Zabawki interaktywne i ich pozytywny wpływ na niemowlę

Wielu rodziców o zakupie zabawki interaktywnej myśli już w chwili kompletowania wyprawki. Czym są tego rodzaju produkty i jaki mają wpływ na rozwijające się niemowlę?

Zabawki interaktywne w ostatnich latach biją rekordy popularności. Rodzice kupują je na potęgę. Wydaje się bowiem, że tego rodzaju gadżety mogą dziecko wiele nauczyć. Faktycznie tak jest, o ile oczywiście będą one wykorzystywane w odpowiedni sposób.

Polecane wideo:

Samo kupienie zabawki nie wystarczy. Konieczne jest uczestnictwo rodzica w zabawie, towarzyszenie małemu człowiekowi w poznawaniu świata, zauważanie jego sukcesów i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Maluch bowiem tego właśnie od rodzica oczekuje – bycia z nim – bo w ten sposób będzie miał odwagę robić kolejne kroki w rozwoju.

Wybór zabawek interaktywnych jest ogromny. Czym się zatem kierować przy ich zakupie? Przede wszystkim bezpieczeństwem i funkcjonalnością. To ważne, jeśli nie chcemy, by dziecko szybko się znudziło. Dobrze też wybierać produkty sprawdzonych marek, które są dostępne na rynku od wielu lat i zaufały im miliony ludzi na całym świecie.

Zabawka powinna być ponadto dostosowana do wieku dziecka. Jeśli niemowlę nie będzie umiało się nią bawić, wówczas szybko się zniechęci. Z kolei zabawki zaprojektowane w taki sposób, by sprostać wymaganiom już kilkumiesięcznych maluchów, rozbudzają ich ciekawość i zachęcają do aktywności.

Zabawka edukacyjna musi być ponadto uszyta z delikatnych materiałów i wygrywać delikatne dla ucha melodie. Głośne dźwięki nie są wskazane, bo jedynie przestraszą maluszka. Podobnie jest z kolorami. Dobre są te pastelowe, stonowane. Jeśli będzie zbyt barwnie, dziecko będzie miało problem ze skupieniem uwagi na jednym elemencie.

A jaki cel mają zabawki interaktywne? Przede wszystkim pomagają w stymulacji rozwoju dziecka, rozbudzają jego ciekawość świata i zapewniają rozrywkę na odpowiednim poziomie.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną?

By zabawka interaktywna była dla dziecka atrakcyjna, powinna dawać moc możliwości i sposobów na spędzenie czasu. Taka właśnie jest mata gimnastyczna, która dedykowana jest zarówno dzieciom, które dopiero zaczynają intensywnie poznawać świat, jak i nieco starszym maluchom. To ogromna zaleta maty – dziecko nie znudzi się nią szybko. Wyposażona jest w wiele przyjemnych dla zmysłów niemowlęcia zabawek, które pomagają rozwijać jego zdolności motoryczne. Nieco starszemu maluszkowi z kolei spodoba się interaktywna kierownica, która pozwoli wczuć się w rolę małego kierowcy. Znajduje się na niej zarówno lusterko, jak i klakson, który po naciśnięciu wydaje przyjazne dla ucha dźwięki.

Zadaniem zabawki interaktywnej jest nie tylko zapewnienie dziecku rozrywki dostosowanej do jego wieku, ale też nauczenie czegoś nowego. By przyswajanie wiedzy było łatwiejsze, musi być ona przekazywana w odpowiedniej formie. A dla malucha najlepsza w tym zakresie jest zabawa z rodzicami przy wykorzystaniu odpowiednich zabawek. Bardzo pozytywnie wpływa to na niemowlę. Przy mamie, tacie czy starszym rodzeństwie maluszek czuje się bezpiecznie. Opiekunowie mogą przy tym nagradzać słownie sukcesy i osiągnięcia dziecka. W ten sposób mały człowiek będzie przyswajać nowe wyrazy i zapamiętywać je, po to, by już za kilka miesięcy zacząć wypowiadać pierwsze słowa i budować zdania.

Mówiący miś, wydający dźwięki samochodzik, a może śpiewające zajączki? Dzieci uwielbiają takie zabawki. Ważne jednak, by były one odpowiednio dobrane i dostosowane do potrzeb małego człowieka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Zabawki dla niemowlaka
Zabawki dla niemowlaka

Książki dla niemowląt

Wydaje się, że kupowanie książek niemowlętom nie ma sensu. Nic bardziej mylnego. Dla prawidłowego rozwoju malucha, konieczna jest właściwa stymulacja różnego rodzaju zmysłów. Czytanie książeczek nawet niemowlętom przyczynia się do budowania więzi z dzieckiem....

Zabawki dla niemowlaka

Maty edukacyjne dla niemowląt

bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących pluszaków, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne. Dlaczego (...) zabezpieczającego płotka - mata staje się minikojcem. Na pałąkach przywieszone...

Zabawki dla niemowlaka

Co w prezencie dla malca?

Wybierasz się w odwiedziny lub na urodziny do znajomych czy rodziny z małym dzieckiem i zastanawiasz się, jaki prezent wybrać? Pomyśl o praktycznej zabawce, takiej jak Ubranko-otulanko zaprojektowane przez Anię Dereszowską. Niejedni wujkowie, dziadkowie...

Zabawki dla niemowlaka

Muzyka dla niemowląt

Muzyka dla niemowląt

dla niemowlaka będą łagodne dźwięki o dość wysokiej częstotliwości, harmonii, z melodyjnymi, wyrazistymi tematami, koniecznie w tonacjach durowych

Zabawki dla niemowlaka

Misie popularne w Polsce

Misie popularne w Polsce

Miś - uniwersalna zabawka Miś to zabawka, która jest ponadczasowa i uniwersalna. Pasuje zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, a nawet na prezent dla dorosłej osoby.

Zabawki dla niemowlaka

Prawda o pluszowym misiu

Prawda o pluszowym misiu

Pluszowy miś Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny i nietrudno jest pogubić się w ich gąszczu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów, faktur i kolorów, które w zawrotnym tempie zmieniają się pod wpływem następujących trendów.

Zabawki dla niemowlaka

Poznaj ubranko-otulanko

, czym jest ubranko-otulanko. Ubranka-otulanka to pomysłowe zabawki, które mają w środku miejsce na butelkę ze smoczkiem lub bidon. Miękki pluszak (...) w kształcie zwierzaka ułatwia dziecku samodzielne trzymanie butelki, a do jej opróżniania...

Zabawki dla niemowlaka

Najpopularniejsze misie w Polsce

Historia pluszowego misia sięga 1902 roku, kiedy produkcją tego typu zabawek zajęła się amerykańska firma Ideal Toy. Od tamtej pory miś zdobywał coraz większą popularność, stając się ulubioną maskotką dzieci na całym świecie oraz bohaterem książek, bajek...