Trwa ładowanie...

Dzieci bez szczepionki na koronawirusa. Prof. Horban tłumaczy

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, przyznał, że po wprowadzeniu szczepionki na koronawirusa na polski rynek, pierwszeństwo w uzyskaniu leku będą miały osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Oznacza to, że najmłodsi obywatele nie będą szczepieni, ponieważ według statystyk dzieci najłagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem.

Zobacz film: "Eksperci alarmują. "Odra Party" niebezpiecznym zagraniem rodziców"

spis treści

1. Szczepionka na koronawirusa

Prof. Andrzej Horban podzielił się informacjami na temat szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Doradca premiera ds. COVID-19 zapytany o to, czy szczepienie będzie obowiązkowe, przyznał, że ze względu na to, jaka jest obecnie sytuacja epidemiologiczna, taka możliwość jest brana pod uwagę. Jednak będzie niezwykle trudna do wprowadzenia, ponieważ wymaga to dokładnego przygotowania, które wymaga czasu.

"Jeżeli wprowadza się coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość wyegzekwowania. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i szczepi się go przymusowo" – powiedział prof. Horban.

Ekspert dodał również, że jest przeciwnikiem wprowadzania kar za nieszczepienie się. Powiedział, że w takim przypadku kara jest prosta i bardzo szybka. Osoby, które nie poddadzą się szczepieniu, będą chorować.

Prof. Horban powiedział, że szczepionka będzie dostępna, dopiero kiedy zakończy trzecią fazę badań klinicznych. Oznacza to, że musi być najpierw przebadana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności na większej próbie badawczej.

"To musi potrwać i musi kosztować. Nie będziemy szczepili przed uzyskaniem tych wyników" - zaznaczył.

2. Szczepienia dzieci na koronawirusa

Prof. Andrzej Horban jasno powiedział, że dzieci również powinny być szczepione na koronawirusa. Są one szczególnie narażone na kontakt z patogenami, ze względu na duże zagęszczenie osób w szkołach i przedszkolach. Jednak dzieci nie będą szczepione w pierwszej kolejności, ponieważ jak wynika z badań, jest to grupa, która przechodzi koronawirusa najłagodniej.

"Na początku nie będziemy szczepili dzieci. [...] Bo jeżeli szczepionka będzie dostępna w ograniczonym zakresie, to będziemy szczepili ludzi, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby" – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.