Trwa ładowanie...

Zabawki interaktywne i ich pozytywny wpływ na niemowlę

Wielu rodziców o zakupie zabawki interaktywnej myśli już w chwili kompletowania wyprawki. Czym są tego rodzaju produkty i jaki mają wpływ na rozwijające się niemowlę?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Zabawki interaktywne w ostatnich latach biją rekordy popularności. Rodzice kupują je na potęgę. Wydaje się bowiem, że tego rodzaju gadżety mogą dziecko wiele nauczyć. Faktycznie tak jest, o ile oczywiście będą one wykorzystywane w odpowiedni sposób.

Samo kupienie zabawki nie wystarczy. Konieczne jest uczestnictwo rodzica w zabawie, towarzyszenie małemu człowiekowi w poznawaniu świata, zauważanie jego sukcesów i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Maluch bowiem tego właśnie od rodzica oczekuje – bycia z nim – bo w ten sposób będzie miał odwagę robić kolejne kroki w rozwoju.

Wybór zabawek interaktywnych jest ogromny. Czym się zatem kierować przy ich zakupie? Przede wszystkim bezpieczeństwem i funkcjonalnością. To ważne, jeśli nie chcemy, by dziecko szybko się znudziło. Dobrze też wybierać produkty sprawdzonych marek, które są dostępne na rynku od wielu lat i zaufały im miliony ludzi na całym świecie.

Zabawka powinna być ponadto dostosowana do wieku dziecka. Jeśli niemowlę nie będzie umiało się nią bawić, wówczas szybko się zniechęci. Z kolei zabawki zaprojektowane w taki sposób, by sprostać wymaganiom już kilkumiesięcznych maluchów, rozbudzają ich ciekawość i zachęcają do aktywności.

Zabawka edukacyjna musi być ponadto uszyta z delikatnych materiałów i wygrywać delikatne dla ucha melodie. Głośne dźwięki nie są wskazane, bo jedynie przestraszą maluszka. Podobnie jest z kolorami. Dobre są te pastelowe, stonowane. Jeśli będzie zbyt barwnie, dziecko będzie miało problem ze skupieniem uwagi na jednym elemencie.

A jaki cel mają zabawki interaktywne? Przede wszystkim pomagają w stymulacji rozwoju dziecka, rozbudzają jego ciekawość świata i zapewniają rozrywkę na odpowiednim poziomie.

1. Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną?

By zabawka interaktywna była dla dziecka atrakcyjna, powinna dawać moc możliwości i sposobów na spędzenie czasu. Taka właśnie jest mata gimnastyczna, która dedykowana jest zarówno dzieciom, które dopiero zaczynają intensywnie poznawać świat, jak i nieco starszym maluchom. To ogromna zaleta maty – dziecko nie znudzi się nią szybko. Wyposażona jest w wiele przyjemnych dla zmysłów niemowlęcia zabawek, które pomagają rozwijać jego zdolności motoryczne. Nieco starszemu maluszkowi z kolei spodoba się interaktywna kierownica, która pozwoli wczuć się w rolę małego kierowcy. Znajduje się na niej zarówno lusterko, jak i klakson, który po naciśnięciu wydaje przyjazne dla ucha dźwięki.

Zadaniem zabawki interaktywnej jest nie tylko zapewnienie dziecku rozrywki dostosowanej do jego wieku, ale też nauczenie czegoś nowego. By przyswajanie wiedzy było łatwiejsze, musi być ona przekazywana w odpowiedniej formie. A dla malucha najlepsza w tym zakresie jest zabawa z rodzicami przy wykorzystaniu odpowiednich zabawek. Bardzo pozytywnie wpływa to na niemowlę. Przy mamie, tacie czy starszym rodzeństwie maluszek czuje się bezpiecznie. Opiekunowie mogą przy tym nagradzać słownie sukcesy i osiągnięcia dziecka. W ten sposób mały człowiek będzie przyswajać nowe wyrazy i zapamiętywać je, po to, by już za kilka miesięcy zacząć wypowiadać pierwsze słowa i budować zdania.

Mówiący miś, wydający dźwięki samochodzik, a może śpiewające zajączki? Dzieci uwielbiają takie zabawki. Ważne jednak, by były one odpowiednio dobrane i dostosowane do potrzeb małego człowieka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.