Trwa ładowanie...

Garderoba, czyli porządek ponad wszystko

Avatar placeholder
05.06.2019 09:30
Garderoba, czyli porządek ponad wszystko
Garderoba, czyli porządek ponad wszystko (123rf)

Garderoba to wyjątkowo pomysłowe i funkcjonalne zorganizowanie rozwiązanie. Ile razy bezskutecznie szukaliście szalika czy rękawiczek, po niezliczonych szafkach i szufladach? Funkcjonalna garderoba to przede wszystkim porządek, każda rzecz znajduje się na swoim miejscu. W dobrze zaplanowanej garderobie zawsze panuje porządek.

spis treści

1. Garderoba a szafa

Garderoba różni się od szafy rozmiarem i lepszą organizacją. Jest większa, ma więcej drążków i schowków, może zajmować nawet całe pomieszczenie.

Klasyczna szafa to pudło z zamontowanym drążkiem na wieszaki i ewentualnie pewną ilością półek czy dodatkowych szafeczek i szuflad. Dobra szafa pomieści wszystko czego nam trzeba, ale pomysłowa garderoba to coś więcej – dzięki przestrzeni porównywalnej do małego pokoju albo dużej wnęki, może pomieścić nie tylko czapki i szaliki, ale i suszarkę na ubrania, a nawet mieć miejsce na deskę do prasowania i kosz na brudną odzież.

2. Garderoba – jak urządzić?

Dobrze zorganizowana garderoba to minimum 3 metry kwadratowe powierzchni, którą można zamknąć i schować w niej cały bałagan przed np. gośćmi.

Zobacz film: "Margaret pokazuje garderobę w TVN-ie. "Poszłam w wysokość. Wchodzę tam na drabinie!""

Najlepiej urządzić garderobę w osobnym pomieszczeniu i zagospodarować zgodnie z własnymi upodobaniami. Jednak jeśli mamy do dyspozycji schowek na poddaszu – także można mądrze zagospodarować go na funkcjonalną garderobę.

Kluczowe w urządzaniu garderoby jest dobranie stelaży lub regałów. W małym i ciemnym pomieszczeniu lub schowku najlepsze będą lekkie, aluminiowe konstrukcje, do których z łatwością dobierzemy kosze, szuflady itp. Jeśli chcemy eleganckiej garderoby z drewna – potrzebne będzie kilka metrów kwadratowych więcej – drewniane półki będą fizycznie i optycznie cięższe.

Przestronna garderoba pomieści ubrania całej rodziny
Przestronna garderoba pomieści ubrania całej rodziny (123RF)

Bardzo ważne jest oświetlenie garderoby. W szafach, które są mniejsze, nie ma takiej konieczności – wystarcza oświetlenie z pomieszczenia albo okna. W garderobach zaś – zwłaszcza tych bez okien – musimy dobrze widzieć, gdzie co jest umieszczone. W garderobie możemy zastosować tradycyjne górne oświetlenie, albo listwy LED, które doświetlą katy i podkreślą urok np. kolekcji eleganckich szpilek czy torebek.

3. Wysokość garderoby

Optymalna wysokość garderoby to minimum 140 cm we wnęce. Ważna jest wysokość na jakiej wiszą drążki w garderobie: powinny one znajdować się na optymalnej wysokości ok 140 cm od podłogi. To ważne jeśli nie chcemy, aby nasze ubrania gniotły się zaginając na ziemi.

Podobnie jest w przypadku męskich ubiorów – standardowa długość koszuli na wieszaku nie przekracza metra, ale płaszcze i dłuższe marynarki już tak, warto przemyśleć, co i w jakiej ilości będziemy w niej przechowywać. Jeśli mamy dużo bluzeczek, topów i spódnic, przydadzą nam się dwa drążki na dwóch wysokościach – wtedy zaoszczędzimy więcej miejsca.

4. Garderoba – sposoby organizacji

W długiej garderobie rzeczy będą umieszczone albo we wnęce na końcu pomieszczenia albo wzdłuż ściany – wybór zależy od ilości posiadanego miejsca. W pomieszczeniu kwadratowym warto zagospodarować przestrzeń po dwóch stronach, natomiast naprzeciwko wejścia zamontować dodatkowe półki lub np. duże lustro. Dobrze sprawdzi się też zabudowa w kształcie litery L.

5. Garderoba – pomysłowe triki

Pomysłowa garderoba jest przemyślana pod względem ilości i wielkości skrytek. Każdy z nas poza typowymi ubraniami ma całą masę drobnych przedmiotów, dodatków i akcesoriów. Jeśli chcemy. Współczesne szafy i garderoby często zawierają system koszy i szuflad, które pozwalają poza odzieżą przechować również akcesoria do pielęgnacji odzieży, a nawet ubranka po starszym dziecku, które być może jeszcze wykorzystamy.

Świetnym trikiem w urządzeniu garderoby jest wykorzystanie wnęki, na przykład w starym budownictwie często przebudowa pomieszczeń pozwala zagospodarować stary korytarzyk. Również miejsce na poddaszu pod skosem daje nam sporo możliwości.

To warto wiedzieć

6. Jakie drzwi do garderoby?

Zdecydowanie drzwi przesuwane. Mogą mieć zastosowanie także w garderobach jako oddzielnych pomieszczeniach – dzięki temu możemy zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych miejsca. Minimalistów zainteresuje opcja drzwi przesuwnych z kasetą do garderoby – czyli skrytką w pogrubionej ścianie, w której chowają się odsunięte drzwi. Wymaga ona jednak pogrubienia ściany o kilkanaście centymetrów. Drzwi wahadłowe zajmują dodatkowo miejsce.

Jeśli nie chcemy, aby nasze drzwi do garderoby przy odsuwaniu robiły dużo hałasu – wybierzmy stelaż aluminiowy. Jest lżejszy, cichszy i nadaje się do wysokich pomieszczeń. Dla estetów jest możliwość okleiny bądź nadruku na drzwiach garderoby. Dzięki temu możemy całkowicie wtopić w tło naszą garderobę

Polecane dla Ciebie