Trwa ładowanie...

Glina samoutwardzalna. Jakie są korzyści z jej stosowania? Co można z niej zrobić?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 25.06.2022 10:27
Glina samoutwardzalna to masa plastyczna, która świetnie nadaje się do zabawy nawet dla najmłodszych dzieci
Glina samoutwardzalna to masa plastyczna, która świetnie nadaje się do zabawy nawet dla najmłodszych dzieci (Adobe Stock)

Glina samoutwardzalna to gotowa masa plastyczna, która nadaje się do natychmiastowego użycia, ponieważ na powietrzu twardnieje. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, stopniowo wypierając plastelinę i modelinę. Wykorzystywana jest na warsztatach terapii zajęciowej, mogą lepić z niej nawet najmłodsze dzieci. Co można zrobić z gliny samoutwardzalnej? Jakie farby wybrać?

spis treści

1. Czym jest glina samoutwardzalna?

Glina samoutwardzalna to rodzaj gliny, która jako gotowa masa od razu nadaje się do formowania. Masa ta jest miękka i gładka, niezwykle plastyczna, bez złuszczeń. Wysycha samoistnie w ciągu 24 godzin, nie trzeba wypalać jej w piecu ceramicznym. Jest odporna na wilgoć i bardzo wytrzymała.

Na rynku znajdziemy glinę samoutwardzalną w różnych kolorach: najczęściej w ceglanym, białym i szarych, ale występuje także w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Gdy wyschnie, możemy ją obrabiać za pomocą papieru ściernego, ciąć, malować, szlifować, wiercić i lakierować. Przedmioty zrobione z niej, po pomalowaniu specjalnymi farbami wyglądają jak wyroby szkliwione i wypalane w piecu.

2. Co można zrobić z gliny samoutwardzalnej?

Z masy tej można tworzyć dowolne formy i kształty, a ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Do modelowania można używać wszystkiego: pędzli, szpachelek, wałków czy też form do wykrajania.

Z naszej masy możemy tworzyć między innymi przestrzenne figurki, dzbanki czy ozdoby, a także modelować ją na gotowych konstrukcjach z drewna lub drutu. Może być wykorzystywana także do tworzenia form odlewów zamiast gipsu, do wykrawania form czy też wykonywania odcisków.

Glina samoutwardzalna jest idealna także do płaskorzeźb, reliefów wklęsłych i inkrustacji. Korzystają z niej również młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej, ćwicząc na niej przed pracą z prawdziwym tworzywem.

Masa porcelanowa - jak ją zrobić krok po kroku?
Masa porcelanowa - jak ją zrobić krok po kroku?

Masa porcelanowa to masa plastyczna, bardzo efektowna i prosta w wykonaniu. Wystarczy kilka składników

przeczytaj artykuł

3. Czym malować glinę samoutwardzalną?

Na rynku dostępne są specjalne farby do ceramiki lub do szkła, którymi z powodzeniem pomalujemy wykonane dzieła. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby glinę samoutwardzalną po wyschnięciu pomalować zwykłymi farbami plakatowymi czy akrylowymi.

4. Zalety stosowania gliny samoutwardzalnej

Glina samoutwardzalna to świetna alternatywa dla plasteliny i modeliny ze względu na:

  • niepozostawianie plam;
  • łatwość modelowania;
  • tempo wysychania;
  • nieklejenie się.

Glina samoutwardzalna jest bardzo wszechstronna. Świetnie nadaje się m.in. do używania w czasie zajęć przedszkolnych czy na warsztatach terapii zajęciowej.

5. Korzyści z zabawy gliną samoutwardzalną

Dzieci uwielbiają modelowanie masą plastyczną. Oprócz świetnej zabawy modelowanie z gliny samoutwardzalnej przynosi im też mnóstwo korzyści, m.in.:

  • poprawę sprawności manualnej;
  • rozwój zmysłu estetycznego;
  • naukę cierpliwości w czasie oczekiwania na zaschnięcie gliny;
  • pobudzanie wyobraźni i kreatywności;
  • budowanie świadomości ciała i przestrzeni.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze