Gdy dziecko rodzi się chore

Wszyscy rodzice pragną, by ich dziecko urodziło się zdrowe i najczęściej robią, co w ich mocy, by tak się stało. Niestety, są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Czasem już w trakcie ciąży dowiadujemy się o chorobie dziecka, czasem jest ona całkowitym zaskoczeniem w chwili porodu.

Co czują rodzice, gdy dowiadują się, że ich dziecko jest chore? Każdy człowiek taką wiadomość przeżywa inaczej. Ważne jest to, by pamiętać, że w takim momencie pojawiają się najróżniejsze emocje i myśli. Żal, rozgoryczenie czy niechęć są w tej sytuacji całkowicie naturalne. Walka z nimi rzadko przynosi pozytywne efekty. Lepiej przyjąć, że są i że z czasem zaczną same słabnąć.

Polecane wideo:

Jak sobie radzić z chorobą dziecka?

Dziecko chore na grypę

Grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Bywa bagatelizowana ze względu na pewne podobieństwo jej objawów do objawów przeziębienia. Dość łatwo ją jednak...

Zawsze, kiedy tracimy to, co dla nas bardzo cenne, możemy mówić o żałobie. Choć każdy z nas przeżywa ją inaczej, to najczęściej towarzyszą jej pewne typowe odczucia. Rodzice na początku bardzo często zaprzeczają postawionej diagnozie, są przekonani, że badania nie zostały prawidłowo wykonane albo ktoś przez nieuwagę zamienił wyniki. Kiedy jednak nie da się już dłużej zaprzeczać temu, co się wydarzyło, pojawia się gniew. Na cały świat, na lekarzy, bliskich, na samych siebie. Rodzice chcą wiedzieć, dlaczego tragedia dotknęła właśnie ich. Szukają odpowiedzi zarówno w medycynie jak i sferze duchowej. Jednak w większości sytuacji trudno jest jednoznacznie podać czynnik, który spowodował dane schorzenie czy upośledzenie. Bywa też tak, że rodzice zaczynają się „targować” z Bogiem, losem, wyższą siłą. Są gotowi oddać nawet najcenniejsze rzeczy w zamian za zdrowie dziecka. Kiedy przychodzi w końcu moment, gdy zdają sobie sprawę, że nie zmienią tego, co się stało, następuje czas smutku i rezygnacji. Jednak stan ten nie trwa wiecznie. Siła naszej psychiki jest ogromna i po tym etapie następuje wreszcie pogodzenie się z aktualną sytuacją, powrót do normalnego codziennego życia. To czas, gdy rodzice zaczynają na nowo spostrzegać dobre strony życia i cieszyć się nim.

By opiekunowie mogli zadbać o swoje chore dziecko, w pierwszej kolejności muszą zadbać o siebie. Pierwsze, o czym trzeba pamiętać: partnerzy bardzo różnie mogą przeżywać chorobę. To, jak okazujemy emocje na zewnątrz, nie zawsze odzwierciedla to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Choć jest to duże uproszczenie, można powiedzieć, że większość kobiet odczuwa silniejszą niż mężczyźni potrzebę rozmawiania i dzielenia się swoimi odczuciami i emocjami. Mężczyźni natomiast wolą angażować się w konkretne działania. Ważne jest więc uszanowanie reakcji partnera, ale także rozmowa, choć często bardzo trudna, o wzajemnych oczekiwaniach.

Co może pomóc rodzicom chorego dziecka?

Poniżej znajdziecie kilka propozycji, jednak najważniejsze jest podjęcie takich działań, które to wam wydają się słuszne.

  • Może na początku będziecie chcieli spędzić czas tylko we dwoje, oswajając się z tym, co się wydarzyło, a może poprosicie kogoś naprawdę zaufanego, by towarzyszył wam w tych trudnych chwilach.
  • Jeśli informacje dotyczące stanu zdrowia waszego dziecka nie są dla was do końca jasne czy satysfakcjonujące, zwróćcie się do lekarza prowadzącego. Jego obowiązkiem jest odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania (dobrze jest je wcześniej przygotować i zapisać).
  • Być może dobrym pomysłem będzie kontakt z psychologiem. Czasem dużo łatwiej jest szczerze porozmawiać o bardzo trudnych dla nas sprawach z obcą osobą. Zadaniem psychologa nie jest udzielanie rad. Może on jednak pomóc w poszukiwaniu rozwiązań, radzeniu sobie z emocjami, zaplanowaniu tego, co wiąże się z opieką nad chorym maluszkiem. Choć rodzice często obawiają się, że taka wizyta może być wyrazem ich niekompetencji, jest wręcz odwrotnie. Dorośli, którzy szukają pomocy, mimo że jest to trudne, pokazują, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się w rodzinie.
  • Dla części rodziców pomocne może okazać się poszukiwanie informacji na temat choroby dziecka. Również kontakt z innymi rodzicami, borykającymi się z podobnymi problemami, może być źródłem wsparcia, ale też bardzo praktycznej wiedzy (gdzie szukać pomocy, jakie świadczenia przysługują bezpłatnie, jak radzić sobie w codziennym życiu).

To, co was spotkało, jest bardzo trudnym doświadczeniem. Macie prawo do wszelkich emocji, jakich doznajecie. Pamiętajcie, że potrzeba czasu, by zorganizować swoje plany, marzenia i codzienne życie na nowo. Dajcie sobie i swojemu dziecku na to czas. Szukajcie i zauważajcie to, co piękne i radosne, razem stawiajcie czoła temu, co trudne.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)
Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

Ostra niewydolność oddechowa

parcjalnego tlenu we krwi), a w rezultacie do hipoksji, czyli niedoboru tlenu w tkankach. Ostrą niewydolność oddechową należy odróżnić od zespołu zaburzeń (...) oddychania noworodka. Przyczyny ostrej niewydolności...

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

Niedodma płuc

może być stwierdzona dzięki badaniom rentgenowskim klatki piersiowej. Niedodma płuc u wcześniaków prowadzi do zespołu zaburzeń oddychania noworodka (ZZO). Ostra (...) z niedoborem surfaktantu zawsze...

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

Niewydolność oddechowa u noworodka

oznaczazespół zaburzeń oddychania noworodka (ZZO), który kiedyś był nazywany zespołem błon szklistych. Noworodek urodzony przed czasem ma jeszcze na tyle (...) niedojrzałe płuca, że oddychanie...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Wspieranie dziecka

Wspieranie dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było wszechstronnie rozwinięte. Zwłaszcza że większość zdrowych dzieci rodzi się z naturalnym potencjałem do rozwoju na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Ospa wietrzna i półpasiec

Co wiesz o ospie?

Co wiesz o ospie?

Dziecko chore na ospę Popularna choroba wieku dziecięcego, jaką jest ospa, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ciągle ma przed nami tajemnice.

Powstrzymaj rotawirusy

Jak opiekować się chorym dzieckiem?

Jak opiekować się chorym dzieckiem?

Opieka nad chorym dzieckiem Chore dziecko spędza sen z powiek rodzicom, dlatego tak ważne są wszelkie działania profilaktyczne, które mogą przed tym uchronić.

Choroby i dolegliwości malucha

Dziecko chore na świnkę

Dziecko chore na świnkę

Świnka jest chorobą wirusową powodującą zapalenie ślinianek przyusznych i przenoszoną przede wszystkim przez ślinę. Zadaniem tych narządów zlokalizowanych w tylnej części jamy ustnej pomiędzy uszami i szczęką jest produkcja śliny. Po zarażeniu świnką...