Trwa ładowanie...

Gry online dla dzieci - korzyści i zagrożenia

 Ewa Rosiecka
07.06.2021 22:42
Gry online dla dzieci
Gry online dla dzieci (GettyImages)

Gry online dla dzieci są popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Nikogo już nie dziwi kilkulatek sprawnie posługujący się myszką i klawiaturą komputera, normą zaś staje się regularne korzystanie z Internetu i gier online. Jednocześnie rodzice, mając świadomość szkodliwości nadmiaru elektroniki, starają się ograniczać dzieciom czas spędzany w sieci. Jakie są korzyści z grania online? Jakiego rodzaju gry czekają na najmłodszych w Internecie? Jak wybrać najlepszą grę dla dziecka?

spis treści

1. Czym są gry online?

Na początek kilka słów na temat tego, czym są i jak powstały gry online. Są to gry komputerowe, które wymagają dostępu do Internetu. Są to zarówno proste gry, które możemy uruchomić w przeglądarce internetowej, jak też rozbudowane gry MMO (akronim od Massively-Multiplayer-Online-Games), które należy przed uruchomieniem zapisać na dysku twardym komputera.

Pierwsze gry online, nazywane "MUD" ( akronim od Multi-User-Dungeon) - gry fabularne, rozgrywane przez Internet przy użyciu interfejsu tekstowego, powstały w 1980 roku. Scenariusz tych gier, tzw. świat oraz definicje postaci umieszczony jest na serwerze, do którego w jednym czasie może być podłączonych wielu użytkowników. Bazowały na świecie fantastycznym.

Równoległe powstawały prostsze gry online, takie jak szachy lub scrabble. Razem z rozwojem Internetu szerokopasmowego rosła popularność gier MMO, w których rywalizują ze sobą gracze z dowolnego miejsca na świecie. Najpopularniejsze z nich to m.in. World of Tanks czy World of Warcraft lub też gry strategiczne, w których można rozbudowywać swoje imperium, jak np. The Settlers Online.

2. Jakie są rodzaje gier online?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Gry online mogą przybierać najróżniejsze formy. W dużym uproszczeniu możemy podzielić je na następujące kategorie:

2.1. Gry przeglądarkowe

Tego rodzaju gry online to zwykle bardzo proste, bezpłatne gry, najczęściej będące internetową wersją doskonale już znanych gier komputerowych takich jak PacMan czy Tetris. Nie wymagają komunikacji z innymi użytkownikami - przeznaczone są dla jednego gracza. Zwykle oferują je witryny, które utrzymują się z reklam oraz portale społecznościowe. Tego typu gier online jest najwięcej.

2.2. Gry sieciowe

Poziom skomplikowania tego rodzaju gier jest wyższy niż w przypadku wyżej wymienionych gier przeglądarkowych. Bierze w nich udział jednocześnie kilku graczy, współpracując lub rywalizując ze sobą. W tym przypadku użytkownik wciela się w konkretną postać i jej oczami obserwuje wirtualny świat.

W tego typu grach dominują taktyczne gry walki, gry sportowe lub strategiczne. Można grać w nie w przy pomocy klawiatury i myszki, jednak obecnie coraz częściej użytkownicy korzystają z konsoli.

Gry komputerowe dla dzieci
Gry komputerowe dla dzieci

Gry komputerowe dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Już dwulatki mogą korzystać z wielu

przeczytaj artykuł

2.3. Gry MMO

W tego typu grach udział bierze jednocześnie wielu graczy, dzięki czemu gra może toczyć się niezależnie od tego, czy w niej uczestniczymy, czy też nie. Są to gry na wielką skalę - umożliwiają rozrywkę tysiącom graczy w jednym czasie.

Najczęściej są to gry fabularne, w których uczestnicy wcielają się role wirtualnych postaci i razem z innymi graczami tworzą lub uczestniczą w akcji. Najlepiej znaną grą tego typu jest World of Warcraft, którą w 2008 roku wpisano do Księgi rekordów Guinnessa, ponieważ ponad 12 milionów użytkowników opłacało w tym czasie regularnie abonament za dostęp do gry.

3. Rodzaje gier online dla dzieci

Dzieci i młodzież stanowią najliczniejszą liczbę graczy. W gry online dla dzieci grają coraz młodsze maluchy, często nawet w wieku przedszkolnym. Niestety wyniki badań pokazują, że ponad połowa dzieci gra w gry nieodpowiednie dla ich grupy wiekowej, mimo tego, że w sieci jest mnóstwo gier przeznaczonych dla dzieci.

Gry online dla dzieci to najczęściej gry przeglądarkowe, a ich wybór jest ogromny. Specjalne strony i serwisy z grami oferują konkurencje przygodowe (dżungla, kopalnia złota), zręcznościowe da, wyścigi, strzelanki czy też gry sportowe.

Dziecko gra w MMO
Dziecko gra w MMO

Nie mamy czasu. Pracujemy, mamy dodatkowe zajęcia, sprawdzamy pracę domową dziecka po jego powrocie

przeczytaj artykuł

Popularnością cieszę się także gry, w których dekorujemy ciasta, ubieramy i malujemy modelki czy też gotujemy. Dzieci lubią również gry, w których występują ich ulubione postacie z bajek. Prosta grafika i intuicyjność powodują, że dzieci szybko się orientują, co jest potrzebne do wejścia na kolejny poziom gry.

Uwielbiane przez dzieci są gry logiczne, które rozwijają umiejętność logicznego myślenia i poprawiają koncentrację.

W sieci znajdziemy także gry online dla dzieci edukacyjne, które umożliwiają naukę przez zabawę. Tego typu gry są często wykorzystywane przez nauczycieli, jako pomoc dydaktyczna. Dzięki nim nauka staje się atrakcyjniejsza, dzięki czemu dzieci łatwiej przyswajają nowe wiadomości.

4. Jakie korzyści dają dzieciom gry online?

Choć gry online dla dzieci to głównie rozrywka, przy odpowiednim wsparciu rodziców i ich wskazówkach najmłodsi mogą poprawić myślenie strategiczne, rozwinąć kreatywność oraz zadbać o relację z przyjaciółmi.

Jakie jeszcze korzyści dają gry online? Udowodniono, że gry online:

  • poprawiają koncentrację, pamięć i szybkość myślenia;
  • uczą dzieci wielozadaniowości;
  • edukują w atrakcyjny sposób;
  • promują pracę zespołową i budują zaufanie;
  • niektóre z nich rozwijają współczucie;
  • tworzą czas i przestrzeń na rozmyślanie na głębsze tematy.

5. Zagrożenia związane z grami online

Warto pamiętać, że oprócz korzyści związanych z grami online dla dzieci istnieją również zagrożenia, wiążące się z ich użytkowaniem.

  • wśród użytkowników mogą pojawić się zachowania agresywne, zgodne ze stylem lub tematem obowiązującym w grze, a także używanie wulgaryzmów;
  • niektóre gry prowadzą do powstawania wirtualnych społeczności i zachęcają do zaglądania na poświęcone im strony; w ten sposób dzieci nawiązują kontakty, podają wiele informacji o sobie, a czasem spotykają się z nieznanymi osobami w rzeczywistości;
  • podczas gry mogą pojawiać się linki lub reklamy, które po kliknięciu przekierowują na strony zawierające nieodpowiednie dla dzieci treści;
  • inni uczestnicy, o ile pozwala na to gra, modyfikować elementy gry tak, że staje się ona nieodpowiednia dla najmłodszych;
  • w niektórych grach można kupować dodatkowe opcje lub przedmioty ułatwiające graczowi osiągnięcie lepszych wyników, często są to mikropłatności, na które dzieci wydają duże kwoty, często bez wiedzy rodziców.

Warto wspomnieć także o skutkach zbyt długiego siedzenia przy komputerze, takich jak problemy z koncentracją uwagi oraz myśleniem. Ponadto gra zbyt mocno wciągnie nasze dziecko, mogą zacząć zaniedbywać naukę, aktywność fizyczną oraz kontakty z bliskimi.

Mogą pojawić się zaburzenia wzroku oraz problemy z kręgosłupem. W niektórych przypadkach może wystąpić tzw. padaczka ekranowa, wywołana intensywnie zmieniającymi się bodźcami świetlnymi, emitowanymi przez ekran.

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia [6 zdjęć]

Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną

zobacz galerię

6. Jak wybrać najlepszą grę dla dziecka?

Przy tylu różnych grach wideo dostępnych w sieci znalezienie gier najlepszych dla dziecka może być trudne. Oto kilka wskazówek, jak wybrać gry, które będą angażować dzieci i wspierać je w rozwoju:

  • zapoznaj się z recenzjami innych rodziców;
  • na początek znajdź gry online dla dzieci darmowe;
  • swoje wybory opieraj na zainteresowaniach dziecka;
  • bierz pod uwagę gry, które umożliwiają rodzinie połączenie w czasie, gdy nie są w tym samym miejscu;
  • wybierz gry, które mogą być wyzwaniem dla dziecka i utrzymają jego zainteresowanie;
  • graj i oglądaj je razem z nim, aby zrozumieć, na czym polegają;
  • zastanów się nad kosztami z nimi związanymi.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze