Trwa ładowanie...

GIF wycofuje tabletki na astmę

 Katarzyna Krupka
20.05.2016 14:03
GIF wycofuje tabletki na astmę
GIF wycofuje tabletki na astmę (Zdjęcie tabletek / Shutterstock)

Główny Inspektorat Farmaceutycznyu wycofuje kolejny produkt leczniczy, którego stosowanie może być niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tym razem jest to Asmenol – tabletki do rozgryzania i żucia.

1. Przyczyny wycofania leku

GIF wycofał z obrotu produkt leczniczy Asmenol (Montelukastum), tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg. Są to trzy serie produktu o numerach: 11013, data ważności: 10.2016 r., 10214 r., data ważności: 02.2017 oraz  20115, data ważności: 01.2018 r. Przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu Asmenolu jest - jak możemy przeczytać w oświadczeniu - „otrzymanie wyników poza specyfikacją w badaniach stabilności w zakresie parametru substancje pokrewne”. Producentem leku są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co to oznacza? Substancje wykorzystywane do celów farmaceutycznych, jak również produkty lecznicze znajdujące się w obrocie muszą posiadać właściwą jakość. Tylko wtedy można je bezpiecznie stosować i mieć pewność, że są skuteczne. Jakość powinna być zgodna ze ściśle określonymi parametrami.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Muszą zostać spełnione takie kryteria jak np. czystość, stabilność czy przydatność do użycia. Podczas badania czy produkt lub substancja spełniają określone warunki duże znaczenie ma badanie substancji pokrewnych. W tym przypadku otrzymano wyniki poza specyfikacją w badaniach stabilności w zakresie parametru: substancje pokrewne.

2. Jak działa Asmenol?

Asmenol to lek o działaniu przeciwzapalnym. Zapobiega skurczom oskrzeli. Stosuje się go przy długotrwałym leczeniu astmy, a także przy alergiach sezonowych – łagodzi nieżyt nosa.

Pomaga pozbyć się takich objawów zapalnych jak obrzęk i podrażnienie. Hamuje wydzielanie zbyt dużej ilości śluzu. Rozszerza oskrzela, a także poprawia wentylację płuc. Preparat może być stosowany przez dzieci już od momentu ukończenia drugiego roku życia.

Według danych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP - w Polsce na astmę choruje ponad 4 mln osób. Większość z nich nie wie o swojej chorobie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze