Echokardiografia płodu

Echokardiografia płodu to badanie w ciąży, które powinno być wykonywane w przypadku podejrzenia patologii układu krążenia u dziecka, zaburzeń pracy serca płodu i u kobiet z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą serca. Echokardiografia płodowa przebiega wraz z kolorowym obrazowaniem przepływu krwi. Jest techniką, która za pomocą ultradźwięków umożliwia ocenę rozwijającego się układu krążenia jeszcze przed urodzeniem dziecka. Echokardiografia płodu należy do badań nieinwazyjnych, wysoce dokładnych i obecnie uznawanych za standardowe w rozpoznawaniu chorób układu krążenia w życiu prenatalnym dziecka.

Polecane wideo:

Monitorowanie pracy serca płodu

Echokardiografia płodu to badanie w ciąży, które powinno być wykonywane w przypadku podejrzenia patologii układu krążenia u dziecka, zaburzeń pracy serca...

Diagnostyka wad serca u płodu

Wady wrodzone dotyczą około 3% noworodków, z czego blisko połowę stanowią wady serca. Część z wad wrodzonych serca nie musi być poddana leczeniu bezpośrednio po porodzie, ale najcięższe przypadki wymagają pilnej opieki i operacji w pierwszych godzinach lub dniach życia. Echokardiografia płodowa jest szczegółowym badaniem budowy serca i połączeń naczyniowych jeszcze w czasie rozwoju prenatalnego dziecka. To badanie kardiologiczne pozwala na precyzyjne rozpoznanie chorób i wad układu krążenia u płodu. Wykonywane jest najczęściej około 20. tygodnia ciąży. Zalecane szczególnie ciężarnym, u których w rodzinie występowały wady serca lub w przypadku nieprawidłowego wyniku badania przezierności karkowej w pierwszym trymestrze ciąży. Wada serca jest bowiem najczęstszą wadą rozwojową, która towarzyszy zespołowi Downa.

Pełna ultrasonograficzna ocena układu sercowo-naczyniowego płodu możliwa jest pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży. USG serca dziecka można wykonać już pomiędzy 14. a 16. tygodniem ciąży, jednakże obraz nie jest w pełni diagnostyczny. Lekarz wykonujący badanie echokardiograficzne płodu powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu: kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej, medycyny matczyno-płodowej, genetyki i neonatologii. Wykrycie wady serca za pomocą echokardiografii może mieć znaczący wpływ na przebieg ciąży. Po wykonaniu badania echo serca płodu lekarz powinien przekazać rodzicom dziecka jego wynik i w razie rozpoznania wady serca przedstawić możliwości leczenia i ustalić czas, miejsce i sposób przeprowadzenia porodu. Czas, jaki upływa pomiędzy prenatalnym rozpoznaniem wady serca a interwencją po porodzie, pozwala na wykonanie dodatkowych badań (np. badanie kariotypu) oraz edukację rodziców w zakresie zajmowania się chorym noworodkiem.

Wskazania do echokardiografii płodu

Płodowe
nieprawidłowy obraz jam serca płodu w przesiewowym badaniu USG ciąży, nieprawidłowa przezierność karkowa w pierwszym trymestrze ciąży, nieprawidłowy rytm serca płodu, obrzęk płodu, wady w budowie anatomicznej płodu, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, powiększenie serca u płodu, anomalie kariotypu u płodu, nieprawidłowa ilość wód płodowych, ciąża mnoga i/lub powikłana.
Matczyne
cukrzyca ciążowa lub insulinozależna, choroby tkanki łącznej, fenyloketonuria, zaburzenia autoimmunologiczne, wiek powyżej 35 lat, przebycie infekcji wirusowej w ciąży, kontakt z chorobami wirusowymi w ciąży, np. z różyczką, z grypą, przyjmowane leki (indometacyna, phenytoina, sole litu, leki obniżające ciśnienie krwi, doustne środki antykoncepcyjne), picie alkoholu w ciąży.

Echokardiografia płodu jest również wskazana w przypadku obciążonego wywiadu rodzinnego, a więc gdy w rodzinie występują wady serca, zespół Marfana lub kardiomiopatie przerostowe.

Przebieg badania serca płodu

Echo serca płodu należy przeprowadzać w ciszy i spokoju w pracowni zapewniającej wygodę i intymność kobiecie ciężarnej. Przy badaniu – jeśli tylko życzy sobie tego pacjentka – może być obecny ojciec dziecka. Do badania kobieta układana jest na lewym boku lub w innej pozycji zapewniającej dobrą wizualizację. Do wykonania echokardiografii płodu potrzebny jest wysokiej jakości aparat echokardiograficzny z oprogramowaniem zawierającym opcje badania serca płodu. Do badania używane są głowice sektorowe lub głowice typu convex, a w razie przeprowadzania badania poniżej 16. tygodnia ciąży – głowica dopochwowa. Echo serca płodu dokumentuje się w postaci zdjęć USG, zapisu na taśmie wideo lub zapisu cyfrowego.

Badanie wymaga dużej dokładności i cierpliwości ze strony lekarza i pacjentki. Czas badania serca płodu jest bowiem stosunkowo długi i wynosi około godziny w przypadku ciąży pojedynczej. Jakość obrazów otrzymywanych w trakcie badania zależy od wielu czynników, m.in. od położenia płodu, ruchliwości płodu w czasie badania, ilości wód płodowych, budowy kobiety ciężarnej (otyłość pacjentki obniża jakość echokardiografii).

Badanie echokardiograficzne serca płodu wykonywane jest w celu stworzenia najlepszych warunków do urodzenia dziecka. Leczenie kardiologiczne lub kardiochirurgiczne można rozpocząć od razu po porodzie. Jeżeli u malucha nie zdiagnozowano wady serca przed narodzinami, najczęściej przewożony jest on do ośrodka zdrowia w okresie późniejszym, a jego stan jest znacznie gorszy. Wynika to z faktu, że u takiego dziecka schorzenia serca najczęściej stwierdza się dopiero po wystąpieniu niewydolności krążenia i sinicy. Późne wykrycie problemów wiąże się z większym ryzykiem powikłań i mniejszą szansą na wyleczenie malucha.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Monitorowanie czynności serca płodu
Monitorowanie czynności serca płodu

Monitorowanie pracy serca płodu

Monitorowanie pracy serca płodu

serca płodu i u kobiet z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą serca. Echokardiografia płodowa przebiega wraz z kolorowym obrazowaniem przepływu krwi. (...) Echokardiografia płodu...

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Makrosomia

Makrosomia

Makrosomia płodu, inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, to nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży. Szacuje się, że powiększenie wagi ciała płodu dotyczy około 10% wszystkich...

Kordocenteza

Kordocenteza płodu

Kordocenteza płodu

Obrzęk płodu to z łaciny hydrops fetalis (HF), stan oznaczający gromadzenie się płynu przesiękowego w jamach ciała płodu.

Ocena ruchliwości płodu

Dziecko się rusza!

Dziecko się rusza!

Wiele kobiet w ciąży zaczyna się martwić o ruchy płodu niemal od razu po ich wystąpieniu.

Tętno płodu

Badanie tętna płodu

Badanie tętna płodu

Pomiar tętna płodu pozwala ocenić, czy rozwijającemu się dziecku nic nie zagraża. Lekarze zaczynają badanie tętna płodu w okolicy 10. lub 12 (...) . tygodnia ciąży, ale niekiedy można usłyszeć bicie serca dziecka już...

Zaburzenia pracy serca płodu

Tachykardia u płodu

Tachykardia u płodu

Tachykardia płodu to przyspieszenie akcji serca płodu. Wykrywanie takiego zaburzenia jest możliwe dzięki badaniom kardiotokograficznym (KTG

Objawy poronienia

Emocje po obumarciu płodu

Emocje po obumarciu płodu

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka.

Badania prenatalne

Badanie serca płodu

Badanie serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy badanie echokardiograficzne serca płodu.