabaw. W ten sposób unikniecie oparzeń słonecznych, odwodnienia czy nawet udaru słonecznego.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Poza tym wysokie temperatury są dla dziecka męczące, maluch może być wtedy ospały i marudny. Dlatego też najlepsza pora, by wybrać się na dwór to popołudnie. Wtedy na placu jest najwięcej dzieci, więc nasza pociecha będzie miała się z kim bawić.

 

2. Zadbaj o odpowiedni strój malucha

Na placu zabaw dziecko ma się przede wszystkim dobrze się bawić. Dlatego unikaj sztywnych, niewygodnych ubrań, które będą krępowały ruchy. Postaw też na przewiewne i naturalne tkaniny. Ubranka nie powinny być zbyt luźne. Dzieci na placu zabaw są w ciągłym ruchu – biegają, skaczą, wspinają się, huśtają, a szerokie spodenki czy bluzeczka mogą o coś zahaczyć i rozedrzeć się, lub – co gorsza – spowodować wypadek.

Zwróć również uwagę, by maluch nie miał przy odzieży żadnych zwisających troczków czy sznureczków, które mogą się zaplątać w różne urządzenia, stwarzając tym samem zagrożenie. Z kolei metalowe elementy, takie jak guziki czy sprzączki, kiedy się nagrzeją od słońca mogą podrażnić albo poparzyć skórę.

Wybierając buty, zdecyduj się raczej na te zabudowane. Nie ma wtedy zagrożenia, że dziecko uderzy dużym palcem o słupek drabinki czy wystający kamień. Na placu sprawdzaj co jakiś czas, czy buty są dobrze zawiązane. O klapkach nie ma mowy, ponieważ zwiększają ryzyko potknięcia.

Pamiętaj także o czapce z daszkiem lub kapeluszu dla dziecka, które ochronią głowę i oczy przed nadmiernym słońcem.

3. Spakuj potrzebne rzeczy – krem z filtrem, wodę, chusteczki, prowiant

Jeżeli często wychodzisz z dzieckiem na plac zabaw, przygotuj sobie wcześniej torbę, do której zapakujesz wszystkie potrzebne rzeczy. Powinny się w niej znaleźć woda, krem z filtrem, żel antybakteryjny do rąk lub mokre chusteczki, plastry i coś do odkażania ran, prowiant.

Dawaj dziecku często pić, żeby podczas zabawy nie odwodniło się z powodu upału. Pamiętaj też, by przed wyjściem z domu zabezpieczyć skórę malucha mleczkiem do opalania, nawet jeśli plac zabaw znajduje się w cieniu. Kosmetyk aplikuj co 1,5 godziny, aby mieć pewność, że dziecko jest dobrze chronione przed słońcem.

Mokre chusteczki lub żel przydadzą się do wytarcia rąk, zwłaszcza, że piaskownica to niestety siedlisko bakterii.

Pamiętaj także, by nie karmić dziecka w trakcie zabawy - łatwo wtedy o zakrztuszenie czy zachłyśnięcie, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli maluch jest spragniony lub głodny, powinien usiąść obok ciebie i wrócić do zabawy dopiero jak skończy jeść albo pić.

4. Obejrzyj wszystkie urządzenia

Zanim pozwolisz dziecku na zabawę, obejrzyj dokładnie wszystkie urządzenia na placu. Przyczyną wielu wypadków jest bowiem zły stan techniczny huśtawek czy drabinek, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Sprawdź, czy sprzęty są dobrze przymocowane do podłoża, a także czy nie są uszkodzone, zardzewiałe, czy nie mają ostrych krawędzi, odstających elementów lub szorstkich powierzchni, o które maluch mógłby się skaleczyć. Obejrzyj otwory np. pomiędzy szczebelkami. Powinny być na tyle małe, by dziecko nie mogło się w nich zaklinować lub na tyle duże, by swobodnie mogło przez nie przejść.

Zwróć także uwagę na miejsce, w którym dziecko ląduje po zjeździe ze ślizgawki. Jeśli coś cię zaniepokoi, ostrzeżesz swoją pociechę i w ten sposób zapobiegniesz rozbiciu kolana czy skręceniu kostki.

Pamiętaj również o tym, że niektóre atrakcje na placu zabaw posiadają ograniczenia wiekowe. Dlatego zanim pozwolisz dziecku skorzystać ze ścianki wspinaczkowej czy wysokiej huśtawki, sprawdź, czy mają one takie ograniczenia.

5. Sprawdź czystość piasku w piaskownicy

Place zabaw są przeważnie ogrodzone i zamykane na noc, niestety to nie gwarantuje, że piaskownica jest czysta. Sprawdź więc, czy nie ma w niej żadnych śmieci, szkła, butelek, zwierzęcych odchodów. W tym celu najlepiej będzie jak po prostu przerzucisz łopatką wierzchnią warstwę piachu.

 

6. Dotknij huśtawek i zjeżdżalni

 

Metalowe i plastikowe elementy ślizgawek czy huśtawek bardzo szybko się nagrzewają od słońca. Jeśli dziecko dotknie gołą nogą czy plecami takiej powierzchni, grozi to bardzo bolesnym oparzeniem. Dlatego, jeśli plac nie znajduje się w zacienionym miejscu, sprawdź, czy poszczególne urządzenia nie są zbyt gorące.

7. Nie spuszczaj dziecka z oka

Wychodząc z maluchem na plac zabaw zawsze miej oczy dookoła głowy. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by zdarzyło się nieszczęście. Obecność dorosłego opiekuna na placu zabaw jest niezbędna również w przypadku starszych dzieci, by móc szybko zareagować w sytuacji zagrożenia lub wypadku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze