Dziecko ssie kciuk
Wiele mam zastanawia się, czy to normalne, że ich dziecko ssie kciuk. Ssanie kciuka u dziecka zaczyna się już w życiu płodowym i jest najzupełniej normalnym przejawem odruchu ssania. W ten sposób dziecko "ćwiczy" późniejsze ssanie piersi matki. W pewnym momencie jednak ssanie kciuka powinno zaniknąć. Kilkuletnie dziecko ssące kciuk może przez to mieć później problemy ze zgryzem i z wymową, dlatego uważnie obserwujmy naszą pociechę i interweniujmy, kiedy zauważymy jakieś nieprawidłowości.
1. Przyczyny i skutki ssania kciuka
Ssanie kciuka u niemowląt to zupełnie naturalny i niegroźny dla zdrowia odruch. Naturalna potrzeba ssania zaczyna zmniejszać się u półrocznego dziecka. Dziecko ssie kciuk także później, kiedy jest:
- smutne,
- zmęczone,
- śpiące,
- głodne,
- znudzone,
- przestraszone.
Dziecko ssie kciuk aby się uspokoić nawet w wieku 6 lat. Zwykle ssanie palca przez dziecko zanika w wieku 3-6 lat.
Jeśli dziecko ssie kciuk dłużej niż powinno, może to doprowadzić do problemów ze zgryzem i wymową, jest to wtedy zły nawyk u dziecka. Momentem krytycznym jest wiek mniej więcej 5 lat. Jeśli dziecko ssie kciuk w tym wieku zbyt często, może to wywołać:
- skrzywienie zgryzu,
- deformację podniebienia,
- wysunięcie zębów na zewnątrz,
- problemy z wymową głosek "t" i "d".
Oduczenie przez dziecko ssania kciuka może zapobiec tym problemom. Jeśli rozpocznie się oduczanie na czas, jest jeszcze szansa, że te problemy cofną się same lub w ogóle nie wystąpią.
2. Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?
Na początek porozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz mu, czym grozi ssanie kciuka. Ważne jest, aby dziecko nie odczuwało zakazu ssania kciuka jako kary, ale jako pomoc z twojej strony. Sposoby na oduczenie ssania kciuka:
- zakładaj dziecku rękawiczki lub owijaj kciuk bandażem,
- nagradzaj dziecko za powstrzymanie się od ssania np. przez cały dzień lub tydzień,
- nakładaj dziecku codziennie na paznokcie specjalny, gorzki w smaku lakier.
Jeśli dziecko ssie kciuk mimo konsekwentnego stosowania powyższych sposobów, konieczna jest wizyta u specjalisty, który może zastosować np. terapię behawioralną.