Trwa ładowanie...

Dziecko z zespołem Downa. Jak wspierać rozwój malucha z zespołem Downa?

 Ewa Rosiecka
24.08.2023 19:24
Dziecko z zespołem Downa zwykle jest pogodne i radosne
Dziecko z zespołem Downa zwykle jest pogodne i radosne (Adobe Stock)

Dziecko z zespołem Downa nie różni się zbytnio od innych dzieci pod względem ulubionych zabawek oraz aktywności. Rodzice i opiekunowie powinni jednak wiedzieć, które zabawki będą szczególnie pomocne w rozwoju dzieci dotniętych tą wadą genetyczną. Odpowiednie zabawki i aktywności nie tylko umożliwiają maluchom z zespołem Downa rozwijanie umiejętności, ale także pozwalają na wzmocnienie poczucia własnej wartości i integrację z otoczeniem. Które zabawki najlepiej się sprawdzą? Sprawdź!

spis treści

1. Czym jest zespół Downa?

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, spowodowany trisomią chromosomu 21. To najczęściej występujące zaburzenie chromosomalne u ludzi. Ryzyko pojawienia się tej choroby u potomstwa rośnie razem z wiekiem matki.

Osoby z zespołem Downa charakteryzuje niepełnosprawność intelektualna oraz typowe zmiany w wyglądzie zewnętrznym, takie jak:

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
 • spłaszczona nasada nosa oraz potylica;
 • migdałowaty kształt oczu;
 • małe, nisko osadzone małżowiny uszne;
 • fałd nad powieką;
 • powiększony język;
 • szerokie i krótkie stopy i dłonie;
 • krótkie kończyny względem tułowia.

Osoby z zespołem Downa ponadto są podatne na różne schorzenia i problemy zdrowotne, takie jak:

Rozwój dziecka - jak możesz mu pomóc?
Rozwój dziecka - jak możesz mu pomóc?

Odpowiedzialność za harmonijny i zrównoważony rozwój dziecka leży po stronie rodziców.

zobacz galerię

2. Jak wygląda rozwój dziecka z zespołem Downa?

Dzieci z zespołem Downa nie mają typowego charakteru lub rodzaju zachowań. Dzieci z tym zespołem mają różne temperamenty, jednak większość z nich wyrasta na miłe, radosne, pogodne i uczciwe osoby.

Rozwój motoryczny u dzieci z zespołem Downa bywa opóźniony. Niezbędne może okazać się wsparcie w nauce chodzenia, koordynacji ruchowej i umiejętności manipulacyjnych. Fizjoterapia i terapia zajęciowa mogą pomóc w osiągnięciu odpowiednich umiejętności w tym zakresie.

Dzieci oraz dorośli z zespołem Downa zwykle mają pewne trudności intelektualne, choć zakres tych trudności może być różny. Wsparcie edukacyjne, w tym edukacja specjalna, może pomóc w rozwijaniu ich potencjału intelektualnego.

Wprowadzanie dzieci z zespołem Downa do komunikacji werbalnej i niewerbalnej może wymagać dodatkowego wysiłku. Wczesne interwencje, takie jak terapia mowy i komunikacji, mogą pomóc w rozwijaniu tych umiejętności.

Osoby z zespołem Downa mogą wykazywać zdolności społeczne i emocjonalne, choć miewają też trudności z nawiązywaniem relacji i rozumieniem subtelnych aspektów społecznych. Wsparcie w rozwijaniu tych umiejętności jest ważne dla integracji społecznej.

Dzieci z zespołem Downa warto zachęcać do osiągania większej samodzielności i niezależności, co pomaga budować ich pewność siebie i umiejętności potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym.

3. Najlepsze zabawki dla dziecka z zespołem Downa

Wybór zabawek dla dzieci z zespołem Downa powinien być dokonywany z uwzględnieniem ich działania na rozwój dziecka. Kierując się dobrem malucha powinniśmy wybierać produkty, które w odpowiedni sposób przyczynią się do lepszego przyswajania wiedzy oraz nowych umiejętności.

Dobrym pomysłem na zabawkę dla niemowlęcia z zespołem Downa będzie miś szumiś, którego maluch będzie mógł przytulać i głaskać, a uspokajający szum misia ułatwi wyciszenie i zasypianie. W przypadku tak małych dzieci sprawdzą się również cymbałki i bębenki.

Dla starszych dzieci odpowiedni będzie zestaw zabawek sensorycznych, które sprawdzą się zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek. Tego rodzaju zabawki świetnie rozwijają zmysł dotyku, słuchu i wzroku, a także stymulują rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy.

Ponadto odpowiednie dla dzieci z zespołem Downa będą:

4. Jakie aktywności są najlepsze dla rozwoju dziecka z zespołem Downa?

Aktywności dla dzieci z zespołem Downa powinny być dostosowane do ich indywidualnych umiejętności, zainteresowań i potrzeb.

Odpowiednią formą aktywności będą z pewnością:

 • zajęcia plastyczne;
 • zajęcia muzyczne;
 • pływanie;
 • zajęcia sportowe;
 • zabawy na świeżym powietrzu;
 • zajęcia kulinarne;
 • zabawa w teatr;
 • zajęcia manualne;
 • odkrywanie nowych miejsc.

Niezależnie od wybranej aktywności, bardzo ważne jest dostosowanie jej do potrzeb i umiejętności malucha. Powinniśmy wspierać dziecko w rozwijaniu jego potencjału, umiejętności społecznych i emocjonalnych, a także zapewniać mu możliwość zabawy i interakcji z innymi dziećmi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze