Trwa ładowanie...

GIF wycofuje tabletki na astmę

 Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka 20.05.2016 14:03
GIF wycofuje tabletki na astmę
GIF wycofuje tabletki na astmę (Zdjęcie tabletek / Shutterstock)

Główny Inspektorat Farmaceutycznyu wycofuje kolejny produkt leczniczy, którego stosowanie może być niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tym razem jest to Asmenol – tabletki do rozgryzania i żucia.

1. Przyczyny wycofania leku

GIF wycofał z obrotu produkt leczniczy Asmenol (Montelukastum), tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg. Są to trzy serie produktu o numerach: 11013, data ważności: 10.2016 r., 10214 r., data ważności: 02.2017 oraz  20115, data ważności: 01.2018 r. Przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu Asmenolu jest - jak możemy przeczytać w oświadczeniu - „otrzymanie wyników poza specyfikacją w badaniach stabilności w zakresie parametru substancje pokrewne”. Producentem leku są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co to oznacza? Substancje wykorzystywane do celów farmaceutycznych, jak również produkty lecznicze znajdujące się w obrocie muszą posiadać właściwą jakość. Tylko wtedy można je bezpiecznie stosować i mieć pewność, że są skuteczne. Jakość powinna być zgodna ze ściśle określonymi parametrami.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Muszą zostać spełnione takie kryteria jak np. czystość, stabilność czy przydatność do użycia. Podczas badania czy produkt lub substancja spełniają określone warunki duże znaczenie ma badanie substancji pokrewnych. W tym przypadku otrzymano wyniki poza specyfikacją w badaniach stabilności w zakresie parametru: substancje pokrewne.

2. Jak działa Asmenol?

Asmenol to lek o działaniu przeciwzapalnym. Zapobiega skurczom oskrzeli. Stosuje się go przy długotrwałym leczeniu astmy, a także przy alergiach sezonowych – łagodzi nieżyt nosa.

Pomaga pozbyć się takich objawów zapalnych jak obrzęk i podrażnienie. Hamuje wydzielanie zbyt dużej ilości śluzu. Rozszerza oskrzela, a także poprawia wentylację płuc. Preparat może być stosowany przez dzieci już od momentu ukończenia drugiego roku życia.

Według danych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP - w Polsce na astmę choruje ponad 4 mln osób. Większość z nich nie wie o swojej chorobie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze