Trwa ładowanie...

Podejrzewasz, że twoje dziecko jest zakażone koronawirusem SARS-CoV-2? Podpowiadamy, co robić, a czego unikać

Avatar placeholder
17.10.2020 14:03
Jak rozpoznać koronawirusa u dziecka?
Jak rozpoznać koronawirusa u dziecka? (123rf)

Większość badań dotyczących przebiegu COVID-19 w różnych grupach wiekowych sugeruje, że dzieci przechodzą infekcję bezobjawowo. Jeśli jednak objawy się pojawią, zazwyczaj są bardzo łagodne. Mimo to rodzice obawiają się zakażenia swoich pociech, szczególnie po ich powrocie do szkół oraz obserwując coraz większe liczby nowych przypadków zachorowań. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli podejrzewasz u dziecka zakażenie SARS-CoV-2.

1. Objawy koronawirusa u dzieci

Choć dzieci zazwyczaj przechodzą COVID-19 bezobjawowo, badania potwierdziły przypadki zakażenia, u których wystąpiły łagodne objawy grypopodobne:

  • kaszel,
  • katar,
  • biegunka i mdłości,
  • niechęć do spożywania płynów i zmniejszona częstotliwość oddawania moczu u dziecka,
  • nieustępujący płacz bez wyraźnej przyczyny,
  • gorączka, która nie ustępuje po podaniu leków zmniejszających temperaturę.

Warto jednak podkreślić, że w sezonie infekcyjnym, czyli jesienno-zimowym, mogą one występować znacznie częściej niż zwykle.

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Zważając na szybki rozwój pandemii w naszym kraju,ryzyko zakażenia wzrasta. Chorują nauczyciele i uczniowie.

2. Co powinien zrobić rodzic, jeśli podejrzewa COVID-19 u swojego dziecka?

Jeśli rodzic wie, że któryś z nauczycieli lub uczniów jest zakażony SARS-CoV-2 albo jego dziecko miało z tą osobą kontakt, powinien: zostawić dziecko w domu, skonsultować sprawę z lekarzem POZ.

Na ten czas warto wziąć w pracy tzw. urlop opiekuńczy.

Rodzic powinien przygotować się na to, że najpewniej konsultacja z lekarzem odbędzie się w formie teleporady – bez względu na to, czy u dziecka występują niepokojące objawy, czy nie.

Jeśli lekarz POZ uzna, że istnieje ryzyko, że dziecko jest chore, może zlecić wykonanie testu w kierunku COVID-19. Wówczas rodzic powinien pozostać z dzieckiem w domu, oboje w izolacji, aż do momentu uzyskania wyniku.

Warto jednak pamiętać, że możliwy kontakt z osobą zakażoną będzie głównym powodem do tego, aby podejrzewać u dziecka zakażenie i zlecenie testu.

3. Dokładnie przeanalizuj stan zdrowia dziecka i rzetelnie opisz lekarzowi objawy

Oczywiście mogą zdarzyć się również sytuacje, w których rodzic podejrzewa, że dziecko może być zakażone, ponieważ występują u niego objawy grypopodobne lub inne nietypowe objawy mogące sygnalizować zakażenie. Pediatrzy zaznaczają jednak, że często rodzice mogą je mylić, szczególnie w sezonie infekcyjnym.

- Dzieci, szczególnie w sezonie infekcyjnym, bardzo często kaszlą, mają katar i gorączkę. Szczególnie często pojawia się gorączka, ale w takim przypadku rodzice nie powinni panikować i od razu wiązać tego z COVID-19 - tłumaczy dr Alicja Sapała-Smoczyńska, pediatra. Specjalistka przypomina również, że większość dzieci przechodzi COVID-19 zupełnie bezobjawowo, więc nawet jeśli dziecko jest zakażone, rodzice prawdopodobnie tego nie wyłapią.

Dla bezpieczeństwa warto jednak skonsultować niepokojący stan zdrowia dziecka z lekarzem i również pozostawić je w tym czasie w izolacji i pod opieką. Przed zgłoszeniem się do lekarza rodzice powinni jednak dokładnie przeanalizować stan dziecka, a następnie rzetelnie opisać lekarzowi objawy występujące u jego pociechy.

4. Pozostaw dziecko w izolacji, chroń osoby narażone na ciężki przebieg COVID-19

Specjaliści zaznaczają, że COVID-19 nie jest niebezpieczny dla dzieci. Warto jednak wykryć zakażenie, aby chronić osoby narażone na ciężki przebieg oraz śmierć. Mowa o osobach starszych, pacjentach onkologicznych czy przewlekle chorujących.

Rodzicu, jeśli stan zdrowia twojego dziecka wyraźnie cię zaniepokoi lub wiesz, że dziecko miało kontakt z osobą zakażoną lub potencjalnie zakażoną, lepiej zostaw dziecko w domowej izolacji i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który może zlecić wykonanie testu. Pamiętaj, aby chronić osoby starsze i schorowane przed kontaktem z dzieckiem.

Zobacz także: Dziecko kaszle i ma katar. Czy to może być COVID-19 i lepiej nie posyłać go do szkoły?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze