Dni Krwi Pępowinowej
Właśnie rozpoczyna się trzecia edycja akcji społecznej „Dni Krwi Pępowinowej”. Jest to inicjatywa Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), która uzyskała wsparcie Ministerstwa Zdrowia. Akcja ma na celu promowanie przekazywania krwi pępowinowej na cele społeczne. Zgromadzenie odpowiednio dużych ilości krwi stwarza bowiem możliwość przeprowadzenia większej liczby zabiegów przeszczepienia komórek macierzystych.
1. Krew pępowinowa w Polsce
Komórki macierzyste wykorzystywane do przeszczepień mogą pochodzić nie tylko ze szpiku, ale i z krwi pępowinowej. Niestety, w naszym kraju przyszli rodzice stosunkowo rzadko decydują się na pobranie krwi pępowinowej po narodzinach dziecka. Obecnie w Polsce zdeponowano zaledwie 1100-1200 porcji krwi pępowinowej – to stanowczo za mało, by pomóc wszystkim pacjentom.
W tym roku Dni Krwi Pępowinowej będą trwać od czerwca do grudnia. W akcji uczestniczą wybrane szpitale w całym kraju – w każdym z nich przez kilka dni rodzice mogą zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej i przekazanie jej do publicznego banku komórek macierzystych. Przyszłe mamy mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat krwi pępowinowej od konsultantek PBKM.
Krew pępowinowa przekazana do banku publicznego komórek macierzystych może zostać wykorzystana do leczenia wielu chorób hematologicznych, metabolicznych, onkologicznych i immunologicznych. Zastosowanie komórek macierzystych w procesie leczenia jest uzasadnione unikatowymi zdolnościami tych komórek do przekształcania się w dowolne komórki w organizmie człowieka. Komórki macierzyste mogą odbudowywać uszkodzone komórki lub zastępować je, zwiększając szanse pacjentów na wyleczenie.
Więcej informacji o Dniach Krwi Pępowinowej znajdziesz na stronie internetowej PBKM.