Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na trądzik

Avatar placeholder
Magda Piestrzyńska 24.02.2015 20:27
Domowe sposoby na trądzik
Domowe sposoby na trądzik (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Trądzik jest bardzo trudnym do wyleczenia schorzeniem skóry. Jest on związany z produkcją zbyt dużej ilości tłuszczu w gruczole łojowym. Powoduje to zatykanie porów, powstawanie zaskórników i dalsze zmiany. Omawiane zjawisko dotyka w równej mierze dziewczęta oraz chłopców, choć związane jest z działaniem androgenów (męskich hormonów produkowanych w nadnerczach). W grę może wchodzić tu genetyczna nadwrażliwość skóry na działanie męskich hormonów, które naturalnie występują w różnym stopniu u przedstawicieli obojga płci.

W przypadku ostrego przebiegu choroby należy zgłosić się do dermatologa, który wskaże odpowiednie leczenie. Trądzik o łagodnym przebiegu można próbować zwalczać, stosując domowe metody. Ze względu na skalę zjawiska, informacje na ten temat są szeroko dostępne. Każdą z nich trzeba sprawdzić, by nie pogorszyć stanu swojej skóry.

spis treści

1. Ziołowa kuracja na trądzik

Do najpopularniejszych metod należą ziołowe parówki. Przygotowanie procesu polega na zaparzeniu odpowiednich składników w dużym naczyniu. Do zagotowanej wody dodaje się nagietek, rumianek, skrzyp polny, szałwię i kwiat lipy. Na początek stosuje się peeling enzymatyczny, który ma działanie oczyszczające. Następnie wystawiamy skórę na działanie przygotowanej wcześniej, parującej mikstury, pochylając nad nią twarz. Ze stosowania tej metody powinny zrezygnować osoby, które reagują alergią na którykolwiek podany tu składnik. Po czasie 10-15 minut należy wytrzeć twarz ręcznikiem papierowym oraz zastosować maseczkę ściągającą pory (aspirynowa, drożdżowa lub z zielonej glinki).

2. Drożdże na trądzik

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

By zadbać o skórę, wspomniane już drożdże można stosować w różnej postaci. Szczególnie chwalone są ze względu na zawartość cynku oraz witamin z grupy B, których brak równowagi w organizmie wpływa na powstawanie zmian skórnych. Maseczkę przyrządza się, mieszając ¼ kostki drożdży piekarskich z łyżeczką ciepłego mleka. Oprócz maseczek, poleca się drożdżowe napoje. Można zastosować również półgodzinną kąpiel, do której dolewa się roztwór pół kilograma drożdży rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody. Na zakończenie tej kuracji należy wziąć ciepły prysznic, by dokładnie spłukać ciało.

3. Toniki i środki punktowe na trądzik

Osoby cierpiące na problemy skórne mogą sprawdzić na sobie łagodzące działanie ogórka lub dezynfekującą moc cytryny. Powstały zeń tonik wiele osób produkuje we własnym zakresie. W tym celu należy zetrzeć ogórek, nie odsączając przy tym soku, i nanieść go wacikiem na skórę. Tonik cytrynowy powstaje po wymieszaniu soku z cytryny (wystarczy kilka kropel) z wodą mineralną.

Wśród środków o działaniu punktowym wymienia się cebulę, spirytus, wodę utlenioną i roztwór sody oczyszczonej. Jeśli któryś z powyższych wzbudzi nasze zaufanie, należy przyłożyć go miejscowo do zmian skórnych. Cebulę należy nosić przyłożoną przez kilka godzin. Pozostałe elementy mają silne działanie wysuszające. Dlatego zaleca się stosowanie ich z dużą rozwagą.

Nie są to wszystkie metody. Należą one jednak do najbardziej popularnych, a ich dobroczynne i kojące działanie w wielu przypadkach potwierdziło samo życie. Ich skuteczność jest różna w zależności od osobistej wrażliwości na poszczególne składniki. W przypadku przyrządzenia którejkolwiek z kuracji, należy bacznie obserwować jej wpływ na skórę i odpowiednio reagować. W przypadku trądziku o ostrym przebiegu należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze