Dziecko z zespołem Downa. Jak wspierać rozwój malucha z zespołem Downa?
Dziecko z zespołem Downa nie różni się zbytnio od innych dzieci pod względem ulubionych zabawek oraz aktywności. Rodzice i opiekunowie powinni jednak wiedzieć, które zabawki będą szczególnie pomocne w rozwoju dzieci dotniętych tą wadą genetyczną. Odpowiednie zabawki i aktywności nie tylko umożliwiają maluchom z zespołem Downa rozwijanie umiejętności, ale także pozwalają na wzmocnienie poczucia własnej wartości i integrację z otoczeniem. Które zabawki najlepiej się sprawdzą? Sprawdź!
1. Czym jest zespół Downa?
Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, spowodowany trisomią chromosomu 21. To najczęściej występujące zaburzenie chromosomalne u ludzi. Ryzyko pojawienia się tej choroby u potomstwa rośnie razem z wiekiem matki.
Osoby z zespołem Downa charakteryzuje niepełnosprawność intelektualna oraz typowe zmiany w wyglądzie zewnętrznym, takie jak:
- spłaszczona nasada nosa oraz potylica;
- migdałowaty kształt oczu;
- małe, nisko osadzone małżowiny uszne;
- fałd nad powieką;
- powiększony język;
- szerokie i krótkie stopy i dłonie;
- krótkie kończyny względem tułowia.
Osoby z zespołem Downa ponadto są podatne na różne schorzenia i problemy zdrowotne, takie jak:
- wady serca;
- obniżoną odporność;
- zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego;
- kłopoty ze słuchem i wzrokiem;
- padaczka;
- refluks żołądkowo - przełykowy;
- nawracające infekcje ucha;
- zespół bezdechu.
2. Jak wygląda rozwój dziecka z zespołem Downa?
Dzieci z zespołem Downa nie mają typowego charakteru lub rodzaju zachowań. Dzieci z tym zespołem mają różne temperamenty, jednak większość z nich wyrasta na miłe, radosne, pogodne i uczciwe osoby.
Rozwój motoryczny u dzieci z zespołem Downa bywa opóźniony. Niezbędne może okazać się wsparcie w nauce chodzenia, koordynacji ruchowej i umiejętności manipulacyjnych. Fizjoterapia i terapia zajęciowa mogą pomóc w osiągnięciu odpowiednich umiejętności w tym zakresie.
Dzieci oraz dorośli z zespołem Downa zwykle mają pewne trudności intelektualne, choć zakres tych trudności może być różny. Wsparcie edukacyjne, w tym edukacja specjalna, może pomóc w rozwijaniu ich potencjału intelektualnego.
Wprowadzanie dzieci z zespołem Downa do komunikacji werbalnej i niewerbalnej może wymagać dodatkowego wysiłku. Wczesne interwencje, takie jak terapia mowy i komunikacji, mogą pomóc w rozwijaniu tych umiejętności.
Osoby z zespołem Downa mogą wykazywać zdolności społeczne i emocjonalne, choć miewają też trudności z nawiązywaniem relacji i rozumieniem subtelnych aspektów społecznych. Wsparcie w rozwijaniu tych umiejętności jest ważne dla integracji społecznej.
Dzieci z zespołem Downa warto zachęcać do osiągania większej samodzielności i niezależności, co pomaga budować ich pewność siebie i umiejętności potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym.
3. Najlepsze zabawki dla dziecka z zespołem Downa
Wybór zabawek dla dzieci z zespołem Downa powinien być dokonywany z uwzględnieniem ich działania na rozwój dziecka. Kierując się dobrem malucha powinniśmy wybierać produkty, które w odpowiedni sposób przyczynią się do lepszego przyswajania wiedzy oraz nowych umiejętności.
Dobrym pomysłem na zabawkę dla niemowlęcia z zespołem Downa będzie miś szumiś, którego maluch będzie mógł przytulać i głaskać, a uspokajający szum misia ułatwi wyciszenie i zasypianie. W przypadku tak małych dzieci sprawdzą się również cymbałki i bębenki.
Dla starszych dzieci odpowiedni będzie zestaw zabawek sensorycznych, które sprawdzą się zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek. Tego rodzaju zabawki świetnie rozwijają zmysł dotyku, słuchu i wzroku, a także stymulują rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy.
Ponadto odpowiednie dla dzieci z zespołem Downa będą:
- zabawki manipulacyjne;
- puzzle;
- książki obrazkowe;
- zabawki interaktywne;
- gry planszowe;
- zabawki do zabawy na zewnątrz (np. rowerki, huśtawki czy piaskownice).
4. Jakie aktywności są najlepsze dla rozwoju dziecka z zespołem Downa?
Aktywności dla dzieci z zespołem Downa powinny być dostosowane do ich indywidualnych umiejętności, zainteresowań i potrzeb.
Odpowiednią formą aktywności będą z pewnością:
- zajęcia plastyczne;
- zajęcia muzyczne;
- pływanie;
- zajęcia sportowe;
- zabawy na świeżym powietrzu;
- zajęcia kulinarne;
- zabawa w teatr;
- zajęcia manualne;
- odkrywanie nowych miejsc.
Niezależnie od wybranej aktywności, bardzo ważne jest dostosowanie jej do potrzeb i umiejętności malucha. Powinniśmy wspierać dziecko w rozwijaniu jego potencjału, umiejętności społecznych i emocjonalnych, a także zapewniać mu możliwość zabawy i interakcji z innymi dziećmi.