Trwa ładowanie...

Ginekolog pokazał niesamowite nagranie. Tak to wygląda od środka

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 07.04.2023 09:29
Tak od środka wyglądają ruchy dziecka w brzuchu. Lekarz pokazał zachwycający filmik
Tak od środka wyglądają ruchy dziecka w brzuchu. Lekarz pokazał zachwycający filmik (TikTok)

Wiele przyszłych mam, czując ruchy płodu, zastanawia się, jak to może wyglądać od środka. Pewien lekarz zaspokoił tę ciekawość, publikując w mediach społecznościowych krótkie nagranie z badania fetoskopem. Pokazał w ten sposób ruchy bliźniaków w worku owodniowym.

spis treści

1. Ruchy dziecka w łonie matki

Zwykle pierwsze ruchy dziecka można wyczuć około 20. tygodnia ciąży, choć nie jest to reguła. U niektórych mogą pojawić się wcześniej, u niektórych nieco później. Na początku są łagodne i delikatne, często odczuwane jako bulgotanie czy łaskotanie.

W miarę upływu ciąży ich siła rośnie i możemy zaobserwować je na falującej skórze. Wielu z nas ciekawi, jak to wszystko wygląda w środku.

2. Lekarz udostępnił na TikToku filmik z ruchami malucha

Dr Michael Narvey z Kanady podzielił się na swoim profilu o nazwie @nicu_musings na TikToku niezwykłym nagraniem, pokazującym bliźniaki w pęcherzu płodowym. Na filmiku widzimy, jak maluchy z dużą energią kopią wszystko wokół siebie.

Filmik zyskał dużą popularność, pojawiło się pod nim mnóstwo komentarzy. Jeden z użytkowników zapytał, w jaki sposób udało się zajrzeć do środka. Dr Narvey odpowiedział:

- Dzięki specjalnemu narzędziu zwanym fetoskopem. Jest wprowadzany do pęcherza płodowego przez niewielkie nacięcie w brzuchu.

Fetoskopia jest wykorzystywana do biopsji tkanek płodu, jednak w czasie tego badania możliwe jest również obejrzenie dziecka i ocena jego budowy. Samo badanie jest inwazyjnym badaniem prenatalnym, które wykonuje się między 18. a 20. tygodniem ciąży.

@nicu_musings Next time you feel like kick while #pregnant you can think of this footage‼️ #neonatal #nursesoftiktok #doctorsoftiktok #newborn #twins ♬ original sound - Dr Michael Narvey

Powinno być wykonywane jedynie w uzasadnionych przypadkach, ponieważ może doprowadzić do poronienia - ryzyko wynosi około 5 proc.

Filmik udostępniony przez lekarza nie został nagrany tylko po to, by zobaczyć ruchy dziecka - do wykonania fetoskopii z pewnością istniały poważne przesłanki medyczne, a ruchy maluchów zarejestrowano przy okazji.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze