H2O + Mg = wzór mądrej mamy
Wydawać by się mogło, że w czasach świadomego macierzyństwa, kiedy powiększenie rodziny zazwyczaj jest planowane, również postępowanie kobiety spodziewającej się potomstwa będzie mądre i przemyślane. Informacja o tym, że magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz fakt, że najlepiej uzupełniać go poprzez picie wody mineralnej są powszechnie dostępne i nagłaśniane przez media. Statystyki są jednak zatrważające. Ze wstępnych wyników badań wieloośrodkowych, prowadzonych przez łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki wnioskować można, iż w różnych regionach Polski niedobory magnezu dotyczą od 10 – 90 % pacjentek ciężarnych. Zasadna, a wręcz konieczna jest dalsza edukacja.
Największy niedobór magnezu stwierdza się na terenach uprzemysłowionych Polski, gdzie szczególnie rozwinięty jest sektor górniczy, hutniczy i przemysł chemiczny. Ma to związek z ogólną przyczyną niedostatecznej podaży Mg, jaką jest skażenie środowiska naturalnego, które prowadzi do coraz niższego jego wskaźnika w codziennym pożywieniu. Dobowe zapotrzebowanie może już nie być możliwe do zaspokojenia w ten sprawdzający się niegdyś sposób. Nie znaczy to jednak, że trzeba sięgać po farmakologiczną suplementację. By utrzymać prawidłową wartość tego pierwiastka, nazywanego przez lekarzy „królem życia”, wystarczy pić odpowiednią, tj. wysoko mineralizowaną wodę. W takiej postaci magnez jest najlepiej przyswajalny. Jednocześnie, nie należy się bać o przedawkowanie, gdyż w takiej formie nie jest ono możliwe. Należy więc wybierać wodę o największej jego zawartości. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez wynosi 4,5-6 mg w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia, ilość ta średnio obliczona została na 375 mg, a u kobiet w ciąży wzrasta dodatkowo o minimum 35 %. Potwierdzenie tezy, że magnez warto pić, odnaleźć można w książce francuskiego badacza magnezu prof. Jeana Durlacha, pt. Magnez w praktyce klinicznej, w której przeczytać można: „magnez zawarty w wodzie jest wchłaniany przez człowieka szybciej i szerzej niż reszta magnezu znajdującego się w pożywieniu”.
Magnez bierze udział w ponad połowie procesów biochemicznych na 600 jakie w każdej chwili przebiegają w ludzkim organizmie. Odpowiedni poziom Mg dla kobiety noszącej pod sercem nowe życie jest szczególnie istotny. Już niewielki ubytek może powodować nasilające się skurcze, ogólne złe samopoczucie, a także blokować prawidłowy rozwój płodu. By uzmysłowić wagę problemu, warto zacytować słowa doc. Ewy Gulczyńskiej, Kierownik Kliniki Neonatologii ICZMP w Łodzi: „Niedobory tego pierwiastka sprzyjają przedwczesnym porodom lub rodzeniu się dzieci o zbyt małej masie ciała. Większe stężenie magnezu we krwi pępowinowej ma wpływ na poprawę wyników leczenia w przypadku porodu przedwczesnego lub komplikacji porodowych. Pojawiają się także doniesienia, że niedobory magnezu stwierdzanie u kobiety ciężarnej i noworodka mogą mieć znaczenie także w późniejszym życiu i korelować z występowaniem Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.”.
Skoro picie odpowiedniej wody, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powyższych komplikacji, to nasuwa się pytanie, czy nie powinna powstać woda mineralna, dedykowana specjalnie dla kobiet w ciąży?