Grozi wysokim mandatem. Tego nie możesz robić na balkonie
Temperatury za oknem coraz wyższe, a my chętniej wychodzimy na zewnątrz. Jeśli jednak nie można sobie pozwolić na wycieczkę, czy nawet krótki spacer, zbawienny może okazać się balkon. Szczególnie dla rodziców małych dzieci jest to wygodne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, co można, a czego nie można robić na balkonie. W innym przypadku można słono zapłacić.
1. Basenik na balkonie
Podczas upałów trudno jest je przetrwać w czterech ścianach. Wysokie temperatury mogą być wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza dla małych dzieci. Dlatego też, jeśli nie można pozwolić sobie na wyjście z domu, dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie kącika zabaw i relaksu na balkonie.
Niektórzy rodzice, chcąc zrobić przyjemność swoim maluchom, chętnie wystawiają małe baseniki dla ochłody. Wprawdzie nie jest to zakazane, ale trzeba spełnić kilka warunków:
- nie przeszkadzać sąsiadom,
- upewnić się, że dziecko nie zaleje balkonu sąsiadom z piętra niżej i nie zniszczy im kwiatków,
- basen powinien być zabezpieczony, a woda nie powinna wylewać się na chodnik.
Warto również zwrócić uwagę, na to, co stawia się na balkonie. Kwiatki, które spadną na głowę, kapiące pranie lub ściekająca na chodnik woda z baseniku - to sytuacje podlegające pod Kodeks Wykroczeń.
"Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów podlega karze grzywny do 500 złotych, albo karze nagany" - czytamy.
2. Tego nie wolno robić na balkonie
Niestety nie wszyscy właściciele balkonów mają świadomość, czego nie wolno robić pod żadnym pozorem. Jedną z takich rzeczy jest grillowanie. Używając balkonu jak drugiej kuchni, narażamy sąsiadów na uciążliwe zapachy jedzenia i dymu.
Ponadto grillowanie na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe, co podlega pod Kodeks Wykroczeń – art. 82 (Sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru) lub art. 51 KW (Zakłócanie spokoju lub wywołanie zgorszenia).
Co grozi za zrobienie grilla na balkonie? Przede wszystkim kara grzywny, nagany lub aresztu zgodnie z Kodeksem Wykroczeń (Dz. U. 2010 r. Nr 46, poz. 275, art. 82 par. 1 pkt 4). Jeśli natomiast grill wywoła pożar, to sprawca poniesie odpowiedzialność zgodnie z artykułem 163 Kodeksu Karnego (Dz. U. 1997 r. Nr 88, poz. 553) i grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Należy mieć także świadomość, że organizowanie imprez, głośne rozmowy, czy słuchanie muzyki, może podlegać pod zakłócanie spokoju, nie mówiąc już o stosunkach seksualnych, które Kodeks Wykroczeń również wymienia.
"Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany" – art. 140 KW.
Często powodem konfliktów sąsiedzkich jest palenie papierosów na balkonie. Nie istnieje jednak żaden przepis zakazujący tej czynności. Warto natomiast pamiętać, że dym papierosowy może drażnić postronne osoby. Mogą one wystąpić do sądu na podstawie art. 144 Kodeksu Cywilnego, który mówi:
"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".
Dlatego też korzystając z balkonu, należy pamiętać o elementarnych zasadach życia społecznego. Zwłaszcza kiedy robi się ciepło i wszyscy mają otwarte okna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl