Groźny wypadek dziecka w kuchni. "Wystarczyła chwila nieuwagi"
Do nieszczęśliwego wypadku doszło w województwie lubelskim, gdzie ponad roczna dziewczynka włożyła rączkę do elektrycznej maszynki do mielenia mięsa. Dziecko przebywało pod opieką sióstr.
1. Wypadek w kuchni, ranna dziewczynka
Do zdarzenia doszło w poniedziałek 19 sierpnia w miejscowości Nowy Stanin w powiecie łukowskim (woj. lubelskie). Dziewczynka w wieku roku i czterech miesięcy przebywała pod opieką swoich dwóch dorosłych sióstr. W pewnym momencie dziecko włączyło maszynkę do mięsa, która nieużywana stała na podłodze.
- Na szczęście zanim rączka doszła do noży, maszynka się wyłączyła. W efekcie dziecko nie odniosło obrażeń, które zagrażałyby jego zdrowiu lub życiu. Doznało uszkodzeń skóry trzech palców. Wystarczyła chwila nieuwagi – opowiedział kpt. Konrad Turski z Komendy Powiatowej PSP w Łukowie na łamach tvn24.pl.
Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala. Potwierdzono jednak, że zdrowiu i życiu dziecka faktycznie nic nie zagraża. Również służby potwierdzają, że zdarzenie było wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Nie doszło do rażącego zaniedbania dziecka i nie wykazano obecności alkoholu u opiekunów.
2. Wypadek u dziecka. Co robić?
Warto znać zasady pierwszej pomocy w przypadku wszelkiego rodzaju skaleczeń. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłym otarciem bądź niewielkim skaleczeniem, wystarczające będzie oczyszczenie rany za pomocą czystej wody lub sprayu antyseptycznego (typu Octenisept), a następnie, jeśli to konieczne, zatamowanie krwawienia i zabezpieczenie rany opatrunkiem.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku trudnego do wyjęcia ciała obcego w ranie lub konieczności jej zszycia, zawsze należy udać się na najbliższy oddział SOR lub, w przypadku bardzo poważnych urazów, bez wahania wezwać pogotowie.
Dotyczy to także przypadków, wśród których konieczne może być przyjęcie szczepionki przeciwko tężcowi. Mowa tu o głębszych ranach narażonych na kontakt z brudną ziemią lub rdzą, najczęściej przy pracach ogrodowych, rolnych, remontowych czy motoryzacyjnych.
Przypominamy także, że szczepionka kombinowana na błonicę, tężec i krztusiec należy do szczepień obowiązkowych u wszystkich dzieci i podaje się ją w 2, 4 i 6. miesiącu życia, a następnie pomiędzy 4. i 5. rokiem życia, ponownie między 11. a 14. oraz w 19. roku życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski