Trwa ładowanie...

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom od 2017 roku

Szczepionki przeciwko pneumokokom dla wszystkich noworodków są bezpłatne od 1 stycznia 2017 roku – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Rozporządzenie zostało podpisane przez Konstantego Radziwiłła. Co to oznacza dla zdrowia dzieci?

Zobacz film: "Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień?"

1. Nowe rozporządzenie MZ

Od 2017 roku każdemu noworodkowi przysługuje darmowe szczepienie przeciwko pneumokokom. Dzięki nowym rozporządzeniom Ministerstwa Zdrowia zostało ono wpisane w obowiązkowy kalendarz szczepień.

Pod koniec października 2016 roku zapis o rozszerzeniu kalendarza szczepień obowiązkowch zniknął z projektu rozporządzenia. Powodem był brak pieniędzy na sfinansowanie szczepionek dla wszystkich dzieci. Projekt, mimo wcześniejszych uwag ze strony Ministerstwa Finansów, został jednak podpisany. Obecnie szczepienie przeciwko pneumokokom znajduje się na liście obowiązkowych szczepień, a nie - jak było dotychczas - na liście zalecanych.

Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 86 mln złotych. Pieniądze wygospodarowane zostały z resortu zdrowia. Kolejne 54 mln złotych pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia zwiększyło plan finansowy na zakup szczepionek do 160 mln złotych.

Przetarg na zakup ponad mln dawek szczepionek przeciwko pneumokokom został już ogłoszony. 50 proc. z nich ma zostać dostarczone do połowy grudnia 2016 roku.

2. Jakie choroby wywołują pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które bardzo często wywołują zakażenia u najmłodszych. Najczęściej lokalizują się w gardle i okolicach nosa, nie wywołują symptomów u zdrowych osób. Łatwo jednak można się nimi zarazić – najbardziej narażone są dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Szczepienie przeciwko pneumokokom będzie bezpłatne
Szczepienie przeciwko pneumokokom będzie bezpłatne (123rf)

Bakterie wywołują wiele chorób. Są to np.: zapalenia górnych dróg oddechowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, a nawet sepsa. Wiele zakażeń, mimo leczenia, powoduje komplikacje. Zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, pneumokoki mogą spowodować śmierć.

3. Statystyki WHO

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że rocznie z powodu zakażenia pneumokokami umiera pół mln dzieci do 5. roku życia. Według lekarzy jedynym skutecznym narzędziem w walce z tego rodzaju bakteriami są szczepienia ochronne.

 Dagmara Zagrodny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.