Dwanaście obszarów DNA odpowiada za wiek, w którym mamy nasze pierwsze dziecko i rozmiar naszej rodziny
Naukowcy zidentyfikowali 12 konkretnych obszarów sekwencji DNA, które są mocno związane z wiekiem, w którym mamy nasze pierwsze dziecko oraz całkowitą liczbą dzieci, jakie mamy w trakcie całego naszego życia.
Badania prowadzone przez Uniwersytet w Oxfordzie, we współpracy z Uniwersytetami w Groningen, Holandii i Uppsali oraz w Szwecji, zawierają analizę 62 zestawów danych dotyczących 238 064 mężczyzn i kobiet odnośnie do ich wieku, gdy urodziło się ich pierwsze dziecko, oraz prawie 330 000 mężczyzn i kobiet w odniesieniu do liczby dzieci.
Do tej pory sądzono, że zachowania rozrodcze są związane przede wszystkim z osobistymi wyborami lub czynnikami społecznymi i środowiskowymi. Jednakże nowe badania pokazują, że warianty genetyczne mogą być izolowane i że są również biologiczne podstawy zachowań reprodukcyjnych.
Badanie ma ponad 250 współautorów wśród socjologów, biologów i genetyków z instytucji na całym świecie i zostało opublikowane w czasopiśmie „Nature Genetics”.
"Po raz pierwszy wiemy, gdzie znaleźć obszary DNA odpowiedzialne za zachowania reprodukcyjne. Na przykład, okazało się, że kobiety z wariantami DNA do odkładania rodzicielstwa posiadają również fragmenty kodu DNA związanego z późniejszym wystąpieniem miesiączki i późnej menopauzy" - komentuje główny autor profesor Melinda Mills z Zakładu Socjologii i Nuffield College na Uniwersytecie Oksfordzkim.
"Pewnego dnia będziemy mieć możliwość, aby skorzystać z tej informacji, więc lekarze będą mogli odpowiedzieć na ważne pytanie, jak np. jak długo można odkładać decyzję o potomstwie" w oparciu o warianty DNA. Ważne jest, aby umieścić to w perspektywie, jednak, posiadanie dziecka wciąż silnie zależy od wielu czynników społecznych i środowiskowych, które zawsze będą odgrywać większą rolę w decyzji, czy i kiedy mamy dzieci" - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE:
Badanie pokazuje, że warianty DNA związane z wiekiem, w którym ludzie mają swoje pierwsze dziecko, są również związane z innymi cechami odzwierciedlającymi reprodukcję i rozwój seksualny, takie jak wiek, w którym dziewczęta mają swój pierwszy okres, kiedy chłopcy przechodzą mutację i na jakim etapie kobiety doświadczają menopauzy.
"Nasze geny nie determinują naszego zachowania, ale po raz pierwszy mamy zidentyfikowane fragmenty kodu DNA, które mają na to wpływ. Jest to kolejny mały element, który pomoże zrozumieć, jak działa nasz organizm" - komentuje autor Nicola Barban, z Zakładu Socjologii i Nuffield College na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Naukowcy obliczyli, że warianty we wszystkich 12 obszarach DNA mogą przewidzieć mniej niż 1 proc. terminów, w których kobiety i mężczyźni mają swoje pierwsze dziecko oraz liczbę dzieci, którą mają w trakcie swojego życia.
Badanie mówi, że chociaż te liczby wydają się "bardzo małe", ich tworzenie pokazuje, że w niektórych przypadkach, gdy połączy się warianty, mogą zostać użyte, aby przewidzieć, czy kobieta zostanie mamą, czy też nie będzie miała dzieci.
Co ważne, poprzez dokładną analizę funkcji tych 12 regionów DNA i genów w tych regionach, naukowcy zidentyfikowali 24 geny, które mogą być odpowiedzialne za wpływ 12 wariantów DNA na zachowania reprodukcyjne.
Wiadomo, że niektóre z tych genów wpływają na bezpłodność, a inne nadal nie zostały zbadane.
Według współautorów badań prof. Harolda Sniedera z Uniwersytetu w Groningen i docenta Marcela den Hoed z Uniwersytetu w Uppsali lepsze zrozumienie funkcji tych genów może dostarczyć nowych informacji istotnych dla leczenia niepłodności.