Trwa ładowanie...

Dzień Dziecka Utraconego. Na jakie wsparcie mogą liczyć kobiety?

 Maria Krasicka
15.10.2021 15:57
Dzień Dziecka Utraconego. Na jakie wsparcie mogą liczyć kobiety?
Dzień Dziecka Utraconego. Na jakie wsparcie mogą liczyć kobiety? (GettyImages)

15 października jest Dniem Dziecka Utraconego. Z tej okazji Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego zorganizowała akcję #niejesteśsama, która ma na celu przełamanie tabu, jakim jest temat poronienia oraz wsparcie kobiet, które doświadczyły utraty dziecka.

spis treści

1. Utrata dziecka tematem tabu

Poronienia dotyczą 10-15 proc. wszystkich ciąż. Oznacza to, że na 10 ciężarnych kobiet, przynajmniej jedna z nich doświadczy poronienia. Każdego roku jest to około 40 tys. kobiet w Polsce, które po stracie dziecka potrzebują wsparcia.

Niestety często zostają z tym same i cierpią po cichu, obwiniając siebie. Zdarza się również, że bez wsparcia nawet ze strony najbliższych, bez zrozumienia, bez odpowiedniej opieki personelu medycznego i psychologów, bez zachowania odpowiednich standardów. Wszystko dlatego, że rozmowa o stracie dalej jest tematem tabu, a poronienia są bagatelizowane przez osoby, które ich nie doświadczyły.

- Gdy zaszłam w ciążę i gdy dowiedziałam się, że to będą bliźnięta, to były najpiękniejsze chwile mojego życia – wspomina Barbara, jedna z naszych czytelniczek. - Wszyscy gratulowali, cieszyli się, podziwiali mój brzuch, który rósł. Po stracie słyszałam: "jesteś jeszcze młoda i będziesz miała dzieci" albo unikali tematu, odwracali wzrok. Wystarczyłoby, żeby podeszli, mówiąc, że wiedzą, że cierpię, że są z nami, ze mną - dodaje.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Co roku poronienia doświadcza 40 tys. Polek
Co roku poronienia doświadcza 40 tys. Polek (GettyImages)

2. Dzień Dziecka Utraconego

Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego w Dniu Dziecka Utraconego wychodzi naprzeciw wszystkim kobietom, które doświadczyły straty i zachęca do włączenia się do akcji #niejesteśsama. Pokazuje tym samym, że kobiety mogą zwrócić się po bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną w tak trudnym dla nich czasie.

W ramach akcji przygotowano spot, w którym kobiety zgodziły się podzielić swoimi doświadczeniami, a także bezpłatny ebook dostępny od 15 października na oficjalnej stronie.

Fundacja zachęca do udostępniania spotu w mediach społecznościowych z hashtagiem #niejesteśsama. Jak zaznaczają, wiele osób może sobie nie zdawać sprawy, że w najbliższym otoczeniu ma kobietę, która doświadczyła straty. Ważne, by każda z nich miała świadomość, że nie jest sama i może liczyć na wsparcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze