Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. Ruchy antyszczepionkowe zyskują zwolenników na całym świecie, również w Polsce. Czy uchylanie się od obowiązkowych szczepień rzeczywiście służy zdrowiu dzieci?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

spis treści

1. Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce

Niechęć rodziców wobec szczepień rośnie z roku na rok. W Polsce w 2011 roku nie zostało zaszczepionych ok. 3 tys. dzieci, w 2012 roku już ponad 5 tys., a w 2013 roku ponad 7 tys. Eksperci szacują, że grupa niezaszczepionych dzieci była jeszcze większa w minionym roku.

Biorąc pod uwagę ogół dzieci objętych obowiązkowymi szczepieniami, grupa świadomie rezygnujących jest niewielka. Warto jednak wiedzieć, że w Europie i USA coraz częściej notuje się przypadki zachorowań na odrę. Dlaczego? To wynik decyzji rodziców, którzy bardzo często nie szczepią swoich pociech na tę chorobę.

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce
Ruchy antyszczepionkowe w Polsce (Zdjęcie szczepienia / Shutterstock)

2. Czy szczepionki są szkodliwe?

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci? Zwolennicy ruchu antyszczepionkowego uważają, że substancje zawarte w szczepionkach są bardziej szkodliwe dla zdrowia niż same choroby, przed którymi mają chronić. Przywoływane są argumenty, że szczepionki zawierają rtęć, aluminium i formaldehyd – substancje o toksycznym działaniu i bardzo wielu negatywnych skutkach ubocznych dla zdrowia.

Eksperci zapewniają jednak, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci i sugerują, by nie rezygnować z obowiązkowych szczepień. Podkreślają, że właśnie dzięki nim praktycznie całkowicie wyeliminowano wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Dzięki dobremu programowi szczepień ochronnych nasz kraj jest wolny od polio, różyczki, odry czy tężca noworodkowego.

Profesor Ewa Bernatowska, z kliniki immunologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, twierdzi, że szczepienia są polisą na zdrowie każdego z nas, bez względu na wiek czy płeć. Według niej są bezpieczne, a rodzice nie powinni ich unikać. Szczepienia są niezwykle ważne zwłaszcza dla dzieci poniżej 2. roku życia – ich układ immunologiczny nie jest jeszcze dojrzały i choroby zakaźne mogą wywołać trwałe uszczerbki na zdrowiu, a nawet śmierć.

Szczepienia obowiązkowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Co wy o nich sądzicie? Szczepicie swoje dzieci?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.