Imiona zakazane na chrzcie. Ksiądz może odmówić?
Choć wybór imienia dla dziecka jest decyzją rodziców, to pewne zastrzeżenia mogą mieć także urzędnicy, którzy akceptują bądź odrzucają propozycje. Niektóre imiona mogą okazać się problematyczne także dla rodziców, którzy postanawiają ochrzcić swoje dziecko.
1. Wybór imienia dla dziecka
Kiedy rodzice stoją przed wyborem imienia dla swojego dziecka, często zwracają uwagę na różne czynniki: modę, tradycję lub osobiste skojarzenia. Warto spojrzeć także na praktyczne aspekty związane z rejestracją dziecka w urzędzie stanu cywilnego.
Urzędnicy mogą odrzucić pewne imiona, jeśli uznają je za ośmieszające, obraźliwe bądź krzywdzące dla dziecka. Zabrania się również nazywania dzieci zdrobnieniami, nazwami własnymi oraz imionami, w których występują błędy w zapisie.
Często imię podykowane jest wyznawaną przez rodziców religią. Są imiona charakterystyczne dla danej wspólnoty wyznaniowej, inspirowane świętymi dla konkretnej religii tekstami lub historiami. W przypadku katolików, którzy chcą ochrzcić swoje dziecko, wybór imienia jest kluczowy.
## "Nieświęte imię"
O wyborze imienia dla dziecka katolików mówiło kiedyś prawo kanoniczne.
"Stare prawo z 1917 r. ściśle przewidywało, że proboszcz ma obowiązek dopilnować, aby rodzice wybrali chrześcijańskie imię dla swoich dzieci. Jeżeli jednak rodzice postanowią inaczej, proboszcz nada drugie imię chrześcijańskie i oba imiona zostaną wpisane do parafialnej księgi chrztów" - można przeczytać na stronie chrzcinyikomunie.pl.
Kościół poszedł jednak z duchem czasu, więc zasada ta ewoluowała. W obowiązującym prawie kanonicznym z 1983 roku zawarta jest jednak niezwykle ważna dla rodziców dziecka informacja:
"Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu".
Dlatego też, jeśli rodzice nie wybiorą imienia chrześcijańskiego, alternatywą może być imię, o którym mówi się, że jest neutralne wobec ducha chrześcijańskiego, a nie bezpośrednio przeciwne ('obce')".
A jak w praktyce może wyglądać nadawanie imion "nieświętych"? Wiele zależy od duchownego oraz jego podejścia do tej sprawy. Niektórzy księża mogą dopytywać o powody takiej decyzji bądź wyrażać dezaprobatę. Ich obowiązkiem jest jednak ochrzczenie maleństwa. W ostateczności mogą zaproponować dodanie drugiego imienia, które wprost odnosi się do chrześcijaństwa. Z odmową mogą się spotkać rodzice, którzy chcą nadać imię bezpośredio uderzające w chrześcijaństwo, ogólną wiarę, lub posłuszeństwo Bogu, np. Belzebub.
Wśród pożądanych imion, które mają znaczenie religijne, znajdują się np.:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl