Trwa ładowanie...

Dziecko na kwarantannie. Takie kary grożą za łamanie przepisów

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 20.12.2021 16:28
Dziecko na kwarantannie. Przepisy, kary, świadczenia
Dziecko na kwarantannie. Przepisy, kary, świadczenia (GettyImages)

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wielu rodziców odczuwa coraz większy lęk o zdrowie swoich pociech. Według specjalistów to właśnie dzieci i osoby niezaszczepione są teraz najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Dodatkowym problemem, którego obawiają się rodzice, jest kwarantanna, która w przypadku wystąpienia zakażenia w szkole, jest w stanie uziemić całe rodziny. Jednak jak to wygląda w praktyce?

spis treści

1. Dziecko na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem

Przepisy dotyczące kwarantanny dzieci budzą wiele kontrowersji wśród rodziców. Na grupach szkolnych i przedszkolnych od kilku tygodni jest to temat, który rozgrzewa użytkowników do czerwoności. Według rodziców zasady kierowania na kwarantannę lub izolację dziecka, które miało kontakt z osobą zakażoną lub samo uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19, są nielogiczne.

"W tym wszystkim nie ma sensu ani logiki. Moja córka też miała kwarantannę od środy do poniedziałku włącznie. Pani z sanepidu zadzwoniła, że ma być na kwarantannie, a jak zapytałam co z nami, czyli drugą córką i ze mną - to nie obowiązuje. To jest chore. Ona ma być w domu, żeby nie zarażać, a my możemy dalej wirusa przenosić. Tylko geniusz mógł to wymyślić, no ale u nas w rządzie sami tacy geniusze także...." - pisze na forum dla rodziców jedna z mam.

Zobacz film: "Jak wygląda sytuacja w szpitalach pediatrycznych? Dr Feleszko: Takim sytuacjom można zapobiec"

Jednak przepisy mówią jasno: jeżeli dziecko miało bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 (np. w klasie), zostaje objęte kwarantanną. Według informacji umieszczonych na stronie gov.pl rodzice i rodzeństwo nie muszą na niej przebywać:

"Kwarantannie nie podlegają rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole" - czytamy.

- Jako rodzic uważam, że to absurdalne, że kwarantanna obejmuje tylko dzieci, a ich rodzice, rodzeństwo normalnie funkcjonują i mogą swobodnie roznosić wirusa, nawet jeżeli są zaszczepieni. Przecież można zarażać, zanim pojawią się objawy. Dlaczego nikt nie wykonuje regularnych testów wśród dzieci w szkołach? W niektórych placówkach klasy są już po raz kolejny wysyłane na kwarantanne, wracają na kilka dni do szkoły, a potem znowu nauka zdalna. Do czego to prowadzi? Chyba że komuś chodzi o to, żeby wszyscy przechorowali COVID - pisze pani Kasia, nasza czytelniczka.

Dlatego też należy zachować wszelkie środki ostrożności. To, że dziecko nie wykazuje żadnych objawów, nie znaczy, że nie zaraziło się koronawirusem. Domownicy malucha powinni ograniczyć wszelkie kontakty na czas jego kwarantanny.

Dziecko na kwarantannie
Dziecko na kwarantannie (GettyImages)

2. Kwarantanna dziecka zakażonego koronawirusem

Natomiast jeżeli dziecko uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19, zostanie nałożona na nie izolacja. Wtedy wszystkie osoby zamieszkujące z chorym maluchem muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie.

"Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej" – czytamy na stronie gov.pl.

Informacja o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji wraz z wynikami testu na COVID-19 pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta, także w przypadku dziecka.

3. Kara za niestosowanie się do kwarantanny

Jeżeli dziecko uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19, wszyscy domownicy muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie. Jeżeli tego nie zrobią, informowane są służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową zgodnie z art. 116 kw. Łamanie obowiązujących przepisów powoduje bowiem bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne.

Paragraf 1 art. 116 kodeksu wykroczeń mówi jasno, że osoba, która ma świadomość bycia zakażonym, lub poddanym kwarantannie i nie przestrzega nakazów, lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom, podlega karze grzywny lub nagany.

"Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w §1 nakazów, zakazów, wskazań lub zarządzeń leczniczych" - czytamy.

Mandat za takie wykroczenie może wynieść nawet tysiąc złotych. Jeżeli w toku śledztwa okaże się, że niestosowanie się do zaleceń było umyślne, może grozić nawet kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Mówi o tym art. 165§1 kk tj. narażenie na utratę życia lub zdrowia innych osób.

4. Zasiłek opiekuńczy na czas kwarantanny

Należy jednak pamiętać, że rodzice objęci ubezpieczeniem chorobowym mogą się ubiegać o zasiłek opiekuńczy w razie konieczności opieki nad dzieckiem także w przypadku kwarantanny lub izolacji. Zgodnie z przepisami, dziecko skierowane na kwarantannę jest uznawane za chore.

Świadczenie to przysługuje jedynie rodzicom, których dzieci nie przekroczyły 14. roku życia. Aby je otrzymać, należy wypełnić oświadczenie dla pracodawcy, którego wzór znajduje się na stronie gov.pl.

Zasiłek przysługuje również rodzicom, których dziecko (do ósmego roku życia) jest zdrowe i nie miało kontaktu z osobą zakażoną, lecz placówka, do której uczęszcza, została niespodziewanie zamknięta (wiadomość o zamknięciu była krótsza niż siedem dni).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze