Domowe sposoby na trądzik

Trądzik jest bardzo trudnym do wyleczenia schorzeniem skóry. Jest on związany z produkcją zbyt dużej ilości tłuszczu w gruczole łojowym. Powoduje to zatykanie porów, powstawanie zaskórników i dalsze zmiany. Omawiane zjawisko dotyka w równej mierze dziewczęta oraz chłopców, choć związane jest z działaniem androgenów (męskich hormonów produkowanych w nadnerczach). W grę może wchodzić tu genetyczna nadwrażliwość skóry na działanie męskich hormonów, które naturalnie występują w różnym stopniu u przedstawicieli obojga płci.

Polecane wideo:

W przypadku ostrego przebiegu choroby należy zgłosić się do dermatologa, który wskaże odpowiednie leczenie. Trądzik o łagodnym przebiegu można próbować zwalczać, stosując domowe metody. Ze względu na skalę zjawiska, informacje na ten temat są szeroko dostępne. Każdą z nich trzeba sprawdzić, by nie pogorszyć stanu swojej skóry.

Ziołowa kuracja na trądzik

Do najpopularniejszych metod należą ziołowe parówki. Przygotowanie procesu polega na zaparzeniu odpowiednich składników w dużym naczyniu. Do zagotowanej wody dodaje się nagietek, rumianek, skrzyp polny, szałwię i kwiat lipy. Na początek stosuje się peeling enzymatyczny, który ma działanie oczyszczające. Następnie wystawiamy skórę na działanie przygotowanej wcześniej, parującej mikstury, pochylając nad nią twarz. Ze stosowania tej metody powinny zrezygnować osoby, które reagują alergią na którykolwiek podany tu składnik. Po czasie 10-15 minut należy wytrzeć twarz ręcznikiem papierowym oraz zastosować maseczkę ściągającą pory (aspirynowa, drożdżowa lub z zielonej glinki).

Drożdże na trądzik

By zadbać o skórę, wspomniane już drożdże można stosować w różnej postaci. Szczególnie chwalone są ze względu na zawartość cynku oraz witamin z grupy B, których brak równowagi w organizmie wpływa na powstawanie zmian skórnych. Maseczkę przyrządza się, mieszając ¼ kostki drożdży piekarskich z łyżeczką ciepłego mleka. Oprócz maseczek, poleca się drożdżowe napoje. Można zastosować również półgodzinną kąpiel, do której dolewa się roztwór pół kilograma drożdży rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody. Na zakończenie tej kuracji należy wziąć ciepły prysznic, by dokładnie spłukać ciało.

Toniki i środki punktowe na trądzik

Młoda skóra z niedoskonalościami

Młode osoby muszą brykać się z wieloma problemami urodowi. Jednym z ich największych wrogów jest trądzik.

Osoby cierpiące na problemy skórne mogą sprawdzić na sobie łagodzące działanie ogórka lub dezynfekującą moc cytryny. Powstały zeń tonik wiele osób produkuje we własnym zakresie. W tym celu należy zetrzeć ogórek, nie odsączając przy tym soku, i nanieść go wacikiem na skórę. Tonik cytrynowy powstaje po wymieszaniu soku z cytryny (wystarczy kilka kropel) z wodą mineralną.

Wśród środków o działaniu punktowym wymienia się cebulę, spirytus, wodę utlenioną i roztwór sody oczyszczonej. Jeśli któryś z powyższych wzbudzi nasze zaufanie, należy przyłożyć go miejscowo do zmian skórnych. Cebulę należy nosić przyłożoną przez kilka godzin. Pozostałe elementy mają silne działanie wysuszające. Dlatego zaleca się stosowanie ich z dużą rozwagą.

Nie są to wszystkie metody. Należą one jednak do najbardziej popularnych, a ich dobroczynne i kojące działanie w wielu przypadkach potwierdziło samo życie. Ich skuteczność jest różna w zależności od osobistej wrażliwości na poszczególne składniki. W przypadku przyrządzenia którejkolwiek z kuracji, należy bacznie obserwować jej wpływ na skórę i odpowiednio reagować. W przypadku trądziku o ostrym przebiegu należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry nastolatka
Pielęgnacja skóry nastolatka

Najlepsze szczoteczki do zębów

Najlepsze szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębów Wybór szczoteczki dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. W sklepach i drogeriach mamy bardzo duży wybór, nie możemy jednak zdać się na ślepy los.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Makijaż nastolatki

Makijaż nastolatki

Nastolatka z makijażem Każd nastolatka chciałaby wyglądać jak dorosła kobieta, dlatego jak najwcześniej chcałby się malować.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Młoda skóra z niedoskonalościami

Młoda skóra z niedoskonalościami

Problemy nastolatków ze skóra Młode osoby muszą brykać się z wieloma problemami urodowi. Jednym z ich największych wrogów jest trądzik.

Pielęgnacja skóry nastolatka

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

tę herbatę, a po jej przestygnięciu przetrzesz nią skórę przy użyciu wacika. Aspiryna W aspirynie zawarty jest kwas salicylowy, który stanowi (...) tę należy wymieszać z jogurtem naturalnym i nałożyć na skórę na czas...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Potliwość u nastolatka Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

zbyt dużej ilości makijażu. Fluid nie pozwala skórze oddychać, co w efekcie może sprawić, że na skórze pojawi się jeszcze więcej niedoskonałości. Zdarza (...) się jednak, że nawet dokładna pielęgnacja...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Jak dobrać krem dla dziecka?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Systematyczna i troskliwa pielęgnacja pozwoli zapobiec ewentualnym podrażnieniom (...) się dla swojego dziecka odpowiadał potrzebom, które chcemy zaspokoić. W tym wypadku...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Kosmetyczka nastolatki

Kosmetyczka nastolatki

Kosmetyki dla nastolatki Nastolatki zwykle stosują wiele kosmetyków, dlatego też ich kosmetyczka powinna być w miarę duża.