Trwa ładowanie...

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

 Sylwia Stachura
11.01.2015 11:56
Ruchy antyszczepionkowe w Polsce
Ruchy antyszczepionkowe w Polsce (Zdjęcie szczepienia / Shutterstock)

Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. Ruchy antyszczepionkowe zyskują zwolenników na całym świecie, również w Polsce. Czy uchylanie się od obowiązkowych szczepień rzeczywiście służy zdrowiu dzieci?

spis treści

1. Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce

Niechęć rodziców wobec szczepień rośnie z roku na rok. W Polsce w 2011 roku nie zostało zaszczepionych ok. 3 tys. dzieci, w 2012 roku już ponad 5 tys., a w 2013 roku ponad 7 tys. Eksperci szacują, że grupa niezaszczepionych dzieci była jeszcze większa w minionym roku.

Biorąc pod uwagę ogół dzieci objętych obowiązkowymi szczepieniami, grupa świadomie rezygnujących jest niewielka. Warto jednak wiedzieć, że w Europie i USA coraz częściej notuje się przypadki zachorowań na odrę. Dlaczego? To wynik decyzji rodziców, którzy bardzo często nie szczepią swoich pociech na tę chorobę.

2. Czy szczepionki są szkodliwe?

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci? Zwolennicy ruchu antyszczepionkowego uważają, że substancje zawarte w szczepionkach są bardziej szkodliwe dla zdrowia niż same choroby, przed którymi mają chronić. Przywoływane są argumenty, że szczepionki zawierają rtęć, aluminium i formaldehyd – substancje o toksycznym działaniu i bardzo wielu negatywnych skutkach ubocznych dla zdrowia.

Eksperci zapewniają jednak, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci i sugerują, by nie rezygnować z obowiązkowych szczepień. Podkreślają, że właśnie dzięki nim praktycznie całkowicie wyeliminowano wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Dzięki dobremu programowi szczepień ochronnych nasz kraj jest wolny od polio, różyczki, odry czy tężca noworodkowego.

Profesor Ewa Bernatowska, z kliniki immunologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, twierdzi, że szczepienia są polisą na zdrowie każdego z nas, bez względu na wiek czy płeć. Według niej są bezpieczne, a rodzice nie powinni ich unikać. Szczepienia są niezwykle ważne zwłaszcza dla dzieci poniżej 2. roku życia – ich układ immunologiczny nie jest jeszcze dojrzały i choroby zakaźne mogą wywołać trwałe uszczerbki na zdrowiu, a nawet śmierć.

Szczepienia obowiązkowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Co wy o nich sądzicie? Szczepicie swoje dzieci?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze